Battle for Wesnoth 0.8.8-CVS - en to ja translation catalogue (1593 entries)

en: heals +4
ja: 回復 +4

en: Heals +4:
    Allows the unit to heal adjacent friendly units at the beginning of each turn.
    
    A unit cared for by this healer may heal up to 4 HP per turn, or stop poison from taking effect for that turn.
    A poisoned unit cannot be cured of its poison by a healer, and must seek the care of a village or a unit that can cure.
ja: 回復 +4:
    このユニットは隣接した友好的なユニットをターン開始時に回復させます。
    
    このユニットに治療されるユニットは１ターンに最大でHPが４回復します。もしくは、そのターンに毒の効果が発動しないようにします。 
    毒を受けているユニットの解毒を行うことはできません。 村で回復させるか、 治療ユニットを捜して下さい。

en: heals +8
ja: 回復 +8

en: Heals +8:
    This unit combines herbal remedies with magic to heal units more quickly than is normally possible on the battlefield.
    
    A unit cared for by this healer may heal up to 8 HP per turn, or stop poison from taking effect for that turn.
    A poisoned unit cannot be cured of its poison by a healer, and must seek the care of a village or a unit that can cure.
ja: 回復 +8:
    このユニットは薬草と魔法を組み合わせて、 戦場で通常可能であったよりも素早くユニットを回復します。
    
    このユニットに治癒されるユニットは１ターンに最大でHPが８回復します。もしくは、そのターンに毒の効果が発動しないようにします。 
    毒を受けているユニットの解毒を行うことはできません。 村で回復させるか、 治療ユニットを捜して下さい。

en: cures
ja: 治療

en: Cures:
    A curer can cure a unit of poison, although that unit will receive no additional healing on the turn it is cured of the poison.
ja: 治療:
    治療者は、毒を受けたユニットを治療することができる。ただし、毒から治療されたそのターン内には、さらなる回復は受けられない。

en: regenerates
ja: 再生

en: Regenerates:
    The unit will heal itself 8 HP per turn. If it is poisoned, it will remove the poison instead of healing.
ja: 再生:
    このユニットはターンごとに自身のHPを8回復します。 毒を受けているなら、 回復する代わりに毒を取り除きます。

en: steadfast
ja: 装甲

en: Steadfast:
    This unit's resistances are doubled, up to a maximum of 50%, when defending. Vulnerabilities are not affected.
ja: 装甲:
    防御時、このユニットの抵抗力は最大で50%まで倍増します。弱点には影響がありません。

en: leadership
ja: 統率

en: Leadership:
    This unit can lead friendly units that are next to it, making them fight better.
    
    Adjacent friendly units of lower level will do more damage in battle. When a unit adjacent to, of a lower level than, and on the same side as a unit with Leadership engages in combat, its attacks do 25% more damage times the difference in their levels.
ja: 統率:
    このユニットは隣接した友好的なユニットを指揮し、 それらがうまく戦えるようにします。
    
    隣接している低レベルの友好的なユニットは戦闘時により多くのダメージを与えるようになります。 このユニットとのレベルの差に応じて、 与えるダメージが25%ずつ増加します。

en: skirmisher
ja: 散兵

en: Skirmisher:
    This unit is skilled in moving past enemies quickly, and ignores all enemy Zones of Control.
ja: 散兵:
    このユニットは敵のそばを素早く移動するという能力を持ち、すべての敵の支配ゾーンを無視できます。

en: illuminates
ja: 照明

en: Illuminates:
    This unit illuminates the surrounding area, making lawful units fight better, and chaotic units fight worse.
    
    Any units adjacent to this unit will fight as if it were dusk when it is night, and as if it were day when it is dusk.
ja: 照明:
    このユニットは周囲を明るくして、 秩序ユニットを戦いやすく、 混沌ユニットを戦いにくくします。 すべての隣接ユニットは夜には夕方として、 夕方には昼として戦うようになります。

en: teleport
ja: 瞬間移動

en: Teleport:
    This unit may teleport between any two friendly villages using one of its moves.
ja: 瞬間移動:
    このユニットは１回の移動を使用して、 ２つの友好的な村の間を瞬間移動することができます。

en: ambush
ja: 伏兵

en: Ambush:
    This unit can hide in forest, and remain undetected by its enemies.
    
    Enemy units cannot see or attack this unit when it is in forest, except for any turn immediately after this unit has attacked, or if there are enemy units next to this unit.
ja: 伏兵:
    このユニットは森に隠れることができ、 敵に見つからなくなります。
    
    このユニットが森にいるときは、 このユニットが攻撃した直後のターンか、 敵がこのユニットの隣にいる場合を除いて、 敵ユニットはこのユニットが見えないし攻撃できません。

en: nightstalk
ja: 隠密

en: Nightstalk:
    The unit becomes invisible during night.
    
    Enemy units cannot see or attack this unit at night, except for any turn immediately after this unit has attacked, or if there are enemy units next to this unit.
ja: 隠密:
    このユニットは夜間は見えなくなります。
    
    このユニットが攻撃した直後のターンか、 敵がこのユニットの隣にいる場合を除いて、 夜には敵ユニットはこのユニットが見えないし攻撃できません。

en: submerge
ja: 潜水

en: Submerge:
    This unit can hide in deep water, and remain undetected by its enemies.
    
    Enemy units cannot see or attack this unit when it is in deep water, except for any turn immediately after this unit has attacked, or if there are enemy units next to this unit.
ja: 潜水:
    このユニットは水中深くに隠れることができ、 敵に見つからなくなります。
    
    このユニットが深い水中にいるときは、このユニットが攻撃した直後のターンか、敵がこのユニットの隣にいる場合を除いて、敵のユニットはこのユニットを見たり攻撃したりできません。

en: berserk
ja: 狂戦

en: Berserk:
    Whether used offensively or defensively, this attack presses the engagement until one of the combatants is slain, or 30 rounds of attacks have occurred.
ja: 狂戦:
    攻撃においても防御においても、この攻撃が戦いで使われた場合、いずれかの戦闘ユニットが倒されるまで交戦をやめません。もしくは 30 回の攻撃が行われるまで。

en: backstab
ja: 奇襲

en: Backstab:
    This attack deals double damage if there is an enemy of the target on the opposite side of the target, and that unit is not incapacitated (e.g. turned to stone).
ja: 奇襲:
    もし攻撃対象の反対側にその対象の敵がいて、かつその反対側のユニットが能力を奪われていない（例えば石化しているなど）場合、この攻撃は２倍のダメージとなります。

en: plague
ja: 疫病

en: Plague:
    When a unit is killed by a Plague attack, that unit is replaced with a unit identical to and on the same side as the unit with the Plague attack. (This doesn't work on Undead or units in villages.)
ja: 疫病:
    疫病攻撃によってユニットが倒された場合は、 そのユニットは攻撃ユニットと同じクラスで同じ陣営のユニットに置き換えられます。 この攻撃はアンデッドや村にいるユニットには効果がありません。

en: slows
ja: 遅化

en: Slow:
    This attack slows the target until it ends a turn. Slow halves the damage caused by attacks and the movement cost for a slowed unit is doubled.
ja: 遅化:
    この攻撃は、ターンが終わるまでターゲットを遅くします。遅化は攻撃によるダメージを半減させ、遅化されたユニットの移動コストを倍にします。

en: stones
ja: 石化

en: Stone:
    This attack turns the target to stone. Units that have been turned to stone may not move or attack.
ja: 石化:
    この攻撃は攻撃目標を石にします。 石化したユニットは移動や攻撃はできません。

en: marksman
ja: 射撃

en: Marksman:
    When used offensively, this attack always has at least a 60% chance to hit.
ja: 射撃:
    攻撃時に使用され、 この攻撃は命中率が最低60%はあるようになります。

en: magical
ja: 魔法

en: Magical:
    This attack always has a 70% chance to hit.
ja: 魔法:
    この攻撃は常に命中率が70%となります。

en: swarm
ja: 群れ

en: Swarm:
    The number of strikes of this attack decreases when the unit is wounded. The number of strikes is proportional to the % of HP/maximum HP the unit has. For example a unit with 3/4 of its maximum HP will get 3/4 of the number of strikes.
ja: 群れ:
    ユニットが傷ついているとこの攻撃の回数が減少します。攻撃回数はそのユニットが持つ HP/最大 HP の割合に比例します。例えばユニットの HP がその最大 HP の 3/4 だった場合、攻撃回数も 3/4 になります。

en: charge
ja: 突撃

en: Charge:
    This attack deals double damage to the target. It also causes this unit to take double damage from the target's counterattack.
ja: 突撃:
    この攻撃は攻撃目標への与えるダメージが２倍となります。 攻撃目標からの反撃の与えられるダメージも２倍となります。

en: drains
ja: 生命吸収

en: Drain:
    This unit drains health from living units, healing itself for half the amount of damage it deals (rounded down).
ja: 生命吸収:
    このユニットは生者から生命力を奪って、 与えたダメージの半分だけ自分のHPを回復させます（切り下げ）。

en: firststrike
ja: 先制

en: First Strike:
    This unit always strikes first with this attack, even if they are defending.
ja: 先制:
    このユニットは、 たとえ防御時であっても常にこの攻撃で先に攻撃します。

en: poison
ja: 毒

en: Poison:
    This attack poisons the target. Poisoned units lose 8 HP every turn until they are cured or are reduced to 1 HP.
ja: 毒:
    この攻撃は攻撃目標を毒状態にします。 毒を受けているユニットは解毒するかHPが１になるまで、 毎ターンHPが８減っていきます。

en: Artwork and Graphics Designers
ja: アートワークおよびグラフィクスデザイナー

en: Music
ja: 音楽

en: Sound effects
ja: サウンドエフェクト

en: Scenario Designers
ja: シナリオデザイナー

en: Multiplayer Developers
ja: マルチプレイヤー開発

en: Multiplayer Maps
ja: マルチプレイヤーマップ

en: Packagers
ja: パッケージ作成

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Internationalization Managers
ja: 国際化責任者

en: Afrikaans Translation
ja: アフリカーンス語翻訳

en: Basque Translation
ja: バスク語翻訳

en: Bulgarian Translation
ja: ブルガリア語翻訳

en: Catalan Translation
ja: カタロニア語翻訳

en: Chinese Translation
ja: 中国語翻訳

en: Czech Translation
ja: チェコ語翻訳

en: Danish Translation
ja: デンマーク語翻訳

en: Dutch Translation
ja: オランダ語翻訳

en: English (GB) Translation
ja: 英語（イギリス）翻訳

en: Esperanto Translation
ja: エスペラント語翻訳

en: Estonian Translation
ja: エストニア語翻訳

en: Filipino Translation
ja: フィリピン語翻訳

en: Finnish Translation
ja: フィンランド語翻訳

en: French Translation
ja: フランス語翻訳

en: German Translation
ja: ドイツ語翻訳

en: Greek Translation
ja: ギリシャ語翻訳

en: Hebrew Translation
ja: ヘブライ語翻訳

en: Hungarian Translation
ja: ハンガリー語翻訳

en: Indonesian Translation
ja: インドネシア語翻訳

en: Italian Translation
ja: イタリア語翻訳

en: Japanese Translation
ja: 日本語翻訳

en: Korean Translation
ja: 韓国語翻訳

en: Latin Translation
ja: ラテン語翻訳

en: Norwegian Translation
ja: ノルウェー語翻訳

en: Polish Translation
ja: ポーランド語翻訳

en: Portuguese Translation
ja: ポルトガル語翻訳

en: Portuguese (Brazil) Translation
ja: ポルトガル語（ブラジル）翻訳

en: Russian Translation
ja: ロシア語翻訳

en: Serbian Translation
ja: セルビア語翻訳

en: Slovak Translation
ja: スロバキア語翻訳

en: Slovenian Translation
ja: スロベニア語翻訳

en: Spanish Translation
ja: スペイン語翻訳

en: Swedish Translation
ja: スウェーデン語翻訳

en: Turkish Translation
ja: トルコ語翻訳

en: Valencian Translation
ja: バレンシア語翻訳

en: Contributors
ja: 貢献者

en: Bots
ja: ボット

en: , MAX XP +25%
ja: 、最大 XP +25%

en: Max HP bonus +
ja: 最大HPボーナス +

en: Full Heal
ja: 完全回復

en: Campaign Designer
ja: キャンペーンデザイナー

en: Horse Lord
ja: 精鋭騎兵

en: The greatest of the men of the plains, Horse Lords are heads of their houses and are respected by all, friend or foe. Their sword can kill most ordinary enemies, and their morning star crushes those who are left.
ja: 草原のもっとも偉大な者である精鋭騎兵は彼らの馬たちの頭であり、敵と味方の 両方から尊敬されています。彼らの剣はほとんどの通常の敵を倒すことができ、 そのモーニングスターは残った敵を粉砕します。

en: sword
ja: 剣

en: blade
ja: 斬撃

en: morning star
ja: モーニングスター

en: impact
ja: 打撃

en: Mounted Fighter
ja: 乗馬戦士

en: The nobles of the men of the plains are trained with the rest of the horsemen to become great warriors. However, they are also trained in commanding their comrades, and they are the ones that become captains of the armies of the Clans.
ja: 草原のエリートである彼らは他の騎兵とともに偉大な戦士となるべく訓練されました。 しかし、彼らは仲間を指揮についても訓練されており、一族の軍隊の隊長になりました。

en: Mounted Warrior
ja: 熟練乗馬戦士

en: Leaders of the plains, Mounted Warriors are skilled with the use of the sword and the morning star. Riding horses, they are able to move around the battlefield with great speed, and can provide much needed assistance to different fronts.
ja: 草原のリーダーである熟練乗馬戦士は剣とモーニングスターの使用に長けています。 騎乗によって、彼らは素晴しい速度で戦場をあちこち移動することができ、よって、 複数の前線へ必要な支援を行うことができます。

en: greatsword
ja: 大剣

en: Skeletal Dragon
ja: スケルトンドラゴン

en: Long ago one of the mightiest living creatures, the feared Dragon has become only bones and dark sinew. Long after its death, it was raised through the dark powers of necromancy, which it now serves. The Skeletal Dragon may look like nothing more than a pile of bones, but few people who thought that way lived long enough to change their minds.
ja: かつて、 もっとも強力な生物のひとつであった、 恐れられたドラゴンも ただの骨と筋だけとなってしまいました。 その死から長い時を経て、 降霊術師の暗黒の力によって蘇えり、 今は彼に仕えています。 スケルトンドラゴンは、 ただの骨の山にしか見えないかもしれませんが、 そう考えた人間で、 その考えを改めるくらい 十分に生き長らえたものはほとんどいません。

en: jaw
ja: 顎爪

en: claws
ja: かぎ爪

en: Current Maintainer
ja: 現在の管理者

en: female^Battle Princess
ja: 戦闘の王女

en: A noble by birth, the Princess has learnt swordplay with the greatest generals, and battle tactics with the greatest sages, making her both a great combatant and leader. Now battle-hardened and strong of will, she can now aid those around her in the art of combat.
ja: 生まれながらの貴人である王女は大将軍から剣技を、大賢者から戦術を学んでおり、 戦闘と指揮の両方に優れています。戦場で鍛えられた意思の強さから、戦術によって 周囲のユニットを補助することができます。

en: sabre
ja: サーベル

en: scepter of fire
ja: 炎の笏

en: fire
ja: 火炎

en: Chocobone
ja: チョコボーン

en: Riding the bones of ostrich-like large birds once used as mounts by a lost civilization, the skeletal Chocobones can move faster than most cavalry units.
ja: 失なわれた文明で乗用に使用されていたダチョウのような大鳥の骨にまたがっている チョコボーンはほとんどの騎乗ユニットよりも早く移動することができます。

en: spear
ja: 槍

en: pierce
ja: 貫通

en: Cockatrice
ja: コカトリス

en: Sometimes known as 'basilisks', these mystical creatures are said to be able to turn the living to stone. Needless to say, this makes them extremely dangerous.
ja: ある時は「バジリスク」として知られるこの神秘的な生き物は、生けし者を石に 変える能力があると言われます。言うまでもなく、このためにこの生物は極めて 危険です。

en: gaze
ja: 凝視

en: cold
ja: 冷気

en: Commander
ja: 司令官

en: The rank of Commander is held by those who lead battle groups into combat. Possessing leadership skills, they give lower-level units in adjacent hexes improved performance in combat. Commanders are best skilled with the sword, although they also carry a bow to use when necessary. If the Commander is lost, so is the battle.
ja: 司令官の地位にある者は戦闘で軍団を統率します。統率の技能を持っているため、 彼らは周囲の低レベルのユニットの戦闘能力を向上させます。司令官は必要に応じて 弓を使用しますが、剣でもっとも訓練されています。この司令官が死亡したら、 戦闘も敗北です。

en: bow
ja: 弓

en: female^Dark Queen
ja: 闇の女王

en: The evil queen mother Asheviere has terrorized Wesnoth for many years. Her knowledge of magic makes her a worthy foe in combat, although her power is mostly derived from those she commands.
ja: Asheviereの生みの親である闇の女王は多年に渡りWesnothで恐れられています。 彼女の力は大部分は彼女が指揮している者によるものですが、それでも彼女の魔術の 知識は戦闘において価値があります。

en: scepter
ja: 笏

en: Elder Mage
ja: 老魔術師

en: Once great, Elder Magi have seen their power a little diminished from wearying years of battle. Nevertheless they remain feared on the battlefield on account of their powerful lightning bolts.
ja: かつて偉大であった老魔術師は何年にもわたる戦いによって、その力をほとんど 失なったように見えます。それでもなお、彼らはその強力な稲妻によって いまだに戦場では恐れられています。

en: staff
ja: 杖

en: lightning
ja: 稲妻

en: Elvish High Lord
ja: エルフの上流貴族

en: The leaders of the elves do not fall sallow and frail with age. Rather, it is then that they grow to their true potential. Quiet and contemplative in times of peace, a High Lord in the full of his wrath is an awesome sight indeed.
ja: エルフのリーダーは年を取っても見た目も体力も衰えたりはしません。むしろ 彼等のもつ真の潜在能力まで成長します。平穏な時には沈黙し瞑想にふけって いますが、怒りに満たされた上流貴族はまさにものすごい様子になります。

en: faerie fire
ja: 妖精の炎

en: female^Elvish Lady
ja: エルフレディ

en: Elves choose their leaders for their power and wisdom; foresight is what has protected them in times of uncertainty. Their just reign is rewarded by the unflagging fealty of their people, which is the greatest gift any ruler could ask for.
ja: エルフは彼等の力と知恵でリーダーを選び出します。先見の明は不確定な時に 彼等を守るものです。彼等の統治は人々のたゆまない忠義によって報いられ、 それは支配者なら誰もが望む最高の賜物です。

en: shove
ja: ひと押し

en: Elvish Lord
ja: エルフの貴族

en: The nobility of the elves are possessed of merit to match their standing in society. Elvish Lords are the wisest and strongest of their people, and are fearsome in their command of magic.
ja: エルフの崇高さは社会での地位に見合うというメリットを持っています。 エルフの貴族は人々の中で最も賢く力強く、そして魔法の命令で恐怖を与えます。

en: Fighter
ja: 戦士

en: Young and brash, Fighters fight with a sword, and are vulnerable to attack from enemies. However they have the potential to become great warriors one day.
ja: 若く向こう見ずな戦士は剣で戦い、敵からの攻撃には弱いですが、いつの日か 偉大な戦士となる素質を秘めています。

en: Lord
ja: 君主

en: The noble leaders of many troops, Lords are especially strong in melee combat, and also possess skill with the bow. Like Commanders, Lords possess leadership skills, and improve the fighting ability of all adjacent lower-level units.
ja: 多くの軍隊の高貴なリーダーである君主は、特に格闘戦において強力であり、 弓の技能も保有しています。司令官のように、君主も統率の技能を所有しており、 すべての隣接した低レベルのユニットの戦闘能力を改善します。

en: female^Princess
ja: 王女

en: A noble by birth, the Princess has learnt swordplay with the greatest generals and battle tactics with the greatest sages, making her both a great combatant and leader. The units of lower level around the Princess will fight better due to her presence. The Princess is also nimble and dextrous, having skills like that of a thief.
ja: 生まれながらの 貴人である 王女は 大将軍から剣技を、 大賢者から戦術を 学んでおり、 戦闘と指揮の両方に 優れています。 王女の周囲の 低レベルのユニットは、 彼女の存在によって うまく戦えるようになります。 また、 王女は 敏捷で 機知に富んでおり、 盗賊のような技能も 持っています。

en: Princess
ja: 王女

en: Sea Orc
ja: シーオーク

en: While often viewed as inferior to their land loving counterparts, Sea Orcs represent a great leap for all goblinoids as they have adapted to aquatic environments. With their curved swords they are competent fighters, although their lack of a ranged attack and poor defence on land do represent strategic weaknesses.
ja: しばしば、 陸を愛する同族よりも 劣っていると見られていますが、 シーオークは 水の環境に適応しており、 オーク族やゴブリン族の 偉大な繁栄を示しています。 彼らは曲った剣を装備した、 優秀な戦士ですが、 投射攻撃はできず、 陸上での防御に弱いことが戦略的な弱さとなります。

en: Sleeping Gryphon
ja: 睡眠中のグリフォン

en: Shhhh! The Gryphon is sleeping! You'd better not wake it up!
ja: シーッ！ このグリフォンは眠っている！ 起さないほうがいいぞ！

en: Youth
ja: 若者

en: Today almost a boy, by his devotion to the crown he is seeking to become a Lord -- to join the elite of human fighters.
ja: 現在はほとんど ただの少年ですが、 彼は王冠への熱意により 人間の戦士のエリートである ロードになるために 探求しています。

en: training sword
ja: 訓練用の剣

en: Fire Dragon
ja: ファイアドラゴン

en: A fire dragon is an ancient and horrifying being that normally lives only in hushed rumor and fantastic stories. It is normal for centuries to pass without a dragon being seen in Wesnoth, and usually it is only as a shadowy form flying in the distance. Legends are very specific about the ravages of fire dragons: hideously swift in flight, leathery wings spread over one hundred feet in width, they swoop in and blast their prey with inferno jets of flame. Anything escaping the dragon's fire breath must beware its ferocious bite and crushing tail. Fire dragons are cunning and cruel and often take underlings whom they lead to victory.
ja: ファイアドラゴンは古代の恐ろしい生物であり、通常は静かなうわさや空想的な 物語のなかにしか登場しません。何世紀もの間 Wesnoth でドラゴンを見かけ なかったことは普通のことなのです。ドラゴンはたいてい、遠くで飛んでいる はっきりしない姿でしかないからです。ファイアドラゴンの被害についてはとても 詳しく伝えられています。恐ろしいほどに素早く飛び、革のような翼は広げれば 幅 100 フィート（約 30m）にもなります。彼らは急降下し、火炎を放射しながら 餌食を襲います。ドラゴンのファイアブレスから逃れようとする者は、彼らの 獰猛なかぶりつきと破壊的な尾に気をつけなければなりません。ファイアドラゴンは ずる賢く、残酷であり、しばしば彼らを勝利に導く手下を連れています。

en: bite
ja: 噛みつき

en: tail
ja: 尾

en: fire breath
ja: 火炎のブレス

en: Fireball
ja: 幻火

en: A Fireball. This is not to be used for anything else than a 'Move_Unit_Fake'!
ja: 幻の火はユニット移動をだますこと以外に使用されることはありません。

en: Noble Commander
ja: 貴族の司令官

en: The rank of a noble Commander is held by those who lead battle groups into combat. Possessing leadership skills, they give lower-level units in adjacent hexes improved performance in combat. Commanders are best skilled with the sword, although they also carry a bow to use when necessary. If the Commander is lost, so is the battle.
ja: 帰属の司令官の地位にある者は戦闘で軍団を統率します。統率の技能を持って いるため、彼らは隣接ヘクスにいるより低いレベルのユニットの戦闘能力を 向上させます。司令官は必要に応じて弓を使用しますが、剣でもっとも訓練されて います。この司令官が死亡したら、戦闘も敗北です。

en: Noble Fighter
ja: 貴族の戦士

en: Young and brash, Fighters fight with a sword, and are vulnerable to ranged attacks from enemies. However they have the potential to become great Commanders one day.
ja: 若くて向こう見ずな戦士は剣で戦い、敵の投射攻撃には脆弱です。 しかし、彼らはいつの日か偉大な司令官になる可能性を秘めています。

en: Noble Lord
ja: 貴族の領主

en: Noble Youth
ja: 貴族の若者

en: Today he is a young man, by his devotion to the crown he is seeking to become a Lord -- to join the elite of humanity.
ja: 現在は ただの若者ですが、 彼は王冠への熱意により 人間のエリートである ロードになるために 探求しています。

en: female^Outlaw Princess
ja: 無法者の王女

en: A noble by birth, the Outlaw Princess has learnt swordplay with the greatest generals, but she is the product of a failed aristocracy who has opted for the life of an Outlaw. She dreams of founding her own Queendom with the plunder she finds on the road.
ja: 生まれながらの 貴人である 無法者の女王は 大将軍から剣技を、 学んでいます。 しかし、 彼女は 無法者の人生を 選択した、 失敗した貴族社会の 産物です。 彼女は 途上での略奪によって、 自分の王国を 建国することを 夢見ています。

en: sling
ja: スリング

en: female^Outlaw Queen
ja: 無法者の女王

en: A noble by birth, the Outlaw Queen has learnt swordplay with the greatest generals and battle tactics with the greatest sages, making her both a great combatant and leader. However, she is the product of a failed aristocracy who has opted for the life of an Outlaw. She dreams of founding her own Queendom with the plunder she finds on the road, and she is ever so close to that goal.
ja: 生まれながらの 貴人である 無法者の女王は 大将軍から剣技を、 大賢者から戦術を 学んでおり、 戦闘と指揮の両方に 優れています。  しかし、 彼女は 無法者の人生を 選択した、 失敗した貴族社会の 産物です。 彼女は 途上での略奪によって、 自分の王国を 建国することを 夢見ており、 その目標に 非常に近い位置に います。

en: female^Vampire Lady
ja: ヴァンパイアレディ

en: Cold and beautiful, she maintains her eternal youthful appearance drinking the blood of the living.
ja: 冷たく美しい彼女は、 その永遠の若い容姿を 生者の血を飲むことで 維持しています。

en: blood kiss
ja: 血の接吻

en: curse
ja: 呪い

en: Warrior King
ja: ウォリアーキング

en: As the leaders of the human Kingdoms, Kings are responsible for ruling and protecting their subjects. Kings can coordinate the attacks of level 1 and 2 units, thereby increasing their fighting efficiency.
ja: 人間の王国のリーダーとして、 王は臣民の統治と保護に責任を持ちます。 王はレベル１や２のユニットの攻撃を 調整することができ、 彼らの戦闘効果を上昇させます。

en: mace
ja: メイス

en: Wose Sapling
ja: ウーズの若木

en: Rarely seen, even by elves, a Wose is an order of creature about which little is known. The elves are the source of most of this knowledge; they know that these beings are not descended from trees, despite the similarity in form, and they know that a wose is more closely tied to the faerie world than the elves themselves, though in a different way. The motives and workings of their kind are unknown, though most posit the obvious idea that woses are wardens of the natural world.
    
    Woses are utterly unwarlike, but possess a great strength. They are, however, neither used to, nor quick at moving around.
    
    Special Notes: Woses regenerate by using natural resources around them, without needing to huddle in villages to obtain sustenance and aid.
ja: エルフであってもめったに見つけられないため、ウーズはほとんど知られていない 生物種です。エルフはこの知識の多くの出所で、この生き物は形が似ているが木の 子孫ではなく、エルフ達自身よりも、違なる流れですが、妖精世界に近く結びついて いるとわかっています。この種族の動機や働きは不明ですが、多くが、ウーズは 自然界の管理者であるという考えを明らかだとしています。
    
    ウーズは全く戦いを好みませんが怪力を持っています。しかしながら、動き回ったり することになれておらず、素早くもできません。
    
    特記事項: ウーズは、食物や手助けをうけるために村に入り込む必要なく、 彼等を取り巻く天然資源を使うことで回復します。

en: crush
ja: 粉砕

en: Demilich
ja: デミリッチ

en: After too much time dabbling with forbidden magics and dark arts, these magi have begun to pay a heavy price. Demiliches have started losing their bodies, becoming undead themselves. With time, they may become fully undead, and feared by all alike.
ja: 禁断の魔術と黒魔術にあまりにも長く関わったことで、この魔術師は重い代償を払い始めています。デミリッチは肉体を失ない始めており、不死の者になりつつ あります。時を経て、彼等は完全に不死の体となり、生ける者全てから恐れられる ようになるでしょう。

en: touch
ja: 接触

en: chill tempest
ja: 冷気の大嵐

en: female^Arch Mage
ja: 熟練女魔術師

en: The title of Arch Mage is conferred only after a lifetime of study and achievement to match. Arch Magi are often employed in positions of education, or as advisors to those wise enough to seek the fruits of their wisdom. Many tend to wealthy patrons, a profitable enterprise for both as, outside of the occasional task or word of advice, it gives the mage leave to pursue their research undisturbed. Certain others shun civilization, spending their days as hermits, often to study something which most would tend to frown upon.
    
    Though not trained for any sort of combat, if need arises an Arch Mage can unleash the full power of their art, something which is not to be taken lightly.
    
    Special Notes: the arch mage's fireballs are magical, and always have a high chance of hitting an opponent.
ja: 熟練魔術師の称号はそれに見合うだけの一生をかけた研究と業績の後でのみ贈られる。 熟練魔術師はしばしば教育の地位か、彼等の知恵の成果を求めるほど賢い者達への 顧問として雇われます。
    多くの場合は、裕福な後援者か、もうけの多い企業で、ひっきりなしの仕事や助言から 離れて、その魔法使いは妨げられることなく研究に従事することになります。
    またある者は、文明を避け隠匿者として、しばしば多くの人達がまゆをしかめそうな ことの研究に時を費やします。
    
    戦闘に関してはどのような訓練も受けていませんが、必要があれば熟練魔術師は  容易には対処できない彼等の術を最大限の力まで解放することができます。
    
    特記事項: 熟練魔術師の投射攻撃は魔法で、相手に命中する確率が常に高いです。

en: fireball
ja: ファイアボール

en: female^Great Mage
ja: 女大魔術師

en: Any person who is even considered for the title of Great Mage is quite nearly a legend in their own time, and town criers have forcibly learnt discretion in applying the title. Merit for the title is carefully considered by a council of the leading magi of the age, and the conferment of the title is given only by a majority vote. Regardless, anyone who is seriously nominated for the honor of being called a Great Mage is, without question, a master of their art, and has surpassed almost any of their peers in skill.
    
    Though they are not warriors, by any means, the application of their art to combat is something that often causes other soldiers to stand aside in awe.
    
    Special Notes: the great mage's fireballs are magical, and always have a high chance of hitting an opponent.
ja: 大魔術師の称号について検討されるような者はみな、その時代のほとんど伝説に 近い存在であり、街の触れ役は称号を与える上で説得力をもって分別を学んで きました。称号の功績は老齢の先導魔術師達の評議会によって注意深く考慮され、 称号の叙勲は過半数の投票によってのみ与えられます。それにも関わらず、 大魔術師と呼ばれる栄誉に本気で推薦される者は誰でも疑いなく、その術の達人で あり、技能において彼等のほぼ全ての仲間よりも上回ります。
    
    彼等はあらゆる意味で戦士ではありませんが、戦闘での彼等の術の適用はしばしば 兵士達を畏れで退かせるほどのものになります。
    
    特記事項: 大魔術師の投射攻撃は魔法で、相手に命中する確率が常に高いです。

en: female^Red Mage
ja: 女赤魔術師

en: Upon the successful termination of their apprenticeship, a mage is stripped of the blue robes of an apprentice, and given the red robes of a master. The significance of this change is often lost on the peasantry, who mistakenly title Master Magi as 'Red Magi'. Likewise, the symbolism of the change in colors is often mistaken to signify the mage's ability to seemingly conjure fire from nothing but thin air, a trick which, although undeniably useful, is viewed as a crass application of the knowledge which they have painstakingly accrued.
    
    Though physically frail, and untrained as warriors, the 'Red Magi' have a number of tricks up their sleeves, including the gouts of fire which may have cemented their colloquial name.
    
    Special Notes: the red mage's fireballs are magical, and always have a high chance of hitting an opponent.
ja: 見習いの期間を無事終えると、魔術師は見習いの青いローブを脱ぎ、師匠から 赤いローブを与えられます。この変化の意味はしばしば農民階級では失われていて、 間違って熟練魔術師を「赤魔術師」と呼んでいます。同様に、色の変化の 象徴的意味はしばしば魔術師の何もないところから火を作り出す能力を意味するものだと 誤解されます。このトリックはまぎれもなく有用ですが、彼らが苦労して手に 入れた知恵の応用として見られます。
    
    身体的に弱く、戦士として鍛えられていませんが、「赤魔術師」はいくつかの トリックを用意しています。これには、彼らの口語的な名前と結びつけられた火の 塊も含まれています。
    
    特記事項: 赤魔術師のファイアボールは魔法であり、常に高い確率で敵に命中します。

en: female^Silver Mage
ja: 女銀魔術師

en: The many paths that a mage can take in study lead to strikingly different ends. Silver magi have devoted themselves to a study of the forces that bind reality together, and have managed, somewhat, to unravel the mysteries of a world far more vast than most would ever imagine. Often viewed as sages, or wandering mystics, silver magi act under an agenda which is obscure even to their own colleagues. Though helpful to the magisteriums which often employ them in the field, they remain somewhat aloof.
    
    They have, in fact, their own order amongst the ranks of magi, an order which withholds certain secrets from their peers. One of these is an apparent ability to cross great distances, faster than one could possibly travel on foot. Members of the silver order ardently refuse to discuss the workings of this with any of their fellow magi, and on those rare occasions when others have pried into their work, they have abandoned the endeavor, never to speak of it again.
    
    Silver magi are often more physically adept than other magi, and their skills are of undeniable use on the battlefield, if one can manage to coerce the mage into applying them.
    
    Special Notes: the ranged attack of a silver mage is magical, and always has a high chance of hitting an opponent. Silver Magi are well-attuned to their magical natures and are highly resistant to non-physical damage. They can also teleport between any two villages instantly, though the player must control both, and the destination village must be unoccupied.
ja: 魔術師が研究においてとることができる多くの進路は、著しく異なる最後へと 導きます。銀魔術師は、現実とともに結び付けられた力の研究に専念し、ほとんどの 人が想像していたよりも大きな世界の神秘を解明することができたものです。 しばしば賢人や放浪する神秘主義者として見られ、銀魔術師は彼らの同職者から さえも隠された意図のもとで行動します。教導職にとって役に立つのでしばしば 雇われますが、彼らはいくらか距離をおいたままです。
    
    彼らは実際、魔術師の階級の中で自らの結社を持っています。彼らの同輩にある 秘密を与えないという結社を。これらのうちの一つは、歩いて移動するよりも 早く大きな距離を渡ることができる明らかな能力です。銀魔術師の結社のメンバーは この働きについて同僚の魔術師と議論することを熱心に拒否します。まれに他の者が 彼らの仕事について詮索したときには、彼らは努力することをやめ、二度と そのことを話しません。
    
    銀魔術師はたいてい他の魔術師よりも肉体的に熟練していて、彼らの技能は戦場で とても役に立ちます。もし誰かが魔術師に強制的にそれを用いさせることができれば。
    
    特記事項: 銀魔術師の投射攻撃は魔法であり、いつも高い確率で敵に命中します。 銀魔術師は彼等の魔法的な性質によく調和しており、非物理的ダメージに対して高い 抵抗力があります。また彼らは 2 つの村の間を瞬間移動することができますが、 プレイヤーが両方を支配していて、 移動先の村が空いていなければなりません。

en: missile
ja: 魔法の矢

en: Necromancer
ja: 降霊術師

en: One of the greatest circles of what is considered 'black magic' is the art of necromancy, the terrible ability to awaken the dead with false life. It was a discovery that had terrible ramifications and caused humanity's condemnation of black magic, for it has given fear a vast new arsenal.
    
    This ability, in all aspects, is the first step towards cheating death of its ultimate prize. It is the highest degree of power a dark mage can attain without losing grip on humanity itself, but pales to the lethal power wielded by Liches. Their mortal bodies are also made sturdier by their magic, in contrast to the frail decayed form of a Lich.
    
    Special Notes: the necromancer's ranged attacks are magical and always have a high chance of hitting an opponent. The staff of a necromancer is marked with the plague, and any foe struck down by it will rise again in unlife.
ja: 「黒魔術」だと考えられている最も偉大な領域のひとつは降霊術師の技術、 死者を偽りの人生に目覚めさせる恐ろしい能力です。それは恐ろしい悪影響の発見で あり、黒魔術に対する人間の非難を引き起こし、新しい大量兵器の保有という 恐怖をもたらしました。
    
    この能力は、あらゆる面において、死者を究極のものに変える最初のステップでした。 それは闇の魔術師が人間性を失うことなく手に入れることができる最も高度な 力ですが、リッチのもつ致命的な力に比べれば見劣りするものです。また、彼らの 人間の体も魔法によって強化されており、リッチのもろく崩壊した姿とは対照的です。
    
    特記事項:降霊術師の投射攻撃は魔法攻撃であり、いつも高い確率で敵に 命中します。降霊術師の杖には疫病の印が付けられており、それによって 倒された敵はすべて死者としてよみがえるでしょう。

en: chill wave
ja: 冷気の嵐

en: Easy
ja: 易しい

en: Medium
ja: 普通

en: Hard
ja: 難しい

en: Lawful units fight better during the day, and worse at night.
    
    Day: +25% Damage
    Night: -25% Damage
ja: 秩序ユニットは戦いにおいて、日中強く、夜間に弱くなる。
    
    日中： +25% ダメージ
    夜間： -25% ダメージ

en: Neutral units are unaffected by day and night, fighting equally well under both conditions.
ja: 中立ユニットは、 昼夜の影響を受けず、 どちらの条件下でも 同じ強さで戦う。

en: Chaotic units fight better at night, and worse during the day.
    
    Day: -25% Damage
    Night: +25% Damage
ja: 混沌ユニットは 戦いにおいて、夜間強く、日中に弱くなる。
    
    日中： -25% ダメージ
    夜間： +25% ダメージ

en: Elves
ja: エルフ族

en: Humans
ja: 人間族

en: Orcs
ja: オーク族

en: race^Undead
ja: アンデッド

en: race^Dwarves
ja: ドワーフ

en: race^Goblins
ja: ゴブリン

en: race^Lizards
ja: トカゲ族

en: race^Mechanical
ja: 機械

en: race^Mermen
ja: マーマン

en: race^Monsters
ja: モンスター

en: race^Nagas
ja: ナーガ

en: race^Ogres
ja: オーガ

en: race^Trolls
ja: トロル

en: race^Woses
ja: ウーズ

en: $name's Bridge,$name's Crossing
ja: $name の橋, $name の渡

en: $name's Highway,$name's Pass,Path of $name
ja: $name の高速道路, $name の通り, $name の道

en: $name River,River $name
ja: $name 川,$name 河

en: $name Forest,$name's Forest
ja: $name 森,$name の森

en: $name Lake
ja: $name 湖

en: $name|harbor,$name|port
ja: $name|湾,$name|港

en: $river|bridge,$river|bridge,$river|bridge,$name|ham,$name|bridge
ja: $river|橋,$river|橋,$river|橋,$name|大橋,$name|橋

en: $name|ham,$name|ton,$name|wood,$name Forest
ja: $name|森,$name|森,$name|森,$name 森

en: $name|ham,$name|bury,$name|ton,$name|mont,$name|mont,$name|cliff,$name|cliff
ja: $name|山,$name|山,$name|岳,$name|山脈,$name|山脈,$name|岳,$name|岳

en: melee
ja: 格闘

en: ranged
ja: 投射

en: Wesnoth unit list
ja: Wesnoth ユニットリスト

en: Based on version
ja: 基となったバージョン

en: Race
ja: 種族

en: Advance from:
ja: クラスチェンジ元:

en: Alliance of Darkness
ja: 闇の同盟

en: Alliance of Light
ja: 光の同盟

en: Drakes
ja: ドレーク族

en: Knalgan Alliance
ja: ナルガン同盟

en: Loyalists
ja: 忠誠軍

en: Northerners
ja: 北方部族

en: Rebels
ja: 反乱軍

en: Undead
ja: アンデッド

en: DejaVuSans.ttf,FreeSans.ttf,sazanami-gothic.ttf,gkai00mp.ttf
ja: sazanami-gothic.ttf,DejaVuSans.ttf,FreeSans.ttf,gkai00mp.ttf

en: Binary Saves
ja: バイナリ保存

en: Show Combat
ja: 戦闘を表示

en: Mouse Scrolling
ja: マウススクロール

en: Official Wesnoth Server
ja: 公式サーバー

en: Alternate Wesnoth Server
ja: 代わりの Wesnoth サーバー

en: Introduction
ja: はじめに

en: Gameplay
ja: ゲームの遊び方

en: Traits
ja: 特性

en: Units
ja: ユニット

en: Abilities
ja: 能力

en: Weapon Specials
ja: 特殊武器

en: Terrains
ja: 地形

en: Commands
ja: コマンド

en: Overview
ja: 概要

en: Certain units have abilities that either directly affect other units, or have an impact on how the unit interacts with other units. These abilities will be listed under this topic as you encounter them.
ja: ある種のユニットは直接他のユニットに影響を与える能力があるか、 あるいはそのユニットが他のユニットにどのように作用するかにおいてインパクトをもちます。 これらの能力は遭遇した時にこのトピックの下に一覧表示されます。

en: 
    
    Battle for Wesnoth is a turn-based fantasy strategy game somewhat unusual among modern strategy games. While other games strive for complexity, Battle for Wesnoth strives for simplicity of both rules and gameplay. This does not make the game simple, however - from these simple rules arise a wealth of strategy, making the game easy to learn but a challenge to master.
ja: 
    
    Battle for Wesnothは、現代風ストラテジーゲームとは一風異なる、ターンベースのファンタジーストラテジーゲームです。 他のゲームがルールとゲームプレイの複雑さを目指しているのに対して、 Battle for Wesnothはルールとゲームプレイの両方がシンプルであるように心懸けています。 しかし、このためにゲームがつまらなくなるということではありません。 これらの単純なルールから、学ぶのは簡単でもマスターするのが困難な豊富な戦術が生じるのです。

en: Fundamentals of Gameplay
ja: 遊び方の基礎

en: These pages outline all you need to know to play Battle for Wesnoth. They cover how to play and the basic mechanics behind the game. As you play the game, new information is added to these pages as you come across new aspects of the game. For more detailed information on special situations and exceptions, please follow the links included.
ja: このページでは、あなたが Battle for Wesnoth をプレイするために知っておく必要のある全てについての概要を示します。 これには、遊び方とゲームの背後にある基本的なメカニズムまで含みます。 ゲームをプレイするに従い、新しい局面を迎える度に新しい情報がこれらのページに追加されます。 特殊な例外や状況におけるより詳細な情報については、そこからのリンクを辿って下さい。

en: 
    
    To begin with, it's best to click the <italic>text=Tutorial</italic> button at the main menu. This will take you to the interactive tutorial, which will teach you the basics of Wesnoth. After this, it is recommended that you play the Heir to the Throne campaign first - click <italic>text=Campaign</italic> then <italic>text='Heir to the Throne'</italic>. As Battle for Wesnoth can be quite challenging, you may wish to start on <italic>text=Easy</italic>.
ja: 
    
    始めるにあたり、メインメニューの<italic>text=チュートリアル</italic>のボタンをクリックするとよいでしょう。 これは、あなたをWesnothの基本を教える対話的なチュートリアルに連れ出します。 これが終わったら、「王位継承者」キャンペーンを最初にプレイすることをお勧めします。 <italic>text=キャンペーン</italic>、そして<italic>text=「王位継承者」</italic>をクリックして下さい。 Battle for Wesnothはとても難しいため、<italic>text=簡単</italic>なレベルから始めたいと思うかもしれません。

en: While playing, keep in mind that if you mouse-over many items in the game, such as the information displayed in the status pane, a brief description will be shown explaining each item. This is especially useful when you encounter new <ref>dst=abilities text=abilities</ref> for the first time.
ja: プレイ中には、ステータスペインに表示される情報のような、ゲーム上の多くの項目の上にマウスをのせると、それぞれの項目についての簡単な説明が表示されることを覚えておきましょう。 これは、あなたが新しい<ref>dst=abilities text=能力</ref>を初めて発見する時には特に便利です。

en: About the Game
ja: ゲームについて

en: The game takes place over a series of battles, called scenarios. Each scenario pits your troops against the troops of one or more adversaries. You can play against the computer, or with friends who each take turns sitting at the computer (hotseat play). If your computer is connected to a computer network, you can also play against other people connected to that network. If your computer has a connection to the Internet, you can play against other people across the Internet.
ja: ゲームは、シナリオと呼ばれる一連の戦闘の上で行われます。 各シナリオは、あなたの軍隊を一つまたはそれ以上の敵の軍隊と戦わせます。 コンピュータ相手や、交互にコンピュータ操作を入れかわる友達と一緒に(ホットプレイ)プレイすることができます。 もしコンピュータがネットワークにつながっているなら、そのネットワークに接続された他の人達と対戦することも可能です。 インターネット接続があれば、インターネットを越えて他の人達と戦うことができます。

en: 
    
    Each scenario has some objectives, shown as the scenario starts. These objectives list what you need to do to win, and what you should do to avoid losing. Often the objective is to defeat all enemies, but other times you need to reach a destination, to rescue someone, to solve a puzzle, or just to survive a certain number of turns.
ja: 
    
    各シナリオにはいくつかの目標があり、シナリオ開始時に示されます。これらの目標は、勝利するためには何をする必要があるか、敗北しないためにはどうするべきかを一覧で示します。 多くの場合、目標は全ての敵を倒すことですが、その他にも、ある地点に到達することであったり、誰かを助けたり、パズルを解いたり、あるいは何ターンかを生き残ることだけであったりもします。

en: 
    
    Campaigns consist of multiple scenarios that follow on from each other, telling a story. In a campaign, you often need to play more carefully, preserving your best troops so that they can be used again in later scenarios in the campaign.
ja: 
    
    キャンペーンは、物語を伝えながら、話の続きとなる複数のシナリオからなっています。 キャンペーンでは多くの場合、後のシナリオで再び仕えるように最高の軍隊達を生き残せるよう、より注意してプレイする必要があります。

en: Recruiting and Recalling
ja: 雇用と召還

en: Each side begins with one leader in their keep. At the start of any battle, and at times during it, you will need to recruit <ref>dst=units text=units</ref> into your army. To recruit, you must have your leader (for instance, Konrad in the Heir to the Throne campaign) on the Keep square of a <ref>dst=terrain_castle text=Castle</ref>. Then you may recruit by either choosing Recruit from the menu or right-clicking on a hex and selecting <italic>text=Recruit</italic>. This brings up the recruit menu, which lists units available for recruitment, along with their gold cost. Click on a unit to see its statistics, then press the recruit button to recruit it.
ja: 各陣営は主塔に一人のリーダーがいる状態で開始します。戦闘の開始時点やその途中では何度か、自軍に<ref>dst=units text=ユニット</ref>を雇用する必要があるでしょう。雇用するためにはリーダー(「王位継承者」ではKonrad)を<ref>dst=terrain_castle text=城</ref>の主搭の位置に置く必要があります。そこで、メニューから「雇用する」を選択するか、ヘクスを右クリックして<italic>text=雇用する</italic>を選択することで雇用することができます。ここで、雇用することが可能なユニットと必要金額の一覧を示す雇用メニューが表示されます。その特性値を見るにはユニットをクリックして、雇用するにはそれから「雇用する」ボタンを押して下さい。

en: 
    
    If you right-clicked on a castle hex and selected recruit, the new unit will appear in that square. Otherwise, it will appear in a free square near the keep. You may only recruit as many units as you have free hexes in your castle, and you cannot spend more gold than you actually have on recruiting.
ja: 
    
    城ヘクスで右クリックをして「雇用する」を選択すると、新しいユニットがそのヘクスに出現します(主搭の周りの空いたヘクスの場合もあります)。城の空いているヘクスだけユニットを雇用することができます。雇用するときには所持金より多くのゴールドを消費することはできません。

en: 
    
    Recruited units come with two random <ref>dst=traits text=Traits</ref> which modify their statistics.
ja: 
    
    雇用されたユニットは、その特性値を変化させる２つのランダムな<ref>dst=traits text=特性</ref>を持ちます。

en: 
    
    In later scenarios, you may also Recall survivors from earlier battles. Recalling costs a standard 20 gold and presents you with a list of all surviving units from previous scenarios.
ja: 
    
    後のシナリオでは、前の戦闘の生存者を召還することもできます。召還には通常20ゴールドかかり、前のシナリオからの全生存ユニットの一覧を示します。

en: 
    
    Units not only cost gold to Recruit or Recall, they also require money to support. See <ref>dst=income_and_upkeep text='Income and Upkeep'</ref> for more information.
ja: 
    
    ユニットは雇用と召還にゴールドが必要なだけでなく、維持にも金がかかります。より詳細な情報は、<ref>dst=income_and_upkeep text=収入と維持</ref>を参照してください。

en: Orbs
ja: 宝珠

en: On top of the energy bar shown next to each unit of yours is an orb. For units you control, this orb is:
ja: 各ユニットの隣に示される体力バーの上にあるのは宝珠です。 あなたが動かすユニットについて、宝珠は

en: green if it hasn't moved this turn,
ja: このターンにまだ動いていないなら緑色、

en: yellow if it has moved, but could still move further or attack, or
ja: 移動したがまだ動いたり攻撃したりできるなら黄色、

en: red if it has used all its movement this turn.
ja: 全ての行動が終わっているなら赤色、となります。

en: The orb is blue if the unit is an ally you do not control.
ja: あなたが動かしていない同盟のユニットなら、宝珠は青色です。

en: Enemy units have no orb on top of their energy bar.
ja: 敵ユニットには、体力バーの上に宝珠がありません。

en: Hitpoints and Experience
ja: ヒットポイントと経験

en: Each unit has a certain number of hitpoints (HP). If the hitpoints of a unit drop below 1, the unit dies. Each unit also has a certain number of experience points (XP). A freshly recruited unit starts with no experience points, and gains experience by fighting enemies.
ja: 各ユニットは何ポイントかのヒットポイント(HP)をもっています。 ユニットのヒットポイントが1より小さくなると、ユニットは死んでしまいます。 また各ユニットは何ポイントかの経験値(XP)も持っています。 新しく雇用されたユニットは経験なしから始まって、敵と戦うことで経験を得ます。

en: The hitpoints and experience points are both indicated in the status pane using two numbers (the current value and the maximum value the unit can have).
ja: ヒットポイントと経験値は共にステータスペインに2つの数字(現在の値と、ユニットがもつ最大値)を使って表示されます。

en: The hitpoints are also indicated by an energy bar next to each unit, which is green, yellow or red. A unit with at least 1 experience point has a blue experience bar, which turns white as the unit is about to <ref>dst=experience_and_advancement text=advance</ref>.
ja: ヒットポイントは各ユニットの隣にある体力バーでも示され、緑や黄色や赤となります。 1ポイントでも経験値をもったユニットは、青色の経験バーが表示され、そのユニットが<ref>dst=experience_and_advancement text=昇進</ref>する頃には白に変わります。

en: Movement
ja: 移動

en: Movement in Battle for Wesnoth is simple. Click on the unit you wish to move to select it, then click on the hex you wish to move it to. When a unit is selected, everywhere it can move this turn will be highlighted, and all other hexes on the map are made dull. Mousing over a highlighted hex shows the defense rating the unit would have if you moved it to that hex. Mousing over a dull hex will also show the number of turns required to reach it, and clicking will cause the unit to move towards it by the fastest route over this and subsequent turns. If you don't use up all of a unit's movement when you first move a unit, you may move it again. This is useful when having two units switch places. Attacking with a unit will use up its movement. Ending a move in a village you don't already own will also use up a unit's movement, but will still allow it to attack.
ja: Battle for Wesnothでの移動は単純です。 単に動かしたいユニットをクリックして、向かわせたい場所のヘクスをクリックするだけです。 ユニットが選択されると、そのターンで移動可能な全てのヘクスがハイライトされ、その他全てのヘクスは薄暗くなります。ハイライトされたヘクスの上にマウスを乗せると、そのヘクスに移動した時にそのユニットが持つことになる防御率が表示されます。 暗いヘクスの上にマウスカーソルをあわせると、そこに到り着くのに何ターン必要かが表示されて、クリックすると、そのユニットはそこに向かう最速の通り道で、今回および以降のターンに渡って移動します。 最初にユニットを動かす時にもしユニットの移動を使い切らなければ、再度それを動かすことができます。 これは２つのユニットの位置を交換する時に使えます。 ユニットを使って攻撃すると、その移動は使い切ってしまいます。 あなたがまだ所有していない村で移動を終えることもまたユニットの移動を使い切ることになりますが、 さらにそれに攻撃させることは可能です。

en: 
    
    Each unit has a certain number of movement points which are used up when moving into a new hex, depending on the Terrain of that particular hex. For instance, grassland nearly always costs 1 movement point to enter. Exactly how many movement points are spent entering a hex depends on the unit type - in forest, elvish units only spend 1 movement point, most human and orc units spend 2, while horsemen spend 3. You can learn how many movement points a unit requires to enter a certain terrain type by right-clicking on it, selecting Unit Description, and then looking at <italic>text='Terrain Modifiers'</italic>.
ja: 
    
    各ユニットは一定の移動力を持ち、新しいヘクスに入るときに、そのヘクスの地形に依存して消費されます。例えば、草原はほとんど常に必要な移動力は１です。正確にどれだけの移動力がヘクスに入るときに消費されるのかは、ユニットの種類に依存します。森ではエルフユニットの移動力の消費は１ですが、ほとんどの人間とオークは２を消費し、乗馬ユニットでは３となります。ユニットが地形ごとでどれだけの移動力が必要かを知るには、ユニットをクリックして「ユニットの解説」を選択して <italic>text=地形修正</italic>を見てください。

en: 
    
    Another thing to keep in mind while moving is Zones of Control. Each unit generates a zone of control in the hexes immediately surrounding it, and any enemy unit entering those hexes immediately ends its movement. Learning how to use zones of control to your advantage is an important part of Wesnoth, as only <ref>dst=ability_skirmisher text='Skirmishers'</ref> can ignore zones of control.
ja: 
    
    移動中に気をつけなければならないもう一点は、「支配ゾーン]です。各ユニットは隣接する周囲に支配ゾーンを生成しており、これらのヘクスに侵入してきた敵対ユニットは直ちに移動を終了します。支配ゾーンの活用方法を学ぶことはWesnothの重要な一部分であり、<ref>dst=ability_skirmisher text=散兵</ref>のみが支配ゾーンを無視できます。

en: 
    
    To see where the enemy can move to during their next turn, press Ctrl-v or Cmd-v. Ctrl-b or Cmd-b shows where the enemy could move, if your units were not on the map to block their progress.
ja: 
    
    次のターンの間に敵がどこまで動けるかを見るには、Ctrl-v か Cmd-v を押して下さい。 Ctrl-b か Cmd-b では、その敵が、進行をブロックするあなたのユニットがないとしたら、どこまで動けるかを示します。

en: Shroud and Fog of War
ja: 幕と戦雲（霧）

en: In some scenarios, parts of the map will be hidden from you. There are two mechanisms that can be used separately or together. The Shroud hides both the terrain and any units at a location. However, once it is cleared, you can always see that location. The Fog of War only hides units and ownership of villages (other than by you or your allies). The Fog of War is cleared temporarily when you have units nearby, but returns when they leave. Both the Shroud and the Fog of War are cleared by units. Each unit clears locations adjacent to those within one turn's move (ignoring zones of control and enemy units).
ja: いくつかのシナリオでは、マップの一部が隠されています。これには 2 つの仕組みがあり、それぞれ別々に使うことも、一緒に使うこともできます。幕は地形もそこにいるどんなユニットも隠してしまいます。しかしながら、それが一度取り除かれれば、常にその位置を見ることができます。戦雲（霧）はユニットと村の所有者（あなたかあなたの同盟軍のもの以外の）だけを隠します。霧はあなたのユニットが近くにいるときには一時的に晴れますが、離れれば元に戻ります。幕も霧もユニットによって取り除かれます。それぞれのユニットは 1 ターンで移動できる範囲を取り除きます（支配ゾーンや敵ユニットは無視して）。

en: Combat
ja: 戦闘

en: Combat in Battle for Wesnoth always takes place between units in adjacent hexes. Click on your unit, and click on the enemy you want to attack: your unit will move towards the enemy unit, and when they are next to each other, combat will begin. The attacker and defender alternate strikes until each has used their allotted number of strikes. The attacker chooses one of its weapons to attack with, and the defender retaliates with one of its attacks of the same type. There are two types of attacks: melee, which usually involves weapons such as swords, axes or fangs; and ranged, which usually involves weapons such as bows, spears and fireballs.
ja: Battle for Wesnoth における戦闘は、必ず、隣接するヘクスにいるユニットの間で行われます。自分のユニットをクリックして、攻撃したい敵ユニットをクリックすると、あなたのユニットは敵ユニットに向かって移動し、お互い同士になった時に戦闘が始まります。攻撃側と防御側は それぞれ割り当てられた攻撃回数を使って交互に攻撃します。攻撃側は使用する武器の一つを選んで、防御側は同じタイプの攻撃の一つを使って反撃します。 攻撃には2つのタイプ、剣や斧や刀などを使う格闘と、弓や槍や火炎を使う投射があります。

en: 
    
    <header>text='Order and number of strikes'</header>
ja: 
    
    <header>text=順序と攻撃回数</header>

en: 
    
    The attacker gets the first strike, then the defender retaliates. Each strike either hits, doing a given amount of damage, or misses, doing no damage at all. Strikes alternate until each unit has used up all of its strikes. The number of strikes a unit has varies; for instance, an Elvish fighter with a 5-4 attack may strike 4 times, each successful strike dealing 5 damage, while an Orcish Grunt with a 9-2 attack can only strike twice (but at 9 damage for each hit).
ja: 
    
    攻撃側が先制攻撃を行い、次に防御側が反撃します。各攻撃は、命中してある量のダメージを与えるか、外して全くダメージが与えられないかのどちらかとなります。これはどちらかのユニットが攻撃回数分を使い切るまで交互に行われます。 攻撃回数はユニットによって異なり、例えば 5-4の剣での攻撃をもつエルフの戦士は 5ダメージを与える攻撃を4回行いますが、一方で 9-2をもつオークの兵卒は2回しか攻撃できません(ひとふり9ダメージですが)。

en: 
    
    <header>text='Chance to hit'</header>
ja: 
    
    <header>text=命中率</header>

en: 
    
    Every unit has a chance of being hit, based on the Terrain it is in. This is shown in the status pane, and may also be found by right-clicking a unit, selecting Unit Description, and then looking at <italic>text='Terrain Modifiers'</italic>. For instance, many elves have a defense rating of 70% in forest, so a unit attacking them has only a 30% chance of hitting. Conversely, the elf's chance of hitting the attacker in return depends on what terrain the attacker is in.
ja: 
    
    各ユニットには立っている地形に基づいた命中される確率が決まります。これはステータスペインに表示されますし、そのユニットを右クリックし、「ユニットの解説」を選択して、<italic>text=地形修正</italic>を見ることでもわかります。例えば、エルフの多くは森において70%の防御率があり、彼らに命中させる確率は30%しかありません。 反対に、エルフが攻撃側に反撃するときの命中率は、攻撃ユニットのいる地形に依存します。

en: 
    
    There are two exceptions to this rule: <ref>dst=weaponspecial_magical text='Magical attacks'</ref> and <ref>dst=weaponspecial_marksman text=Marksmen</ref>. Magical attacks always have a 70% chance to hit, regardless of terrain, and, when used offensively, Marksmen always have at least a 60% chance to hit, regardless of terrain.
ja: 
    このルールには2つの例外があります。 <ref>dst=weaponspecial_magical text=魔法攻撃</ref>と <ref>dst=weaponspecial_marksman text=射撃</ref>です。 魔法攻撃は地形に関係なく常に命中率は70%になり、射撃は攻撃時に限り、地形に関わらす常に最低60%の命中率になります。

en: 
    
    <header>text=Damage</header>
ja: 
    
    <header>text=ダメージ</header>

en: 
    
    Each strike which hits causes a base amount of damage depending on the attack type. For instance, an Elvish Fighter with a 5-4 attack does 5 base damage. This is usually modified by two things: <ref>dst=damage_types_and_resistance text=Resistance</ref> and <ref>dst=time_of_day text='Time of Day'</ref>. To see how base damage is modified by the circumstances, select <italic>text='Damage Calculations'</italic> in the attack selection menu.
ja: 
    
    各攻撃が命中することによる基本のダメージ量は、攻撃型に依存します。例えば、5-4の剣を持つエルフの戦士は基本ダメージ5で攻撃します。通常、この値は2つの事柄、<ref>dst=damage_types_and_resistance text=抵抗値</ref>と <ref>dst=time_of_day text=時刻</ref>によって修正されます。基本ダメージがこれらの これらの状況によってどう修正されるかを見るには、攻撃選択メニューの<italic>text='ダメージ計算'</italic>を選択して下さい。

en: 
    
    A few units have special <ref>dst=abilities text=abilities</ref> which affect damage dealt in combat. The most common of these is <ref>dst=weaponspecial_charge text=Charge</ref>, which doubles the damage dealt by both attacker and defender when the unit with Charge attacks.
ja: 
    
    いくつかのユニットは、戦闘時のダメージに影響を与える<ref>dst=abilities text=特殊能力</ref>を持ちます。 そのような特殊能力で最も一般的なものは <ref>dst=weaponspecial_charge text=突撃</ref>です。 突撃をもつユニットが攻撃すると、攻撃側と防御側の両方のダメージ量が2倍となります。

en: Damage Types and Resistance
ja: ダメージ型と抵抗値

en: In Wesnoth, there are three types of damage usually associated with physical attacks: Blade, Pierce and Impact damage. Additionally, there are three further types of damage usually associated with magical attacks: Fire, Cold and Holy attacks. Different units may have resistances which alter the damage which they take from certain damage types.
ja: Wesnothには物理的攻撃に関連する 斬撃、貫通、打撃の3つのダメージ型があります。 追加として魔法的攻撃に関連する 火炎、冷気、神聖の3つのダメージ型があります。 ユニットごとにダメージ型によって、 異なる抵抗力を持ちます。

en: 
    
    Resistances work very simply: if a unit has 40% resistance against a damage type, then it will suffer 40% less damage when hit with that damage type. It is also possible for a unit to be vulnerable against some damage types. If a unit has -100% resistance against a damage type, it will suffer 100% more damage when hit by that type.
ja: 
    
    抵抗力は非常に単純に働きます。 もしユニットがある攻撃型で40%の抵抗力を持っているなら、 その攻撃を受けたときにはダメージを40%軽減します。 ユニットがある攻撃型に弱点を持つこともあります。 もしユニットがある攻撃型で-100%の抵抗力を持っているなら、その攻撃を受けたときにはダメージが100%増加します。

en: 
    
    For example, Skeletons are highly resistant to Blade and Pierce damage, but are vulnerable to Impact and Fire damage, and extremely vulnerable to Holy damage.
ja: 
    
    例えば、スケルトンは斬撃と貫通に対しては高い抵抗力を持ちます。 しかし、打撃と火炎には弱く、さらに神聖に対しては非常に脆弱です。

en: 
    
    If a strike is determined to hit, it will always do at least 1 point of damage. This applies even if the defender has 100% resistance to the damage type.
ja: 
    
    もし攻撃が命中すれば、少なくとも1ポイントのダメージは必ず与えられます。これは、例え防御側がそのダメージの種類に100%の耐性を持っていても、ということです。

en: Time of Day
ja: 時刻

en: The time of day affects the damage of certain units as follows:
     Lawful units get +25% damage in daytime, and -25% damage at night.
     Chaotic units get +25% damage at night, and -25% in daytime.
     Neutral units are unaffected by the time of day.
ja: 時刻は、次のように特定のユニットのダメージに影響します：
     秩序ユニットは昼間は+25%のダメージ、夜間は-25%のダメージを得る。
     混沌ユニットは夜間は+25%のダメージ、昼間は-25%のダメージを得る。
     中立ユニットは時間の影響を受けない。

en: 
    
    The current time of day can be observed under the minimap in the status pane. For the usual day/night cycle, Morning and Afternoon count as day, First and Second Watch count as night:
ja: 
    
    現在時刻はステータスペインの小マップの下で観察できます。 通常の昼と夜のサイクルに対して、午前と午後は昼間と数え、一刻と二刻は夜間と数えます。

en: Dawn
ja: 夜明け

en: Morning
ja: 朝

en: Afternoon
ja: 午後

en: Dusk
ja: 夕方

en: First Watch
ja: 夜

en: Second Watch
ja: 深夜

en: Keep in mind that some scenarios take place underground, where it is perpetually night!
ja: 地下で行われるシナリオがあることに気をつけましょう。 ここでは常に夜となります！

en: Experience and Advancement
ja: 経験と昇進

en: If both units survive a combat, they gain a number of experience points equal to the level of the unit they're fighting. If a unit kills another in combat, however, it gains much more experience - 4 for a level 0 unit, 8 for level 1, 16 for level 2, 24 for level 3, and so forth.
ja: もし両方のユニットが戦闘に生き残ったのなら、 そのユニットは戦闘相手のレベルに 応じた経験値を得ます。 もし相手ユニットを倒したのなら、 そのユニットはより多くの経験値を得ます。 レベル0なら4、 レベル1なら8、 レベル2なら16、 レベル3なら24と なります(以下同様)。

en: 
    
    Units have a certain amount of experience required to advance (this is 20% less for units with the Intelligent trait). Once they achieve this amount, they immediately advance to the next level, healing fully in the process. In some cases, you will be given a choice of advancement options.
ja: 
    
    ユニットは昇進に必要な経験値が決まっています (「知的」な特性を持つユニットなら通常より20%少なくてすみます)。 ユニットがこの値に達すると、 そのユニットは直ちに次のレベルに上がり、 HPが最大まで回復します。場合によっては、 クラスチェンジ先の選択を行います。

en: 
    
    While most units have three levels, not all do. Occasional units (such as <ref>dst=unit_Mage text=Magi</ref>) may have four. Once a unit has reached its maximum level, it may have an After Maximum Level Advancement (AMLA) available to it. The AMLA will modify the unit each time the unit reaches the experience goal, but the unit will remain the same level. The typical AMLA effect is for the unit to raise the maximum HP by 3.  The first AMLA will normally be reached with 100 XP gained (80 XP for intelligent units).  However, gaining an AMLA becomes progressively harder for each AMLA the unit receives, and so it is often more useful to try to advance your lower level units.
    
    Note that only a small number of units, for example the Necrophage, will actually heal with AMLA effects. Most units just gain the bonus to the Maximum HP.
ja: 
    
    ほとんどのユニットは3レベルまでありますが、全てではありません。いくつかの(<ref>dst=unit_Mage text=魔術師</ref>のような) ユニットは4レベルまであります。一度ユニットが最高レベルに達すると、最高位後昇進 After Maximum Level Advancement (AMLA)が有効になります。ユニットが経験の目標値に到達する度に AMLAはユニットを修正しますが、そのユニットは同じレベルに留まり続けます。典型的なAMLAの効果は、最大HPを3増加させることです。 最初のAMLAは通常100XP (知的ユニットは80XP) 得ることで到達します。 しかしながらAMLAの獲得は、ユニットがAMLAを受ける度に徐々に困難になっていくので、より低レベルのユニット昇進させるよう試みる方がもっと有効である場合が多いでしょう。
    
    例えばネクロファージのような、ほんのわずかなユニットだけがAMLA効果によって実際に回復することに注意して下さい。 ほとんどのユニットは最大HPへのボーナスを得るだけです。

en: Healing
ja: 回復

en: In combat, your units will inevitably take damage. When a unit <ref>dst=experience_and_advancement text=advances</ref>, it will heal fully. This can happen as you finish fighting an enemy, whether it is your turn or not. Wesnoth offers several other ways for your units to heal, all of which take place at the beginning of your turn, before you take action.
ja: 戦闘において、ユニットがダメージを受けることは避けられないでしょう。ユニットは<ref>dst=experience_and_advancement text=昇進</ref>する時に、完全回復します。これは、あなたのターンであろうとなかろうと、敵との戦いが終了した時点で起こります。その他にもWesnothではあなたのユニットを回復させるいくつかの方法があります。 これらは全て、あなたのターン開始時に行動を起こす前に起こります。

en: 
    
    Resting: A unit which neither moves, attacks, nor is attacked will heal 2HP in its next turn.
ja: 
    
    休息: 移動、攻撃をせず、攻撃もされなかったユニットは HPが2回復します。

en: 
    Villages: A unit which starts a turn in a village will heal 8HP.
ja: 
    
    村: ターン開始時に村にいるユニットはHPが8回復します。

en: 
    <ref>dst=ability_regenerates text=Regeneration</ref>: Certain units (such as trolls) will automatically heal 8HP every turn.
ja: 
    <ref>dst=ability_regenerates text=再生</ref>: (トロルのような)ある種類のユニットは 自動的に毎ターンHPが8回復します。

en: 
    Healing units: Units with the <ref>dst=ability_heals text=Heals</ref> ability will heal each allied adjacent unit, usually 4 or 8HP per turn, or prevent Poison from causing that unit damage.
ja: 
    回復ユニット: <ref>dst=ability_heals text=回復</ref>能力を持つユニットは、同盟の隣接している各ユニットを各ターンで通常4か8HPを回復させ、毒を受けたユニットにダメージが与えられるのを防ぎます。

en: 
    Curing units: Units with the <ref>dst=ability_cures text=Cures</ref> ability will cure Poison in all allied adjacent units (in preference to healing, if it has that ability as well).
ja: 
    治療ユニット: <ref>dst=ability_cures text=治療</ref>能力を持つユニットは、 隣接する全ての同盟ユニットの毒を (もし回復の能力があったとしても、それをさしおいて)治療します。

en: 
    
    Resting can be combined with other forms of healing, but villages, regeneration, healing and curing cannot combine with each other: the best option will be used. Finally, units heal fully between scenarios.
ja: 
    
    休息は他の回復と組み合わせることができますが、村、再生、回復、治療は互いに組み合わせることはできません。 最良のものが選択されます。 最後に、シナリオの間でユニットは完全に回復します。

en: Income and Upkeep
ja: 収入と維持費

en: In Wesnoth, it is not enough simply to recruit units and fight. You must watch your gold as well, especially in campaigns, where you can carry extra gold over from one scenario to the next. There are two aspects to this; Income and Upkeep.
ja: Wesnothにおいて、 ユニットの雇用と戦闘はそれほど単純ではありません。 特にキャンペーンでは余分のゴールドを次に持ち越せるため、 所持金に注意するべきです。 これには収入と維持費という２つの側面があります。

en: 
    
    Income is simple. You have a base income of 2 gold per turn. For every village you control, you gain one additional gold each turn. Thus, if you have ten villages, you would normally gain 12 gold each turn. Your Upkeep costs are subtracted from this income, as detailed below.
ja: 
    
    収入は単純です。ターンあたり 2ゴールドの基本収入があります。支配している各村について、さらに毎ターン1ゴールドずつ得ることができます。従って、村を10個持っているなら、普通は毎ターン12ゴールド得ることになります。 この収入から、次に説明する維持費が引かれます。

en: 
    
    Upkeep is also fairly simple. Each unit requires an amount of Upkeep equal to its level. You can support as many levels <italic>text=worth</italic> of units as you have villages, without paying any upkeep. However, for each level of unit beyond the number of villages you have, you must pay one gold per turn. For example, if you have twelve level one units and ten villages, you would have to pay two gold each turn in upkeep.
ja: 
    
    維持費も割合単純です。各ユニットは、そのレベルに等しい維持費が必要となります。維持費を払うことなく、占有している村の数と同じだけのレベル<italic>text=価値</italic>のユニットを維持することができます。ユニットレベルの合計が所有している村の数を超えた場合は、毎ターンその超過分のゴールドを払う必要があります。 例えば、12のレベル1ユニットと10の村がある場合には、維持費としてターン毎に２ゴールド払うことになります。

en: 
    
    Upkeep costs are subtracted from your Income, so in the case of twelve levels of units and ten villages, your resultant Income would be 10 gold per turn.
ja: 
    
    維持費は収入から差し引かれるため、ユニットレベルの合計が12で10個の村の場合には、差し引き合計の収入は毎ターン10ゴールドとなります。

en: 
    There is one important exception to Upkeep: units with the Loyal trait never incur upkeep. Units you begin the scenario with (such as Konrad or Delfador), or units who join you during a scenario (such as the Horseman in the second scenario of Heir to the Throne) will usually have the Loyal trait.
ja: 
    維持費にはひとつだけ重要な例外があります。「忠義」特性を持つユニットには、維持費が全くかかりません。シナリオを開始するユニット(KonradやDelfadorなど)や、 シナリオの途中で加わるユニット(「王位継承者」のシナリオ２での騎兵など)は、通常この忠義特性を持っています。

en: Wrap Up
ja: まとめ

en: This concludes the fundamentals of Wesnoth. You might want to read up on Basic Strategy, or familiarize yourself with <ref>dst=traits text=Traits</ref> and <ref>dst=abilities text=Abilities</ref>, but you now know everything you need to know to play the Heir to the Throne campaign. Have fun, and good luck!
ja: これでWesnothの基礎は終わりです。 あなたは基本戦術を研究したり、 <ref>dst=traits text=特性</ref>と<ref>dst=abilities text=能力</ref>を 知りたいと思っているかもしれません。 しかし、この時点であなたは シナリオ「王位継承者」を遊ぶために 必要な知識をすべて得ました。 楽しんで下さい、そして幸運を！

en: License
ja: ライセンス

en: Most units have two traits. However, Undead units are assigned the single trait 'Undead', and Woses do not receive any traits. Traits are modifications that change a unit's attributes slightly. They are usually randomly assigned to a unit when it is recruited.
ja: ほとんどのユニットは2つの特性を持っていますが、アンデッドは「アンデッド」の特性のみが割り当てられ、ウーズはどのような特性も得ません。特性とは、少しばかりユニットの属性を変化させる修正です。それらは通常はユニットが雇用された時にランダムに割り振られます。

en: 
    
    The traits that are available to all non-Undead units are <ref>dst=traits_intelligent text=Intelligent</ref>, <ref>dst=traits_quick text=Quick</ref>, <ref>dst=traits_resilient text=Resilient</ref>, and <ref>dst=traits_strong text=Strong</ref>.
ja: 
    
    全てのアンデッドではないユニットに有効な能力は、<ref>dst=traits_intelligent text=知的</ref>、<ref>dst=traits_quick text=敏捷</ref>、<ref>dst=traits_resilient text=頑強</ref>、<ref>dst=traits_strong text=強力</ref>です。

en: 
    
    Other traits that may be assigned to units are <ref>dst=traits_dextrous text=Dextrous</ref>, <ref>dst=traits_loyal text=Loyal</ref>, and <ref>dst=traits_undead text=Undead</ref>.
ja: 
    
    ユニットに割り当てられる他の能力には、 <ref>dst=traits_dextrous text=器用</ref>、<ref>dst=traits_loyal text=忠義</ref>、<ref>dst=traits_undead text=アンデッド</ref> があります。

en: Intelligent
ja: 知的

en: Intelligent units require 20% less experience than usual to advance.
ja: 知的なユニットは通常よりもレベルアップに必要な経験が20%少なくすむ。

en: 
    
    Intelligent units are very useful at the beginning of a campaign as they can advance to higher levels more quickly. Later in campaigns Intelligent is not quite as useful because the After Maximum Level Advancement (AMLA) is not as significant a change as advancing a level. If you have many 'maximum level' units you may wish to recall units with more desirable traits.
ja: 
    
    知的なユニットは次のレベルへと早く進むため、キャンペーンの開始時には大変便利です。 最高レベル昇進後はもはやレベルアップする重要性がないため、キャンペーンの後半では知的はそれほど有用ではなくなります。 もし多くの最高レベルユニットがいるなら、より望ましい特性をもつユニットを召還したほうがよいかもしれません。

en: Quick
ja: 敏捷

en: Quick units have 1 extra movement point, but 10% less HP than usual.
ja: 敏捷なユニットは移動力が1つ多くなるが、HPが通常より10%少なくなる。

en: 
    
    Quick is the most noticeable trait, particularly in slower moving units such as trolls or heavy infantry. Units with the Quick trait often have greatly increased mobility in rough terrain, which can be important to consider when deploying your forces. Also, Quick units aren't quite as tough as units without this trait and are subsequently less good at holding contested positions.
ja: 
    
    敏捷は、特にトロールや重歩兵のような動きの遅いユニットで、最も注目に値する特性です。 「敏捷」特性をもつユニットはしばしば荒い地形において素晴らしく増加した機動力があるため、あなたの軍隊を配備する時に考慮すべきです。 また敏捷なユニットは、この特性を持たないユニットよりも頑丈ではないため、戦闘の激しい場所を保持し続けることには向いていません。

en: Resilient
ja: 頑強

en: Resilient units have 10% +3 more HP than usual.
ja: 頑強なユニットは通常より 10% + 3 だけHPが多い。

en: 
    
    Resilient units can be useful at all stages of a campaign, and this is a useful trait for all units. Resilient is often most helpful as a trait when it occurs in a unit that has some combination of low hitpoints, good defense, or high resistances. Resilient units are especially useful for holding strategic positions against opponents.
ja: 
    
    頑強なユニットはキャンペーンの全ての段階において便利であり、全てのユニットにとって便利な特性です。少ないヒットポイントで良い防御力や高い耐性の組み合わせをもつようなユニットには、回復力は特性としてしばしば非常に助けとなります。頑強なユニットは、敵に対して戦略的な拠点を保持する上で、特に便利となります。

en: Strong
ja: 強力

en: Strong units do 1 more damage for every successful strike in melee combat, and have 1 more HP.
ja: 強力なユニットは、格闘時に各命中毎に 1多いダメージを与え、 1 多いHPを持つ。

en: 
    
    While useful for any close-combat unit, Strong is most effective for units who have a high number of swings such as the Elvish Fighter. Strong units can be very useful when a tiny bit of extra damage is all that is needed to turn a damaging stroke into a killing blow.
ja: 
    
    全ての接近戦ユニットに便利な一方で、[強力]は、エルフの戦士のような高い攻撃回数をもつユニットにとって、最も効果があります。わずかな追加ダメージによって、傷つけるだけの攻撃をとどめの一撃へと変えるような場合、強力なユニットは大変便利です。

en: Loyal
ja: 忠義

en: Loyal units don't incur upkeep. Most units incur an upkeep cost at the end of every turn, which is equal to their level. Loyal units do not incur this cost.
ja: 忠義ユニットには維持費がかからない。ほとんどのユニットは、各ターンの終了時に、そのレベルに等しい維持費がかかるが、忠義ユニットはこの費用がかからない。

en: 
    
    During campaigns, certain units may opt to join the player's forces of their own volition. These units are marked with the Loyal trait. Although they may require payment to be recalled, they never incur any upkeep costs. This can make them invaluable during a long campaign, when gold is in short supply. This trait is never given to recruited units, so it may be unwise to dismiss such units or to send them to a foolish death.
ja: 
    
    キャンペーンの間、ある種のユニットは自分自身の意思でプレイヤーの力に加わることを選択する。これらのユニットは忠義特性をもつとされる。彼等は召還される際には支払いが必要だが、維持費は全くかからない。これは長いキャンペーンの間に金の貯えが不足した時などには、貴重ものとなる。この特性は雇用されたユニットには決して与えられないため、このようなユニットを解雇したり、愚かな死においやることは、とても知恵がないといえる。

en: trait^Undead
ja: アンデッド

en: Undead units are immune to poison.
ja: アンデッドユニットは毒に免疫がある。

en: 
    
    Undead units generally have 'Undead' as their only trait. Since Undead units are the bodies of the dead, risen to fight again, poison has no effect upon them. This can make them invaluable in dealing with foes that use poison in conjunction with their attacks.
ja: 
    
    アンデッドのユニットは基本的に唯一の特性として「アンデッド」を持っています。アンデッドのユニットは再び戦うために甦った死んだ肉体であるため、毒は全く効きません。 このため、攻撃において毒を使う敵を相手にする場合に、貴重な存在となります。

en: Dextrous
ja: 器用

en: Dextrous units do 1 more damage for every successful strike in ranged combat.
ja: 器用なユニットは投射戦での各命中毎に 1多いダメージを与える。

en: 
    
    Dextrous is a trait possessed only by Elves. The Elven people are known for their uncanny grace, and their great facility with the bow. Some, however, are gifted with natural talent that exceeds their brethren. These elves inflict an additional point of damage with each arrow.
ja: 
    
    器用はエルフにのみ備わっている能力です。 エルフの者達は不思議な優雅さをもち、弓を扱うことに非常に才能があることで知られています。 しかしながら、ある者は同胞を上回る天性の才能を与えられています。 これらのエルフは一矢毎に追加のダメージポイントを与えることができます。

en: Grassland
ja: 平原

en: Grassland represents open plains, whether cultivated, cut back for grazing, or wild. Being open ground, Grassland is both very easy to move across, but is also difficult to defend oneself in. Typically, those units that perform best on grassland are either cavalry, or very agile units which take advantage of the open space.
    
    Most units have defense of 30 to 40% on grassland.
ja: 平原とは、耕されたり、放牧用に苅られたり、あるいは自然のままの開かれた平地を表します。開かれた大地であるために、平原では移動するのがとても容易ですが、そこにいるものを防御することが難しくもあります。典型的には、平原で最も良い働きをするユニットは、騎兵か、または広い土地で有利な超俊敏なユニットです。
    
    ほとんどのユニットは平原で 30から40%の防御を持ちます。

en: Road
ja: 道路

en: Roads are beaten paths of dirt, formed by many travelers passing over them. As far as gameplay is concerned, Roads are identical to <ref>dst=terrain_grassland text=Grassland</ref>.
ja: 道路は、多くの旅行者がその上を通ることで形ができた、踏み固められた土の道です。ゲームプレイに関する限り、道路は<ref>dst=terrain_grassland text=平原</ref>と同じになります。

en: Forest
ja: 森

en: Forests represent any woodland with significant undergrowth, enough to hinder passage. Though they slow nearly everyone down, forests do offer better defense to most units than open ground. Cavalry, however, have so much trouble navigating them that any benefit gained by stealth is negated. Elves are an exception to this general rule for forests. Not only do they possess full movement in forests, but they also gain a considerable defensive bonus. Dwarves are another exception to this rule; though they are able to plow through the forests without much loss of speed, their utter unfamiliarity with the terrain causes them to receive no defensive bonus.
    
    Most units have 50% defense in forests, but cavalry are limited to 40%. Elves, on the other hand, enjoy 60 to 70% defense, even their mounted units. Dwarves generally receive only 30% defense in forests.
ja: 森は、通過するのを妨げるのに十分な、大地に根差す森林地の全てを表します。ほぼ全てのものの歩みを遅くしますが、多くのユニットに対して開かれた土地より良い防御を与えてくれます。 しかしながら騎兵にとっては、隠されることで得られるどのような恩恵も打ち消されるほど、操るのをひどく困難にしてしまいます。エルフは森での一般的な規則に対する例外です。森の中でも完全な移動ができるだけでなく、素晴らしい防御特典も得られるのです。ドワーフはこの規則へのもう一つの例外で、この地形に全く慣れていない彼等は防御特典を全く受けることができません。
    
    多くのユニットは森で50%の防御ですが、騎兵は40%に制限されます。一方でエルフは乗馬中であっても60から70%の防御を享受します。ドワーフは一般的に森では30%の防御しか得られません。

en: Hills
ja: 丘

en: Hills represent any reasonably rough terrain, with enough dips and rises in the ground to provide some cover. Hills are difficult for most troops to navigate. Dwarves, Trolls, and Orcs have enough familiarity with the terrain that they can pass through it without being slowed down. Cavalry have enough trouble navigating the terrain that any defensive aid lent by cover is negated.
    
    Most units have about 50% defense in hills, whereas cavalry are limited to 40%. Dwarves enjoy 60% defense in hills.
ja: 丘は、地面の高低差が激しく遮蔽になるような、荒々しい土地を表します。丘はほとんどの軍隊にとって進行が困難です。ドワーフとトロールとオークはこの地形に慣れているため、遅くなることなく通り抜けることができます。騎兵は遮蔽の助けによるどのような防御も効果がなくなるほど、操縦に手こずります。
    
    ほとんどのユニットは丘で約50%の防御を持ちますが、騎兵は40%に抑えられます。ドワーフは丘では60%の防御を享受します。

en: Mountains
ja: 山

en: Mountains are steep enough that units often have to climb over obstacles to move. By this nature, they provide a considerable defensive bonus for most troops, but they also severely impede any passage through them. Most cavalry simply cannot enter mountainous terrain; however, elvish cavalry is an exception to this, as are the goblin wolf riders. Both Dwarves and Trolls are native to mountainous terrain, and have a very easy time getting around.
    
    Most units receive about 60% defense in mountains, whereas Dwarves enjoy 70%.
ja: 山は、しばしば移動のために障害物を登る必要のある険しい場所です。このため多くの軍隊に対して素晴らしい防御を提供しますが、通り抜けて行くことをひどく妨げます。ほとんどの騎兵は山岳地形には入っていくことさえもできませんが、エルフの騎兵とゴブリンの狼乗りだけはこの例外です。ドワーフとトロールは山岳地形で生まれており、移動することは容易です。
    
    多くのユニットは山で60%の防御になりますが、ドワーフは70%を享受します。

en: Swamp
ja: 沼地

en: Swamps represent any sort of wetlands. Swamps slow down nearly everyone, and inhibit their ability to defend themselves. An exception to this is any race bodily skilled in navigating water; these receive both full movement and a defensive bonus. Those that make their living in the wetlands are also adept at using this terrain for cover.
    
    Most units make do with 30% defense in swamps. Mermen, Naga, and Saurians all generally enjoy 60%.
ja: 沼地はあらゆる湿地帯を表します。沼地はほぼ全てのものの歩みを遅くし、自身を守る能力を抑制します。これに対する例外は水中移動の身体能力をもつ全ての種族で、完全な移動と防御特典を受けます。湿地帯で生きる者達はこの地形を防御に役立てることもできます。
    
    多くのユニットは沼地で30%の防御となります。 マーマン、ナーガ、トカゲ族は全て一般的に60%を享受します。

en: Shallow Water
ja: 浅瀬

en: Shallow water represents any body of water deep enough to come up to roughly a man's waist. This is enough to slow down nearly anyone and leave them wide open to attack. Dwarves, given that the water reaches up almost to their heads, have an extremely hard time of this. The exception is any race whose bodies naturally lend themselves to swimming, for which they receive a considerable defensive bonus and full movement.
    
    Most units make do with 20 to 30% defense in shallow water, whereas both Naga and Mermen enjoy 60%.
ja: 浅瀬はだいたい人間の腰までの深さの水の状態を表します。これはほぼ全てのものの歩みを遅くし、攻撃の守りをなくしてしまいます。ドワーフは、ほぼ頭まで水が達してしまうため、ここにいることは非常に困難となります。例外は泳ぐための身体能力を生まれながらに持っている種族で、極めて高い防御特典と完全な移動を得ることができます。
    
    多くのユニットは浅瀬で20から30%の防御を持ち、ナーガとマーマンは共に60%を享受します。

en: Deep Water
ja: 深水

en: Deep water represents any body of water deep enough to cover a man's head. Most units cannot enter deep water: it is the domain of units which can either fly, or are exceptionally strong swimmers.
    
    Mermen and Naga both receive 50% defense in deep water, with full movement.
ja: 深水は、人間の頭を越える深さの水の状態を表します。ほとんどのユニットは深水には入れず、飛ぶことができるか、泳ぐのが極めて得意なものだけが、この領域に入れます。
    
    深水でマーマンとナーガは共に50%の防御と完全な移動を行います。

en: Snow
ja: 雪原

en: Snow represents any flat area that is frozen, either permanently (like tundra), or temporarily (like snow-covered grassland). Most units are slowed down by snow, and have a harder time defending themselves.
    
    Most units have 20 to 40% defense in snow.
ja: 雪原は、永久(ツンドラのような)か一時的(雪に覆われた平原のような)かのどちらかの、凍てついた平らな地域を表します。多くのユニットは雪で遅くなり、防御にも苦労します。
    
    ほとんどのユニットが雪原で20から40%の防御になります。

en: Ice
ja: 氷

en: Ice represents any body of frozen water. For gameplay purposes, it is identical to <ref>dst=terrain_tundra text=Snow</ref>. Note that swimming units, even those who can breathe underwater, cannot swim underneath ice.
ja: 氷は凍った水の状態を表します。ゲームプレイの目的では<ref>dst=terrain_tundra text=雪原</ref>と同じ扱いです。泳ぐことのできるユニットは例え水の中で息ができるとしても、氷の下を泳ぐことはできないことに注意して下さい。

en: Castle
ja: 城

en: Castles are any sort of permanent fortification. Nearly all units receive a considerable bonus to their defense by being stationed in a castle, and all units receive full movement in a castle. Stationing units in a castle represents its defensive capability. Without a unit in each wall hex, an enemy can simply sneak into the castle unchallenged, gaining the same defensive bonus as everyone inside.
    
    Most units have about 60% defense in a castle.
ja: 城はあらゆる種類の永久的な要塞です。城に駐留することで、ほとんど全てのユニットは防御について素晴らしい特典を受け、城では完全に移動できます。城に駐留するユニットは完全な防御能力を示します。それぞれの壁のヘクスにユニットがいなければ、敵は簡単に城の中に忍び込むことがでい、中にいる全てのものと同様の防御特典を得ることになります。
    
    ほとんどのユニットは城で60%の防御になります。

en: Sand
ja: 砂地

en: The instability of sand makes it harder for most units to cross, and leaves them wide open to attack. In contrast, the wide feet or snakelike bodies of the lizardly races make sand much easier for them to navigate.
    
    Most units receive 20 to 40% defense in Sand.
ja: 砂の不安定さのため、多くのユニットが通り抜けが困難で、攻撃に対して無防備になってしまいます。一方で巨大な足や蛇型の身体のトガケ種族は砂での行動がずっと容易になります。
    
    多くのユニットは砂地において20から40%の防御をもちます。

en: Desert
ja: 砂漠

en: Deserts have a somewhat different composition than small sand pits or beaches, however for gameplay purposes they are identical. See <ref>dst=terrain_sand text=Sand</ref>.
ja: 砂漠は小さな砂の穴や砂浜とは少しばかり異なる性質ですが、ゲームプレイの目的では同じ扱いです。<ref>dst=terrain_sand text=砂地</ref>を参照して下さい。

en: Cave
ja: 洞窟

en: Cave terrain represents any underground cavern with enough room for a unit to pass. Most units are wholly unfamiliar with the terrain, and thus are both slowed down and hindered in defense. Dwarves and Trolls, who make their homes in caves, both have a relatively easy time navigating this terrain, especially dwarves, who by dint of their small size can navigate many obstacles that other races cannot.
    
    Most units receive 20 to 40% defense in Caves, whereas dwarves have 50%.
ja: 洞窟の地形はユニットが通り抜けられるだけの十分な空間のある地下の空洞を表します。ほとんどのユニットはこの地形に慣れておらず、それゆえ歩みが遅く防御を妨げます。住まいを洞窟に作るドワーフとトロールは、共にこの地形では比較的容易に行動し、特にドワーフその小さな身体で他の種族では通れないような多くの障害物も乗り越えられます。
    
    多くのユニットは洞窟で20から40%の防御となり、ドワーフは50%です。

en: Rockbound Cave
ja: 岩に囲まれた洞窟

en: Rockbound cave terrain is formed by the action of water and wind, carrying erosive particles that carve the rock. It resembles a scraggy underground cavern which reduces efficiency of most units, but shoulders defense. Dwarves and Trolls, who are main settlers of caves, have a relatively easy time navigating this terrain. Dwarves, who by dint of their small size have the full advantage of navigation in such topography.
    
    Most units have about 50% defense in rocky caves, whereas cavalry are limited to 40%. Dwarves enjoy 60% defense in Rockbound caves.
ja: 岩に囲まれた洞窟の地形は水や風の作用によって作られたものです。水や風は岩を削る浸食作用のある粒子を運んでいるのです。それはごつごつした地下の洞窟に似て、ほとんどのユニットの動きを妨げますが、防御力は高くなります。洞窟の主要な居住者であるドワーフ族やトロルは、比較的楽にこの地形を進むことができます。ドワーフ族は、その小さな体を生かし、このような地形を歩くのに最も有利です。
    
    ほとんどのユニットは岩の多い洞窟ではおよそ 50% の防御を得ます。一方騎兵は 40% に制限されます。ドワーフ族は岩に囲まれた洞窟では 60% の防御を享受します。

en: Illuminated Cave
ja: 照らされた洞窟

en: Illuminated cave is a patch of ground where light from the surface shines down into the gloomy darkness.  This provides an attack bonus for lawful units and removes the attack bonus from chaotic units. In all other regards this terrain is functionally identical to normal cave terrain.
    
    Most units receive 20 to 40% defense in Caves, whereas dwarves have 50%.
ja: 照らされた洞窟は表面からの光が暗闇を照らしている場所です。これによって秩序ユニットは攻撃ボーナスを得、混沌ユニットは攻撃ボーナスを失います。それ以外のすべての点において、この地形は通常の洞窟の地形と同じです。
    
    ほとんどのユニットは洞窟では 20% から 40% の防御を得ます。一方、ドワーフ族は 50% を得ます。

en: Mushroom Grove
ja: キノコの森

en: Mushroom groves are vast underground forests of giant mushrooms, which thrive in the damp darkness.  Most units have trouble negotiating the spongy floor of smaller fungi, but they have plenty of cover behind the larger stalks.  Mounted units, however, become completely mired and lack proper freedom of movement in combat.  Undead units have a natural affinity for decay and function quite well in mushroom forests.
    
    Most units receive 50% to 60% defense in mushroom groves, whereas cavalry receive only 20%.
ja: キノコの森は地下にある広大な巨大キノコの森です。巨大キノコは湿気のある暗闇でよく育ちます。ほとんどのユニットは小さな菌類でできたスポンジのような床をうまく通り抜けることができませんが、大きな茎の背後にはたくさんの避難場所があります。しかしながら、騎乗したユニットは、完全につかまってしまい、戦闘において自由に動くことができません。アンデッドユニットは腐食という共通点があるため、キノコの森ではとてもよく機能します。
    
    ほとんどのユニットはキノコの森において 50% から 60% の防御を得ます。一方、騎兵は 20% しか得ることができません。

en: Savanna
ja: サバンナ

en: Savannas are plains of tall grass, found in the warmer climates of the world. For gameplay purposes, they are identical to <ref>dst=terrain_grassland text=Grassland</ref>.
ja: サバンナは背の高い草で覆われた平地で、暖かい気候の世界で見られます。ゲームプレイの目的では、<ref>dst=terrain_grassland text=草原</ref>と同じ扱いです。

en: Village
ja: 村

en: Villages represent any group of buildings, human or otherwise. Almost all units, even cavalry, have an easy time navigating villages, and most units gain a defensive bonus from being stationed in a village. Villages allow units the resources to clean and tend to their wounds, which allows any unit stationed therein to heal eight hitpoints each turn, or to be cured of poison.
    
    Most units have 50 to 60% defense in villages, whereas cavalry receive only 40%.
ja: 村は建物と人間やその他の一群を表します。ほとんど全てのユニットは、例え騎兵であっても、村を進行するのは容易で、多くのユニットは村に駐留中は防御ボーナスを得ます。村はユニットに資源をきれいにし傷を介抱することで、駐留している全てのユニットは各ターン8HPの回復もしくは毒の治療が行われます。
    
    ほとんどのユニットは50から60%の防御を村でもちますが、騎兵は40%のみです。

en: Chasm
ja: 深い割目

en: A chasm is a gorge in the ground, leading to depths unknown. Chasms are noted for sheer walls which would take days to traverse. As far as gameplay is concerned, only units capable of flying over chasms can cross this terrain.
ja: 深い割目は未知の深さへ導く地面の割れ目です。通過するのに何日もかかる垂直に切り立った壁になっています。ゲームプレイに関して言えば、深い割目を飛び越えられる能力を持ったユニットのみがこの地形を通過できます。

en: Lava
ja: 溶岩

en: The dangers inherent in trying to walk on lava are fairly obvious. This terrain can only be crossed by those units capable of flying a considerable distance above it. The molten magma also produces a substantial glow, illuminating the area immediately above it. This provides an attack bonus for lawful units and removes the attack bonus from chaotic units.
ja: 溶岩の上を歩こうとすることによる危険は極めて明らかです。十分に距離を取ってその上を飛び抜けられる能力を持ったユニットのみが、この地形を越えられます。 また溶解したマグマは、そのすぐ上のエリアを明るく照らす多大な光を発生します。 これは秩序ユニットに対して攻撃のボーナスを与え、 混沌ユニットからは攻撃ボーナスを奪います。

en: River Ford
ja: 川の浅瀬

en: When a river happens to be extremely shallow, passing over it is a trivial matter for land based units. Moreover, any creature best adapted to swimming has full mobility even at such places in the river. As far as gameplay is concerned, a river ford is treated as either grassland or shallow water, choosing whichever one offers the best defensive and movement bonuses for the unit on it.
ja: 河川が極めて浅いならば、それを通り越えようとすることは、歩行型ユニットであっても珍しいことではありません。さらには泳ぎに最も適した生き物であれば、河川のそのような場所であっても完全な移動を行うことができます。ゲームプレイに関する限り、川の浅瀬は草原か浅い水かで、そこにいるユニットにとって最も防御と移動力ボーナスの大きい方が選択されます。

en: Bridge
ja: 橋

en: To those capable of building one, the ability to lay a bridge offers a liberation from the fickle nature of waterways, whose fords come and go with the rise and fall of the waterline. This is to say nothing of the luxury of dry feet, the loss of which is no laughing matter in the cold months of the year.
    
    For those who go by land or sea, a bridge is the best of both worlds - for gameplay purposes, it is treated either as grassland or shallow water, whichever offers the best movement and defensive bonuses for the unit occupying the bridge hex. Note that a swimming unit and a land unit are not capable of occupying a bridge hex at the same time.
ja: これを築ける者について、橋を渡すという能力は、上り下りの流れをともなう不安定な自然の川の流れから解放してくれます。足が濡れずにすむ贅沢は言うまでもなく、1年のうちの凍える何ヶ月もの間にはとても笑えない苦労をなくしてくれるのです。
    
    地面や海を越えるものにとって、橋はどちらの世界でも最良のものであり、ゲームプレイ目的では草原か浅瀬のように扱われ、橋ヘクスを占拠するユニットにとって最も防御と移動力ボーナスの大きい方が選択されます。泳ぐユニットと歩行型ユニットは同時に橋ヘクスを占拠することができないことに注意して下さい。

en: Cave Wall
ja: 洞窟の壁

en: Cave walls are made of solid stone, renowned for its ability to impede even the most determined traveler.
ja: 洞窟の壁は硬い石でできており、どんなに決心の固い旅行者をも妨げることで有名です。

en: General commands
ja: 一般的なコマンド

en: 
    Quit the scenario (without prompting).
ja: 
    シナリオを終了する（確認なし）

en: 
    Save the game (without prompting).
ja: 
    ゲームを保存する（確認なし）

en: 
    Save the game and quit the scenario (without prompting).
ja: 
    ゲームを保存してシナリオを終了する（確認なし）

en: 
    Redraw the screen.
ja: 
    画面を再描画する

en: 
    Switch debug mode on (does not work in multiplayer). Debug mode is turned off by quitting the game.
ja: 
    デバッグモードを有効にする（マルチプレイヤーでは使用不可）。デバッグモードはゲームを終了すると無効になる。

en: 
    Bring up theme selection menu.
ja: 
    テーマ選択メニューを呼び出す

en: Multiplayer commands
ja: マルチプレイヤーコマンド

en: 
    Toggle player on side between human and AI player. The player/client who controls that side needs to issue this command. If you don't provide side, '1' is assumed.
ja: 
    陣営のプレイヤーを人間と AI の間で切り替える。その陣営を操作しているプレイヤー／クライアントがこのコマンドを発行する必要がある。陣営を指定しなかった場合、「1」とみなされる。

en: 
    Toggle muting/silencing of all observers on/off.
ja: 
    すべての観戦者が発言できないようにするかどうかを切り替える。

en: 
    Mute a specific observer. If no username is supplied the muted usernames are displayed.
ja: 
    指定した観戦者が発言できないようにする。ユーザー名が指定されなかった場合は発言できないユーザー名が表示される。

en: 
    Kick a user in multiplayer. They will be able to rejoin the game. Generally a friendly way to remove someone who is having connection or other difficulties.
ja: 
    マルチプレイヤーでユーザーの接続を切る。接続を切られたユーザーはゲームに再び加わることができる。通常、接続やその他の問題が起こっている人を排除するための友好的な手段である。

en: 
    Kick and ban a user in multiplayer, and the IP address used by that username.
ja: 
    マルチプレイヤーでユーザーの接続を切り、ゲームへの参加を禁止する。そのユーザー名によって使われている IP アドレスからの接続が禁止される。

en: 
    Change the controller for side (write here the number of the side) to username (write here the nick of the player or observer).
ja: 
    陣営（ここに陣営の番号を記入）を操作する人をユーザー名（ここにプレイヤーもしくは観戦者のニックネームを記入）に変更する。

en: 
    Clear chat messages.
ja: 
    チャットメッセージをクリアする

en: You have come across a wishing well.
    What would you like to wish for?
ja: 願かけ井戸に遭遇しました。
    何を願いたいですか？

en: A swift victory
ja: あっという間の勝利

en: With this golden coin, I wish that this battle end in a swift and safe victory.
ja: この金貨で、 私は即座に安全な勝利で この戦闘が終わることを 願います。

en: Lots of gold
ja: 大量の金

en: I wish this single gold coin be returned ten-fold to me.
ja: 私はこの一枚の金貨が10倍になって返ってくる事を願います。

en: Peace throughout Wesnoth.
ja: Wesnoth全体の平和

en: The only thing worth wishing for is peace throughout the land.
ja: この国家全体に広がる 平和のみが 祈るだけの価値があります。

en: Don't make a wish.
ja: 願い事はしません。

en: Potion of Healing
ja: 回復の藥

en: A feeling of well-being overwhelms the drinker.
ja: 酔っぱらいの気分

en: You are not worthy of healing.
ja: あなたは回復する必要がない

en: Poison
ja: 毒

en: Poison is seeping through the veins of this unit at this very moment.
ja: まさにこの瞬間、 このユニットの血管から 毒がしみ出ている。

en: Holy Water
ja: 聖水

en: This water will make melee weapons holy.
ja: この水は格闘用の武器を清めます。

en: I am not suited to the use of this item! Let another take it.
ja: このアイテムを使うのにふさわしくない！ 他の人に使わせて下さい。

en: Potion of Strength
ja: 力の藥

en: Strength is given to the drinker.
ja: 力が飲んだ者に与えられます。

en: Potion of Decay
ja: 腐敗の藥

en: This poor unit drank something really bad.
ja: この哀れなユニットは、 ひどく悪い何かを飲んでしまった。

en: Ring of Regeneration
ja: 再生の指輪

en: This ring will heal the bearer a little each turn.
ja: この指輪は、各ターンに 少しだけ 持ち主を回復させます。

en: Can't set abilities yet, sorry.
ja: 申し訳ありませんが、 まだ能力を つけられません。

en: Ring of Slowness
ja: 鈍足の指輪

en: The bearer of this ring is slowed.
ja: この指輪の持ち主は遅くなります。

en: Staff of Swiftness
ja: 俊敏の杖

en: This staff will grant the bearer swift movement.
ja: この杖は持ち主に俊敏な動きを与えます。

en: Only magical beings can wield such an object.
ja: 魔法を扱えるものだけが、 その物体を扱うことができます。

en: Storm Trident
ja: ストームトライデント

en: This trident allows a merman to shoot electric bolts at his enemies!
ja: このトライデントを持ったマーマンは、敵に電気の矢を放つことができる！

en: Only the mermen can use this item!
ja: マーマンだけがこの道具を使用できる！

en: storm trident
ja: ストームトライデント

en: Zap
ja: ふるう

en: User Map
ja: ユーザーマップ

en: Random
ja: ランダム

en: Default
ja: デフォルト

en: Age of Heroes
ja: 「英雄の時代」

en: Great War
ja: 「大いなる戦い」

en: You can come if you wish, but the leader is only interested in speaking to Baldras.
ja: 望むなら来てもよいが、リーダーはBaldrasと話したがっているだけであるぞ。

en: 2p - Blitz
ja: 2P - ブリッツ

en:  Recommended setting of 2 gold per village.
ja:  村あたり 2 ゴールドの設定を推奨。

en: A duel map for super fast play.
ja: 特に早いプレー用の決闘マップ。

en: teamname^North
ja: 北軍

en: teamname^South
ja: 南軍

en: 2p - Caves of the Basilisk
ja: 2P - バジリスクの洞窟

en: Players must maneuver their units through the divisive terrain of this long-feared region, once the home of a legendary Elder Basilisk. The road to victory is punctuated by the petrified forms of some of Wesnoth's greatest heroes.
ja: プレイヤーはこの長い間恐れられている地域の分裂した地形を通るにあたり、ユニットを動かす戦略を練らなければならない。 この地はかつて、伝説のバジリスクの長老の本拠地であった。 勝利への道には、幾人かの Wesnoth の偉大なヒーローたちの石化した姿が点在している。

en: The winds of the dark sky blew so cold,
    The moon was high, the night was old,
    Brave was the drake that dared forsake
    His home to steal the Basilisk's gold.
    
    On that dark night, the skies so churned,
    He disregarded what he had learned,
    Foolish but brave, to the Basilisk's cave,
    He flew, and the fire within him burned.
    
    Alas, that fire burns no more,
    For the Basilisk, with one mighty roar,
    Chilled him to the bone, and he turned to stone,
    And so he stays forevermore.
    
    The winds of the sky blow so cold,
    The years pass by, the days are old,
    Here stands that drake, who dared forsake
    His home to steal the Basilisk's gold.
    (inscribed by Flametrooper)
ja: 暗黒の空にふく風はとても冷たく、
    月は高く、夜は更けていた。
    勇敢なドレークは勇敢にも、
    故郷を捨て、バシリスクのゴールドを奪おうとした。
    
    その暗い夜、空はとても激しく動き、
    彼は学んだことを無視し、
    愚かだが勇敢に、バシリスクの洞窟へと
    彼は飛び込み、炎の中で焼かれた。
    
    悲しいかな、炎はそれ以上燃えず、
    バシリスクに対して、とてつもないうなり声をあげ、
    彼は骨まで冷え、石になり、
    こうして彼は永久にここにいる。
    
    空にふく風はとても冷たく、
    何年もが過ぎ、その日々は過去のものとなった。
    ここにそのドレークが立っている。彼は勇敢にも、
    故郷を捨てバシリスクのゴールドを奪おうとした。
    (炎の兵士がここに記す)

en: Slim of Stature, dexterous Hands
    - - Seven Stones and Eleven
    Left his Foes so slim a Chance
    - - Seven Stones and Eleven
    Marksman known as Dragonbane
    'mongst the Statues here was slain
    - - Seven Stones - and the Elven
    (inscribed by Gauteamus)
ja: ほっそりとした銅像、器用な手は
    —— 7 つの石と 11 人
    彼の軍の勝ち目をほとんどなくした
    —— 7 つの石と 11 人
    ドラゴン殺しとして知られていた射撃手は
    ここにいる銅像とともに殺された
    —— 7 つの石と —— 11 人
    (Gauteamus がここに記す)

en: Blum Duk was renowned among his goblin clan for having tamed one of the Dire Wolves of the mountains, and he had the courage to match. His leadership and skills alone were what kept the area's goblins alive despite human and elvish menaces. Rumor had it that his wolf had slain fifty men and a hundred Elves.
    Thus, when he heard of the awful monster that was inhabiting the area, it was only natural that he ride out alone to face it. All the other goblins expected him to slay the creature easily and drag back its carcass to feast on.
    He was in for quite a shock. As soon as he saw the Basilisk, Blum Duk cowered in fright. He tried to wheel his wolf around to run away, but it wouldn't move. As the creature stalked towards him, he screamed his last words: Good Gog, dog, are yer legs made of stone?!?
    (inscribed by Elvish Pillager)
ja: Blum Duk は彼のゴブリンのクランの間では山々のダイアウルフの一頭を 飼い馴らしたことで有名だ。 また、彼は戦いにおいて勇敢だった。 彼の統率力と技術によってのみ、 その地のゴブリンは生き延びることができた。 人間やエルフ族の脅威にもかかわらず。 うわさでは、彼の狼は 50 人の人間と 100 人のエルフを殺したと言われている。
    従って、彼がこの地に恐ろしいモンスターが住んでいることを聞いたとき、 彼が一人で乗り込んできてモンスターに対峙したのはとても自然なことだった。 他のすべてのゴブリンは簡単にその生き物を倒し、 その死骸を持ち帰って宴会を開くだろうと考えていた。
    彼は大きなショックを受けていた。 バジリスクを見てすぐに、Blum Duk は恐怖で縮こまった。 彼は狼を振り返らせて逃げようとしたが、 狼は動かなかった。 モンスターが彼に向かってきたとき、 彼は最後の言葉を叫んだ。 「有能な犬の神よ、おまえの足は石でできているのか？！？」
    (エルフの略奪者がここに記す)

en: He had lived there for ages upon ages, in the depths of the water, preying upon the various fish and frogs and merfolk that entered his domain. It was his lake, no other's, and though it was not large, he was its master. Then, the Basilisk came, and looked into the Serpent's eyes. And the Serpent had not died, but it was no longer alive. Thus the new lord of the lake had arrived.
    (inscribed by Turin)
ja: 彼はとても長い間そこに住んでいた。深い水の中に。 彼はそこで、彼の縄張りに入ってきたさまざまな魚や蛙、 そして海の種族を補食していた。 それは彼の湖であり、 他の者のものではなかった。 湖は大きくはなかったが、 彼はそこを征服していた。 そこに、バジリスクがあらわれ、 サーペントの目を覗き込んだ。 サーペントは死ななかったが、 生き延びることはできなかった。 こうして湖の新たな王が あらわれたのだ。
    (Turin がここに記す)

en: A brave hero of Wesnoth's Golden Age, this great rider and commander of men came to this evil place while on a raid against the orcs. Caught unaware by the foul creatures, many of his fellows were killed, but he fought valiantly, slaying many a foe. But alas! The foul Basilisk turned him to stone even as he slew the last orc. Now all that is left is a stark reminder of his once great bearing and strength.
    (inscribed by Fynmiir)
ja: Wesnoth の黄金時代の勇敢なヒーローであった、人間の指揮官であるこの偉大な騎手は、 オーク族に急襲を仕掛けるためにこの邪悪な地にやってきた。 汚れた生物にいつの間にか捕らえられ、彼の仲間の多くが殺された。 しかし彼は果敢に戦い、敵の多くを倒した。 しかしなんということか！ 汚れたバジリスクが彼を石に変えてしまった。彼が最後のオークを倒したまさにそのときに。 こうしてかつて彼が非常に強かったことの固い証として残されているだけである。
    (Fynmiir がここに記す)

en: Bramwythl the Wose was always considered a slow, taciturn fellow, even by other Woses. More than any other Wose, he enjoyed simply standing alone in the sun, arms upraised, admiring the beauty of the empty sky. Once, even, he confided in a fellow that his greatest wish was to be able to bask forever in the sun's glory.
    However, not long after, the local wose community heard of the approach of a horrible monster, powerful enough to easily destroy the few woses that lived in the area. They quickly moved off (quickly for Woses, anyway), but Bramwythl was left behind - in their haste, no one had remembered to find him and tell him of the danger.
    He was taken quite unawares by the Basilisk, and turned to stone before he even recognized the beast. His petrified form still stands there today, warmed by the sun's rays, under an open sky. His greatest wish has been granted.
    (inscribed by Elvish Pillager)
ja: Bramwythl はいつも、のろまで無口なやつだと思われていた。 他のウーズからでさえも。 他のウーズとは違い、 彼は一人で太陽の下でただ立っていることを好んでいた。 腕を高く上げ、雲ひとつない空の美しさをたたえながら。 かつて、彼は一人の仲間に偉大な願望を打ち明けた。 それは永遠に太陽の栄光の中で日光を浴びていたいというものだった。
    しかしながら、それからしばらくして、土地のウーズの群衆が 恐ろしいモンスターが近づいてきていることを聞いた。 そのモンスターはその地に住んでいた何体かのウーズを簡単に 倒してしまうほどの強さだった。 彼らは急いでそこを立ち去ったが （とにかく、ウーズにしては急いで）、 Bramwythl はあとに残された。 彼らはあまりに急いでいたので、 彼を見つけて危険を知らせる者は誰もいなかったのだ。
    彼はほとんど気がつかないうちにバジリスクに捕らえられ、 その獣に気づく前に石に変えられてしまった。 彼の石化した姿はここに今も立っていて、太陽の光で暖められている。 雲ひとつない空の下で。 彼の偉大な願望はかなったのだ。
    (エルフの略奪者がここに記す)

en: This brave warrior, known as Rilhon among the Naga, heard tell of a fabulous treasure that had been lost in these watery caves- a spear whose head was said to have been fashioned from the tooth of Chak'kso Ney'yks, an Elder Basilisk slain long ago by the Elvish hero, Eloralduil. According to the legend, the weapon rested somewhere on the bottom of this very lake (Ruaskkolin Lake, named for a well-known Sea Serpent who made it his home). Having prepared himself for battle with the Serpent, Rilhon met with two rather large surprises. The first was the petrified form of Ruaskkolin the Serpent. The second was the very-much-alive Chak'kso Ney'yks, who was, oddly enough, in possession of all of his teeth.
    (inscribed by Paterson)
ja: この勇敢な戦士は、Naga の間では Rilhon として知られている。 驚くほどの財宝がこの湿った洞窟で失われたと言われている。 その財宝というのは、その先端が Chak'kso Ney'yksの 歯で作られたと言われている槍だ。 それはエルフのヒーロー、 Eloralduil に殺されたバジリスクの長老である。 伝説によれば、 その武器はまさにこの湖 （Ruaskkolin湖。 ここを本拠地にしていた 有名なシーサーパントの名前から とられた） の底のどこかにあると言われている。 彼がサーペントとの 戦いの準備をしていたとき、 Rilhon にたいへん驚くべきことがふたつ起こった。 ひとつはサーペント Ruaskkolin が石化していたことだった。 もうひとつはまさに生きている Chak'kso Ney'yks であり、 とても奇妙なことに、彼のすべての歯はそろっていたのだ。
    (Paterson がここに記す)

en: Through waves and rocky channels
    blue and white
    she pulled and pushed the tides
    and taught the fishes how to speak to planets
    silver green
    with magic
    running from her spirit into skins of kelp and shells of snails
    a twisting of her tail and hands
    she sent her songs to run on pin-tipped legs about the sands
    and now
    and now the strangest pause
    for centuries
    she hasn't moved her eyes
    
    (inscribed by MJQ)
ja: 波と岩だらけの水路を通り抜け
    青色と白色
    彼女は潮流を引き、押した
    そして魚たちにどのようにして惑星と話をするのかを教えた
    銀色と緑色
    魔法を使い
    彼女の精神から昆布の皮やカタツムリの殻へと走り
    彼女の尾と手はねじれ
    彼女は砂浜に足の先をつけ、歌を届け続けた
    そしていま
    そしていまもっとも奇妙な停止を続けている
    何世紀もの間
    彼女は目を動かすことはない
    
    (MJG がここに記す)

en: 2p - Charge
ja: 2P - 突撃戦

en: 2p - Cynsaun Battlefield
ja: 2P - Cynsaun の戦場

en:  Recommended settings of 150 gold and 1 gold per village.
ja:  150 ゴールドと村あたり 1 ゴールドの設定を推奨。

en: There is much to explore in this vast battlefront, designed for players who favor epic, large-scale duel matches.
ja: この広大な前線には征服すべきところがたくさんある。 最高に大規模な決闘が好きなプレイヤーのためにデザインされている。

en: 2p - Den of Onis
ja: 2P - オニスの巣窟

en: Danger lurks around every corner in this underground battlefield, a duel map where force and subterfuge meet.
ja: この地下戦場では各コーナーに危険が潜む、力とごまかしが出会う戦闘マップ。

en: 2p - Hamlets
ja: 2P - 小集落

en: Warfare transforms the simple farms and villages of a peaceful region into a subtly parceled battlefield.
ja: 戦争が、平和な地域の農村を巧妙に区画された戦地へと変えてしまう。

en: 2p - Hornshark Island
ja: 2P - ネコザメ島

en: Players must navigate the dispersive terrain of this small but topographically dense island.
ja: プレイヤーはこの小さいが地形的に密集した島の分散した地形を進まなければならない。

en: 2p - Meteor Lake
ja: 2P - 流星湖

en: Long ago, a great meteor fell from the heavens, leaving its mark on this coniferous region.
ja: その昔天から落ちた巨大な流星が、この針葉樹地帯に痕跡を残した。

en: teamname^West
ja: 西軍

en: teamname^East
ja: 東軍

en: 2p - Sablestone Delta
ja: 2P - セーブルストーンの三角州

en: Two armies collide on this disjointed coastal landscape of hidden caves and jagged rivers.
ja: 2つの軍隊が、この隔たれた隠された洞窟とぎざぎざの川の沿岸地形の上で衝突する。

en: 2p - Silverhead Crossing
ja: 2P - シルバーヘッドの十字路

en: Players must traverse all manner of terrain in pursuit of victory on this multi-fronted duel map.
ja: プレイヤーは、この多面の決闘マップにおける勝利を求めて、 全ての種類の地形を通過していかなければならない。

en: statue
ja: 像

en: This is a sculpture made of stone.
ja: これは石で作られた彫像だ。

en: 2p - Sullas Ruins
ja: 2P - サラスの廃墟

en: Flooded by the seas and battered by the winter elements, only ruins, water and ice now remain in the shadow of this once mighty empire.
ja: 海に飲まれ冬の力にいためつけられ、 今ではただ廃墟と海と氷のみが かつての大帝国の面影に残っている。

en: Statue of Sulla
ja: Sulla の像

en: A stone-carved likeness of Sulla the Great, also known as Sulla the Just, Sulla the Tyrant, Empress of the Sinking Tower, Scion of the Crushing Gales, Lady of the Walking Glacier, Keeper of the Burning Wave, Queen of the Leveling Flame, Sulla the Incinerator, Sulla the Proud and Sulla the Righteous.
ja: 偉大なる Sulla に似せた石像である。彼女は公正なる Sulla、暴君なる Sulla、沈みゆく塔の女帝、気性の激しい Gales の子孫、歩く氷河のような女性、燃え盛る波動の持ち主、冷静なる炎の女王、焼却の Sulla、高慢なる Sulla、正義の Sulla としても知られている。

en: Statue of Lhun-dup
ja: Lhun-dup の像

en: A stone-carved likeness of Lhun-dup, Servant of Sulla.
ja: Sulla の家来、Lhun-dup に似せた石像である。

en: Statue of Ri-nzen
ja: Ri-nzen の像

en: A stone-carved likeness of Ri-nzen, Servant of Sulla.
ja: Sulla の家来、Ri-nzen に似せた石像である。

en: Statue of Ten-zin
ja: Ten-zin の像

en: A stone-carved likeness of Ten-zin, Servant of Sulla.
ja: Sulla の家来、Ten-zin に似せた石像である。

en: Statue of Lo-bsang
ja: Lo-bsang の像

en: A stone-carved likeness of Lo-bsang, Servant of Sulla.
ja: Sulla の家来、Lo-bsang に似せた石像である。

en: 2p - Wesbowl
ja: 2P - ウェスボウル

en: In Wesbowl, a player has to get any of the balls to the other player's end zone as often as possible. However, the other player can attack your units. Wesbowl is played with blunt weapons, and healers are on hand, so when units are killed, they return to that player's end zone with an injury.
ja: ウェスボウルでは、プレイヤーは他のプレイヤーの最終ゾーンにボールのどれかをできるだけたくさん入れなければならない。 しかしながら、他のプレイヤーはあなたのユニットを攻撃することもできる。 ウェスボウルは鈍った武器を手にしてプレイされる。 回復者が待機しているので、ユニットが殺された時は、そのプレイヤーの最終ゾーンに負傷して戻って来る。

en: 
    Victory:
    @Move either ball to your opponent's end zone more times than they move a ball to yours.
    Defeat:
    #Opponent moves the balls to your end zone more times than you move them to the opponent's end zone
ja: 
    勝利：
    @敵がボールをあなたの最終ゾーンに持ち込むよりも多くの回数で、どちらかのボールを敵の最終ゾーンに 持ち込む。敗北:
    #あなたがボールを敵の最終ゾーンに持ち込むよりも多くの回数で、敵がボールをあなたの最終ゾーンに 持ち込む。

en: Red scores! Current score is $redscore-$bluescore
ja: 赤の得点！ 現在のスコアは $redscore-$bluescore

en: Blue scores! Current score is $redscore-$bluescore
ja: 青の得点！ 現在のスコアは $redscore-$bluescore

en: Should I pass the ball to $passto.type ($xloc,$yloc)?
ja: そのボールを $passto.type ($xloc,$yloc) にパスしてよいですか？

en: Yes!
ja: そう！

en: No
ja: いいえ

en: Blue team wins! Final score: $redscore-$bluescore
ja: 青の勝利！ 最終スコアは $redscore-$bluescore

en: Red team wins! Final score: $redscore-$bluescore
ja: 赤の勝利！ 最終スコアは $redscore-$bluescore

en: Draw! Final score: $redscore-$bluescore
ja: 引き分け！ 最終スコアは $redscore-$bluescore

en: 3p - Island of the Horatii
ja: 3P - Horatiiの島

en: Controlling the central island is often the key to victory in this 21x21hex 3 player free for all map.
ja: 中央の島を統制することが、この21x21ヘクスの3人プレイ用フリーマップでの勝利の鍵となる。

en: 3p - Morituri
ja: 3P - Morituri

en: Only one faction will emerge victorious from this tightly bordered three-player map.
ja: このはっきりと境界づけられた3人プレイ用マップの中で、ただ一つの党派のみが勝利をつかむことができる。

en: 3p - Triple Blitz
ja: 3P - トリプルブリッツ

en: Three players come head to head on this water-cut battlefield.
ja: この水で分けられた戦場で3人のプレイヤーが顔を突き合わせる。

en: 4p - Blue Water Province
ja: 4P - 碧海地方

en: It has been said that Bluewater Province has been destroyed and rebuilt some twenty times. Now, as armies once again converge on the rocky streams and snowcapped mountains of this small province, its villagers hardly seem to take notice.
ja: 碧海地方では二十何回も破壊と再建が繰り返されてきたと言われる。 今、この小さな地方の岩がちな流れと雪の積もった山において再び軍隊が結集しているが、村人達は気づいていないようだ。

en: teamname^Team 1
ja: チーム1

en: teamname^Team 2
ja: チーム2

en: 4p - Castle Hopping Isle
ja: 4P - 島越えの城

en: Hop from castle to castle while fighting over a central isle.
ja: 中央の島で戦っている間は城から城へと動き回れ。

en: 4p - Clash
ja: 4P - 衝突

en: Small map for 2 vs. 2.
ja: 2 対 2 のための小さなマップ。

en: 4p - Hamlets
ja: 4P - 小集落

en: 4p - Isar's Cross
ja: 4P - Isar の十字

en: A very small 2 vs. 2 map. Close quarters fighting means the successful rotation of units and planning of moves is important. Teams set for players 1&4 vs. 2&3 (northeast vs. southwest). Designed for 75 starting gold, 20 villages.
ja: とても小さな 2 対 2 のマップ。 非常に接近した戦いになるため、うまくユニットを交代させ、移動の計画を立てることが重要になる。 チームはプレイヤー 1 と 4 対 2 と 3（北東 対 南西）に設定されている。 所持金 75 ゴールドでプレイするようにデザインされており、20 の村がある。

en: teamname^South-West
ja: 南西軍

en: teamname^North-East
ja: 北東軍

en: 4p - King of the Hill
ja: 4P - 丘の王

en:  Recommended setting of 2 gold per village and 150 starting gold.
ja:  150 ゴールドでの開始と村あたり 2 ゴールドの設定を推奨。

en: Controlling the area around the central keep is very lucrative in this 36X36 4 player FFA map. Works fine 2 vs. 2 as well. There are 36 villages.
ja: 中央の主塔の周辺を統制することが、この36x36の4人プレイ用フリーマップでは非常に有益となる。 2対2でも同様に楽しめる。 36の村がある。

en: teamname^South-East
ja: 南東軍

en: teamname^North-West
ja: 北西軍

en: 4p - Lagoon
ja: 4P - ラグーン

en:  Recommended setting of 1 gold per village.
ja:  村あたり 1 ゴールドの設定を推奨。

en: Four factions contend for dominance over this watery settlement.
ja: 4つの党派がこの水がちな居留地の支配を求めて争う。

en: 4p - Loris River
ja: 4P - Loris 川

en: A 25x25 2 vs. 2 map centered around a river with keeps in opposite corners. Designed for players 1&4 vs. 2&3. There are 28 villages.
ja: 25x25 の 2 対 2 のマップで中央に川があり、反対側の角に主塔がある。 1 と 4 対 2 と 3 でプレイするようデザインされている。 28 個の村がある。

en: 4p - Morituri
ja: 4P - Morituri

en: Who will emerge from the confines of this perilous battlefield?
ja: この危険な戦場の境界から誰が抜け出せるだろう？

en: 4p - Paths of Daggers
ja: 4P - 敵意の通り道

en:  Recommended setting of 2 gold per village, 28 villages.
ja:  村あたり 2 ゴールドの設定を推奨。28 の村がある。

en: A 35X27 2 vs. 2 map with 5 separate paths of engagement. Balanced to be played east vs. west (1&4 vs. 2&3), but works well with any teams or FFA.
ja: 35x27 で 2 対 2 のマップ。 交戦には 5 つの別々の通り道がある。 東軍 対 西軍（1 と 4 対 2 と 3）でプレイするように調整されているが、どんなチーム戦でもフリーでも楽しめる。

en: 4p - Siege Castles
ja: 4P - 城壁包囲

en: 40X30 4 player map where 4 mighty castles face off at the convergence of two rivers. Works well as 2 vs. 2 or FFA. There are approximately 45 villages.
ja: 40x30 の 4 プレイヤー用マップ。 4 つの巨大な城が 2 つの川の合流点で向かい合っている。 2 対 2 あるいはフリー対戦に使うとよい。 およそ 45 の村がある。

en: 4p - The Wilderlands
ja: 4P - ワイルダーランド

en: A vast region of wild, untamed wilderness, its terrain dotted with forests, caves, rivers, and the ruins of ancient fortresses.
ja: 自然のまま手つかずの荒野の巨大な地域、その地形に森林と洞窟と川と古代の要塞の廃墟が点在する。

en: 5p - Forest of Fear
ja: 5P - 畏敬の森

en: In this mixed landscape, five armies battle for supremacy.
ja: この混じりあった地形の中、5つの軍隊が覇権を巡って戦う。

en: 6p - Amohsad Caldera
ja: 6P - Amohsad のカルデラ

en: Only a true tactician will survive in this deadly and confining battlefield, where six boxed-in armies come to a head.
ja: 6つの箱詰めにされた軍隊が危機に直面するこの死の狭い戦地では、真の戦略家のみが生き残るであろう。

en: 6p - Crusaders' Field
ja: 6P - 十字軍兵士の戦場

en: The rallying cries of battle can once again be heard on this time-worn field of war, where the ghosts of thousands of brave warriors float invisibly through the mountains, trees and rivers.
ja: 戦いによるときの声が再びこの使い古された戦場に聞こえる。 ここには、何千人もの勇敢な兵士たちの幽霊が浮かんでいる。 彼らは目に見えないが、山々、木々、川に存在している。

en: 6p - Hexcake
ja: 6P - ヘクスケーキ

en: 2 vs. 2 or 3 vs. 3 team game.
ja: 2対2、 あるいは、 3対3のチーム戦。

en: 6p - The Manzivan Traps
ja: 6P - Manzivan の罠

en: A 40X20 3 vs. 3 map. The Manzivan Traps are widely known as a difficult and confusing area of terrain where it is easy to end up out of position or over extended. Teams set for players 145 vs. 236 (east vs west). Designed for 100 starting gold, has 33 villages.
ja: 40x20 の 3 対 3 のマップ。 Manzivan の罠は地形が難しく紛らわしい領域として広く知られている。 このため、すぐに適所を外れてしまったり陣形が広がりすぎてしまう。 チームは 145 対 236 (東軍 対 西軍) に設定されている。 開始時 100 ゴールドにデザインされており、33 の村がある。

en: 6p - Waterloo Sunset
ja: 6P - ワーテルローの日没

en: A 40X30 3 vs. 3 map. Flexible coordination of your alliance is required to avoid being outnumbered. Teams set for players 145 vs. 236 (north vs. south), but having players 146 or 136 as a team is also interesting. Designed for 150 starting gold, has 44 villages.
ja: 40x30 で 3 対 3 のマップ。 数で圧倒されないようにするため、同盟軍との柔軟な調整が要求される。 チームはプレイヤー 145 対 236 （北軍 対 南軍）に設定されているが、プレイヤー 146 対 136 でもおもしろい。 所持金 150 ゴールドにデザインされており、44 の村がある。

en: 8p - Morituri
ja: 8P - Morituri

en: Teamwork and tactics are key to victory in this unusual battlefield, where eight armies fight to the finish.
ja: チームワークと戦略が、8つの軍隊が最後まで戦うこの異常な戦場における勝利の鍵となる。

en: 9p - Merkwuerdigliebe
ja: 9P - 奇妙な愛情

en: A very small 3 vs. 3 vs. 3 map. A 60sec timer is recommended due to the large number of players. The teams are players 159 vs. 267 vs. 348 (north vs. southeast vs. southwest). There are very few villages per player, so 3 gold per villages is recommended.
ja: とても小さな 3 対 3 対 3 のマップ。 プレイヤーが多いため、60 秒のタイマーを推奨。チームはプレイヤー 159 対 267 対 348（北 対 南東 対 南西）となる。 プレイヤーあたりの村の数が非常に少ないので、村ひとつあたりの収入を 3 ゴールドにすることを推奨。

en: Random map
ja: ランダムマップ

en: Randomly generated map. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
ja: ランダムに作成されたマップ。 注意：ランダムマップはバランスが悪いことがよくありますが、 時間をかけて良いものができるまで 作り直してもよいでしょう。

en: Random map (Desert)
ja: ランダムマップ(砂漠)

en: A random map with sand as the primary terrain. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
ja: 主要な地形が砂のランダムマップ。 注意：ランダムマップはバランスが悪いことがよくありますが、 時間をかけて良いものができるまで 作り直してもよいでしょう。

en: Random map (Marsh)
ja: ランダムマップ(沼地)

en: A random map with swamp as the primary terrain. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
ja: 主要な地形が沼地のランダムマップ。 注意：ランダムマップはバランスが悪いことがよくありますが、 時間をかけて良いものができるまで 作り直してもよいでしょう。

en: Random map (Winter)
ja: ランダムマップ（冬）

en: A random map set in the break between spring and winter, mainly with snowy terrains. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
ja: 秋から冬の移りかわりの設定で、 主要な地形は雪が積もっているランダムマップ。 注意：ランダムマップはバランスが悪いことがよくありますが、 時間をかけて良いものができるまで 作り直してもよいでしょう。

en: Wesnoth Benchmark: AI
ja: Wesnoth ベンチマーク: AI

en: A wesnoth benchmark, use --nogui --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_ai --exit-at-end.
ja: Wesnoth のベンチマークです。以下のオプションを使用します。--nogui --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_ai --exit-at-end

en: Wesnoth Benchmark: Scrolling
ja: Wesnoth ベンチマーク: スクロール

en: A wesnoth benchmark, use --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_scroll --exit-at-end.
ja: Wesnoth のベンチマークです。以下のオプションを使用します。--no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_scroll --exit-at-end

en: Wesnoth Benchmark: Walking through Shroud
ja: Wesnoth ベンチマーク: 幕の中の移動

en: A wesnoth benchmark, use --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_shroud_walk --exit-at-end.
ja: Wesnoth のベンチマークです。以下のオプションを使用します。--no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_shroud_walk --exit-at-end

en: Underground
ja: 地下

en: Deep Underground
ja: 深い地下

en:  Spirits have very unusual resistances to damage, and move quite slowly over open water.
ja:  霊魂はダメージに対して飛び抜けた耐性があり、水の上をきわめてゆっくりと移動します。

en:  This unit's holy attack deals tremendous damage to the undead, and even some to living creatures.
ja:  このユニットの神聖な攻撃はアンデッドに著しいダメージを与えます。 生きている生物にさえもかなりのダメージを与えます。

en:  This unit is capable of basic healing, though it can only delay the effects of poison, not cure them entirely.
ja:  このユニットは基本的な回復能力がありますが、毒の影響を遅らせることしかできず、 完全に治療することはできません。

en:  This unit is capable of healing those around it, and curing them of poison.
ja:  このユニットはその周りにいるユニットを回復し、毒を治療することができます。

en:  This unit regenerates, which allows it to heal as though always stationed in a village.
ja:  このユニットは再生能力があり、これによって常に村にいるかのように回復することができます。

en:  The steadiness of this unit reduces damage from some attacks, but only while defending.
ja:  このユニットの堅実さのおかげで、ある種の攻撃によるダメージを減らすことができます。 しかし、防御時のみです。

en:  The leadership of this unit enables friendly units next to it to deal more damage in combat, though this only applies to units of lower level.
ja:  このユニットの統率力により、隣接する友好的なユニットは戦闘においてより大きな ダメージを与えることができますが、より下位レベルのユニットにのみ適用されます。

en:  This unit's skill at skirmishing allows it to ignore enemies' zones of control and thus move unhindered around them.
ja:  このユニットの散兵能力により、敵の支配ゾーンを無視することができます。 そのため、敵に囲まれても移動が妨害されることはありません。

en:  Illumination increases the lighting level in adjacent areas.
ja:  照明は隣接する領域を明るくします。

en:  This unit can teleport between any two villages instantly, though the player must control both, and the destination village must be unoccupied.
ja:  このユニットは瞬時に 2 つの村の間を瞬間移動することができます。しかしながら、 どちらの村もプレイヤーの支配下にあり、行き先の村があいている必要があります。

en:  In woodlands, this unit's ambush skill renders it invisible to enemies unless it is immediately adjacent or has revealed itself by attacking.
ja:  森林地では、このユニットの伏兵能力によって敵から見えなくなります。 すぐ隣にいるか、攻撃することによって自らあらわれた場合を除いて。

en:  This unit is able to hide at night, leaving no trace of its presence.
ja:  このユニットは夜間に隠れることができ、ユニットが存在したという痕跡をまったく残しません。

en:  This unit can move unseen in deep water, requiring no air from the surface.
ja:  このユニットは深海では目に触れることなく移動することができます。 水面から空気を得る必要もありません。

en:  Whenever its berserk attack is used, this unit continues to push the attack until either it or its enemy lies dead.
ja:  このユニットの狂戦攻撃が使われた場合、このユニットはそのユニット自身か敵が倒れるまで攻撃し続けます。

en:   If someone with the same allegiance distracts an enemy, this unit may backstab, inflicting double damage, by creeping around behind that enemy.
ja:   同盟の誰かがユニットが敵の気を引いていれば、このユニットはその敵の背後に忍び寄ることで、 2倍のダメージを与えるふい打ちをくらわせます。

en:  Foes who lose their life to the plague will rise again in unlife.
ja:  疫病で命を落とした敵は、死者としてよみがえるでしょう。

en:  This unit is able to slow its enemies, halving their movement speed and attack damage until they end a turn.
ja:  このユニットは敵を遅くすることができ、敵のターンが終わるまでの間、 敵の移動速度と攻撃ダメージを半減させることができます。

en:  The ability to turn the living to stone makes this unit extremely dangerous.
ja:  生物を石に変えてしまう能力を持っているため、このユニットはきわめて危険です。

en:  This unit's marksmanship gives it a high chance of hitting targeted enemies, but only on the attack.
ja:  このユニットの射撃能力のおかげで目標とされた敵に高い確率で命中します。 しかし、攻撃側の場合だけです。

en:  The ranged attacks of this unit are magical, and always have a high chance of hitting an opponent.
ja:  このユニットの投射攻撃は魔法攻撃であり、常に高い確率で敵に命中します。

en:  The swarming attacks of this unit become less deadly whenever its members are wounded.
ja:  このユニットの群れによる攻撃はそのメンバーが傷つくと壊滅的に弱くなります。

en:  Using a charging attack doubles both damage dealt and received; this does not affect defensive retaliation.
ja:  突撃を使うことで、与えるのと受けるのとの両方のダメージが倍となります。 これは防御側での反撃には影響しません。

en:  During battle, this unit can drain life from victims to renew its own health.
ja:  戦闘中、このユニットは犠牲者から体力を奪い、自身の健康を回復することができます。

en:  The length of this unit's weapon allows it to strike first in melee, even in defense.
ja:  このユニットの武器の長さのおかげで、格闘攻撃で先に攻撃することができます。 防御時でさえも。

en:  The victims of this unit's poison will continually take damage until they can be cured in town or by a unit which cures.
ja:  このユニットの毒による犠牲者は、 村か治療能力のあるユニットによって 治療されるまで 継続的にダメージを受けるでしょう。

en: Red
ja: 赤

en: Blue
ja: 青

en: Green
ja: 緑

en: Purple
ja: 紫

en: Orange
ja: 橙

en: Black
ja: 黒

en: White
ja: 白

en: Brown
ja: 茶

en: Teal
ja: 青緑

en: Shroud
ja: 幕

en: Fog
ja: 霧

en: Dirt
ja: 荒地

en: Oasis
ja: オアシス

en: Dunes
ja: 砂丘

en: Snow Hills
ja: 雪丘

en: Tropical Forest
ja: 熱帯林

en: Snow Forest
ja: 雪の森

en: Cave Lit
ja: 照らされた洞窟

en: Impassable Mountains
ja: 通れない山

en: Great Tree
ja: 大木

en: Encampment
ja: 野営地

en: Dwarven Castle
ja: ドワーフの城

en: Keep
ja: 主塔

en: Ruin
ja: 廃墟

en: Sunken Ruin
ja: 水中の廃墟

en: Swamp Ruin
ja: 沼の廃墟

en: Menu
ja: メニュー

en: Actions
ja: 行動

en: End Turn
ja: ターン終了

en: XP
ja: 経験

en: gold
ja: 金

en: villages
ja: 村

en: units
ja: ユニット

en: upkeep
ja: 維持

en: income
ja: 収入

en: statuspanel^level
ja: レベル

en: statuspanel^movement
ja: 移動

en: short end-turn^End
ja: 終了

en: time left
ja: 残り時間

en: Replay
ja: リプレイ

en: Play
ja: プレイ

en: continous replay
ja: 連続してリプレイ

en: Stop
ja: 停止

en: pause at end of turn
ja: ターン終了時に一時停止

en: Reset
ja: リセット

en: reset to beginning
ja: 始めに戻る

en: Next Turn
ja: 次のターン

en: play turn
ja: ターンを再生

en: Next Side
ja: 次のサイド

en: play side turn
ja: サイドのターンを再生

en: Skip animation
ja: アニメーションを省略

en: Lawful units fight better at day, and chaotic units fight better at night. Neutral units are unaffected by day and night.
ja: 秩序ユニットは昼間の戦闘に強く、混沌ユニットは夜間の戦闘に強い。中立ユニットは昼夜の影響を受けない。

en: In a campaign, you can use veteran units from previous scenarios by using the 'recall' option.
ja: キャンペーンでは、「召還」オプションを使うことで、以前のシナリオから歴戦のユニットを使用することができる。

en: There are six types of attacks: pierce, blade, impact, fire, cold, and holy. Different units have weaknesses against different types of attacks. Right-click on a unit, and then select 'Unit Description', and then click 'Resistance' to see how much resistance a unit has against different attack types.
ja: 戦闘には６種類、貫通、斬撃、打撃、火炎、冷気、そして神聖の攻撃がある。それぞれのユニットは攻撃の種類によってて異なる弱点を持っている。ユニットの上で右クリックして、「ユニットの解説」を選択し、「耐性」をクリックすると、ユニットがそれぞれの攻撃の種類に対してどのくらい抵抗力を持っているかを見ることができる。

en: The terrain your units are occupying determines the chance your opponents have of hitting them in battle. The defensive rating for the currently selected unit in the currently selected terrain is displayed in the top right corner of the screen.
ja: ユニットが占領している地形によって、戦闘において敵がそれに命中できる確率が決定する。選択中のユニットの選択中の地形における防御率は、画面の右上の隅に表示されている。

en: Poisoned units lose 8 hitpoints every turn, but they will not die from poison: poison will never reduce them below 1 hitpoint. Poisoned units can be cured by moving them to a village, or placing them next to a unit with the 'cures' ability.
ja: 毒を受けているユニットは 毎ターン 8ヒットポイント失うが、毒で死ぬことはない。つまり、毒で 1ヒットポイント未満に下がることはない。毒を受けたユニットは、村か、「治療」能力をもつユニットの隣に置くことで、治療することができる。

en: You can use units from a previous scenario by selecting 'Recall' in the game menu. By recalling the same units over and over, you can build up a powerful and experienced army.
ja: ゲームメニューの「召還」を選択することで、前のシナリオからのユニットを使うことができる。同じユニットを何度も何度も召還することで、強力で経験を積んだ軍隊を築き上げることが可能となる。

en: Units have a Zone of Control in each of the hexes next to them. If a unit moves into an enemy's Zone of Control, it may not move any further that turn. Level 0 units are too frail to control a zone; and skirmisher units are skilled enough to ignore these zones.
ja: ユニットは隣接する各ヘクスに 「支配ゾーン」を持っている。 もしユニットが敵の支配ゾーンに入れば、 そのターンにそれ以上移動することはできない。 レベル0のユニットは 弱すぎて、 ゾーンを支配することはできず、 散兵ユニットは このゾーンを無視するスキルを持つ。

en: The chance to hit a unit usually depends on how well that unit can defend itself in the terrain it is standing in, however magical attacks have a 70% chance to hit both when attacking and defending. Marksman attacks have at least 60% chance to hit when attacking.
ja: ユニットに命中する確率は通常、 ユニットがいる地形で 自分をどれだけ守られるかによるが、 魔法攻撃は攻撃と防御時のどちらも 70% の確率となる。 射撃攻撃は攻撃時に最低60%の確率となる。

en: Units stationed in villages heal 8 hitpoints at the beginning of their turn.
ja: 村に駐留したユニットは、 そのターンの開始時に、 8ヒットポイント回復する。

en: Units rest if they do not move or attack during their turn.  They will recover 2 hitpoints at the beginning of their next turn.
ja: 自分のターンの間に移動や攻撃をしないと、ユニットは休むことになる。そのユニットは、次のターンの開始時に 2ヒットポイント回復する。

en: Most foot units defend better in villages and castles than in most other terrain, while most mounted units don't get any defensive advantage in villages and castles.
ja: ほとんどの徒歩ユニットは 村と城において、他のほとんどの地形におけるよりも防御が良くなるが、 乗馬ユニットは 村や城での防御上の利点は 全く得られない。

en: Horse based units are generally resistant to attacks with bladed or impact weapons, but are vulnerable to attacks with piercing weapons, including bows and spears.
ja: 馬に乗ったユニットは全般的に、 斬撃や打撃の攻撃には耐えられるが、 弓や槍などの 貫通する武器での攻撃には弱い。

en: Inflicting the killing blow on an enemy unit is the best way to gain experience. Units killing an enemy will gain 8 experience for every level of the unit they kill.
ja: 敵ユニットにとどめの一撃を与えることが、 経験を得る最も良い方法である。 敵を殺したユニットは、 その敵のレベルの 8倍の 経験値を得られる。

en: Elvish units move and fight very well in forest. Dwarvish units move and fight very well in hills and mountains.
ja: エルフのユニットは、 森における移動や戦闘が 得意である。 ドワーフのユニットは、 丘や山における移動や攻撃を 得意とする。

en: Patience is often key. Rather than attacking in bad conditions, or with few troops, wait for better conditions and then attack.
ja: 忍耐はしばしば鍵となる。 悪条件や少数軍で攻撃するよりも、 より良い条件になるまで待ってから 攻撃するとよい。

en: If you are attacked from several directions, it may be a good idea to send expendable units in some directions to delay enemy units.
ja: もし多方面からの攻撃を受けたなら、 敵ユニットを遅らせるため、 何方向かに 損害覚悟のユニットを送るのも 良い考えかもしれない。

en: Do not be afraid to retreat and regroup; it is often the key to victory.
ja: 退却や再編成することを怖れてはいけない。それは、しばしば勝利への鍵となる。

en: In most campaigns you will receive a gold bonus for finishing early, depending on the number of villages on the map and the number of turns you finish early. You will always earn more gold this way than through capturing villages and waiting for turns to run out.
ja: 多くのキャンペーンにおいて、早期終了に対するボーナスゴールドを、 マップ上の村の数と、 早々に終了したターン数に応じて、受け取る。 こちらの方が、 村を占領してターンがつきるまで待ったりするよりも 多くのゴールドを稼ぐことになるだろう。

en: Your leader can recruit or recall units from any keep inside a castle, not just the keep they start on. You can capture a keep from an enemy and recruit from there. Also, some of your allies may be willing to make room for you on their keep so you can recruit there.
ja: あなたのリーダーは、 スタート地点だけでなく、 城内のどの主塔からも ユニットを雇用したり召還することができる。 敵から主塔を奪って、 そこから雇用することもできる。 また、 あなたの同盟軍のあるものは、 主塔の場所をあなたのために空けて、 そこから雇用できるように してくれるかもしれない。

en: Skeletons are resistant to piercing and bladed attacks but vulnerable to impact, fire, and holy attacks.
ja: スケルトンは、貫通や斬撃での攻撃に耐性があるが、打撃、火炎、神聖の攻撃には弱い。

en: Units with leadership ability make lower level adjacent units on the same side fight better.
ja: リーダーシップ能力をもつユニットは、 同陣営で 自分より低レベルの 隣接するユニットの戦闘力を より良くしてくれる。

en: Generally avoid moving next to an unoccupied village. An enemy unit may move onto the village and attack you, while enjoying the defense and healing of the village.
ja: 一般的に、未占拠の村の隣に移動することは避けた方がよい。 敵ユニットがその村に移動してきて、その村での防御力と回復効果を享受しながら、あなたを攻撃してくるかもしれない。

en: Holding the mouse cursor on an ability or trait shows a description of that ability or trait.
ja: 能力や特性の上にマウスカーソルをのせると、 その能力や特性についての説明が 示される。

en: Use lines of units to screen injured units to let them recover.
ja: 負傷したユニットを 回復のために ふるい分けるには、 ユニットのラインを 使うとよい。

en: Read the hotkeys list in the preferences menu.
ja: 設定メニューのホットキーの一覧を 読んでみよ。

en: If you move a unit, but don't attack or discover any additional information, you can undo your move by pressing 'u'.
ja: もし、ユニットを動かしても、 攻撃をしたり、 何も追加情報を発見していないなら、 'u'を押して その移動を元に戻す(アンドゥ)ことができる。

en: You can see how far enemy units can move by moving the mouse cursor over them.
ja: 敵ユニットがどれだけの距離を移動できるかは、 マウスカーソルをそのユニットの上に 当てることで、 見ることができる。

en: Use healers to support your attacks - they will win you battles without needing to attack anything themselves.
ja: 回復させる者を攻撃のサポートに用いよ - 彼等は自身では何も攻撃せずとも、 あなたを戦いに勝利させてくれるだろう。

en: The 'slow' attack ability makes enemy units move slower and halves the damage they do on all attacks until they end a turn.
ja: 「遅化」攻撃の能力は敵ユニットを遅くし、彼らのターンが終わるまで敵ユニットの攻撃によるダメージを半減させる。

en: Holy attacks are very powerful against undead.
ja: 神聖な攻撃はアンデッドに対して大変強力である。

en: Units are healed when they advance a level. Used wisely, this can turn a fight.
ja: ユニットはレベルが上がると回復する。 これを賢く使えば、 戦いに逆転することもできる。

en: Charging units are best used against enemies they can kill with a single blow.
ja: 突撃ユニットは、 一撃で倒すことのできる 敵に対して 最も役立つ。

en: Units can gain After Maximum Level Advancements (AMLAs), which usually increase the unit's maximum hitpoints by 3. Gaining an AMLA becomes progressively harder for each AMLA the unit receives, however. Thus, it is often more useful to try to advance your lower level units.
ja: ユニットは「最高レベルに達したあとの進歩 (AMLA)」を得ることができる。これは通常ユニットの最大 HP を 3 増加させる。しかしながら、ユニットが AMLA を得るたびに、AMLA を得ることがだんだん難しくなる。従って、低いレベルのユニットを成長させるようにする方がたいていは有益である。

en: On maps where the shroud or fog of war has been enabled, a unit's sight is limited by its maximum movement. Remember this when deciding what unit is best to scout specific types of terrain.
ja: 幕や戦雲（霧）が有効になっているマップでは、ユニットの視界はそのユニットが最大で移動できる範囲に制限されている。特定の地形を偵察させるユニットを決めるときにこのことを覚えておくように。

en: Nearly every icon and word in Wesnoth's playing screen has a tool-tip. Place your mouse pointer over one to get an explanation or description.
ja: Wesntoh のゲーム画面にあるほとんどすべてのアイコンや単語にはツールティップがある。マウスポインタをその上に置けば、説明や詳細を見ることができる。

en: You can send the Wesnoth Project an anonymous summary of your progress using the Help Wesnoth button.  This information is vital so we can adjust campaign difficulty.
ja: 「ヘルプ Wesnoth」ボタンを押すことで、Wesnothプロジェクトに匿名のあなたの進捗の要約を送ることができます。  この情報はキャンペーンの難しさを調整するのに不可欠です。

en: loyal
ja: 忠義

en: Zero upkeep
ja: 維持費なし

en: undead
ja: アンデッド

en: Immune to poison
ja: 毒への耐性

en: strong
ja: 強力

en: dextrous
ja: 器用

en: quick
ja: 敏捷

en: intelligent
ja: 知的

en: resilient
ja: 頑強

en: female^Fighter
ja: 女戦士

en: Quintain
ja: クィンティン

en: Quintains are used to practice swordplay and jousting on.  It would be extremely unusual to be attacked by one.
ja: クィンティンは剣術や馬上槍試合の練習に使われます。クィンティンに 攻撃されることは非常に珍しいことです。

en: flail
ja: フレイル

en: Galleon
ja: ガレオン船

en: Even people happily living in their homes eventually need some kind of transport through the seas, even if only to go fishing or to trade goods. The galleon is perfect for this purpose: it's fast and resilient, but not prepared to fight, and is able to adapt to many different tasks.
ja: 家で幸せに生活している人でも、たとえ釣りや交易に行くだけであっても、 海を渡るためのある種の移動手段をいつかは必要とします。ガレオン船はこの 目的に最適です。それは早く頑丈で戦闘用ではありませんが、多くの仕事に 適応することができます。

en: dummy
ja: 模造

en: Pirate Galleon
ja: 海賊ガレオン船

en: Pirate galleons are to transport ships what wolves are to sheep. Ships full of goods shouldn't be lonely, far away from any land, better to help them to avoid being sunk from overloading...
ja: 海賊ガレオン船は輸送船にとって、羊に対する狼のようなものです。貨物を満載した船は陸地から遠く離れて単独でいるべきではありません。重量超過によって沈むのを防ぐために……

en: ballista
ja: バリスタ

en: Transport Galleon
ja: 輸送ガレオン船

en: Transport Galleons are well-armed ships that carry troops. If they reach the shore, they can deposit the troops to attack.
ja: 輸送ガレオン船は 軍隊を輸送する完全武装船です。 この船が岸についたなら、 攻撃のために その軍隊を上陸させることができます。

en: Drake Blademaster
ja: ドレークの熟練剣士

en: The drakes who master the use of a sword are sworn into a special order. The mark of this is the black and white warpaint they display in battle.
ja: 剣の扱いの達人であるドレークは特別な階級に就任します。この印が彼等が 戦いにおいて示す黒と白の戦闘塗装です。

en: Drake Burner
ja: ドレークの焼却者

en: Drake Burners are the few and the proud, who have inherited most truly the strengths of their remote ancestors, especially the ability to breathe fire. This, coupled with their sheer size and clawed hands makes for a dangerous foe in combat.
ja: ドレークの焼却者は数少ない、誇りを持った者達で、彼の遠い祖先の力、特に 炎の息を吐く能力について、最もよく受け継いでいます。これは、彼等の巨大で 爪のついた手が合わさることで、戦闘では危険な敵となります。

en: Drake Clasher
ja: ドレークの粉砕者

en: A Drake Clasher is incapable of both flight and fire-breathing, and most assume their relegation to melee combat is because of disability - an attempt to garner use from what otherwise would be a liability. It is possible that they have some mild deficiency in those skills, but those who support this theory have failed to consider how uniquely well-suited they are to combat a fellow drake.
    
    They are, in fact, the Judicators of the Drake Hierarchy, and though their armament is now largely ceremonial, it is none the less effective. In their encounters with lesser races, they discovered that their natural size and strength were themselves powerful weapons, and when combined with the armament worn by this caste, the resulting warriors lack some of the typical weaknesses of their kind, such as the strong vulnerability to spears and arrows.
ja: ドレークの粉砕者は飛行も炎の息を吐くこともできないため、多くのものは彼等が 格闘戦用に格下げられたことは、この無能さのためだと考えられています。すなわち、 その他の点で不利となるような扱いを獲得しようという試みだと。これらの技能が いくぶん不足していると考えることもできますが、この理論を支持する者達は、 彼等が仲間のドレークと戦うのにどれだけよく適しているかを考慮するのを 忘れています。
    
    彼等は実はドレーク階級の司法官で、彼等の軍隊は今となっては大げさで儀式的ですが、 全く効果的ではないとは言えません。彼等より劣る種族と遭遇すると、彼等は 生まれつきの身体の大きさや腕力はそれ自体が強力な武器であることに気づき、 この階級をもつ軍隊と組み合わされる時、結果として戦士達は彼等の種の典型的な 弱点のいくつかをなくすことができます。すなわち、槍や矢に対する大きな弱点の ようなものです。

en: Drake Enforcer
ja: ドレークの下士官

en: The great Drake Enforcers epitomize the raw strength of their kind. Long hours at the forge have provided them with a bristling array of weaponry, and have clad them head to toe in shining armor.
ja: 偉大なドレークの下士官は彼等の種のありのままの力を集約しています。鍛冶で 何時間もかけて鍛えぬかれた武器を持ち、頭からつま先まで光り輝く鎧で覆われて います。

en: Drake Fighter
ja: ドレークの戦士

en: Drake Fighters wield curved scimitars with deadly skill, and possess the fire breathing skills of their ancestors. The most skilled Fighters go on to join the ranks of the elite Drake Warriors.
ja: ドレークの戦士は得意なシミターを装備しており、祖先の能力である火炎の ブレスを行うこともできます。経験の積んだ彼らのほとんどは次のドレークの 熟練戦士となります。

en: scimitar
ja: シミター

en: Fire Drake
ja: 火炎ドレーク

en: The great fire drakes are masters of their internal fire. Clad in shining armor, they belch columns of flame at any who oppose them, a testament to the strength and majesty of their kind.
ja: 偉大なる火炎ドレークは彼等の内なる炎の達人です。輝く鎧をまとい、彼等には むかうもの全てに力と種の威厳さの証拠の炎柱を噴出させます。

en: Drake Flameheart
ja: ドレークフレイムハート

en: It is said that the eldest lines of drakes - the direct descendants of the dragons themselves, have veins which course with fire rather than blood. That they can breathe fire as they do lends credence to this belief, though, for some reason, no one has tried cutting one open to find out.
    
    Special Notes:
ja: ドラゴン自身の直接の子孫であるドレークの最年長者達は、血液ではなく炎が 流れる血管を持っていると言われます。ドラゴンのように炎を吐くことができるため、 この考えを信じさせますが、なんらかの理由で、身体を切り開いて明らかにしようと したものは誰もいません。
    
    特記事項:

en: Drake Flare
ja: ドレークフレア

en: Drakes are an old race, wise enough to hearken to their own natural leaders. Those who are called 'flares' by their enemies are the drakes who aspire to be such leaders, both in war and in peace.
    
    Special Notes:
ja: ドレークは古い種族で、彼等自身の生まれつきのリーダーの言うことを聞くほど 賢くもあります。彼等の敵にフレアと呼ばれる者達は、戦時においても平時に おいてもそのようなリーダーになることを志願するドレークです。
    
    特記事項:

en: Drake Gladiator
ja: ドレークの剣闘士

en: The Gladiator has taken a completely different path from the Slashers. Rather than emphasize training, they have chosen to focus on the craft of their weaponry. They are the smiths of Drake society, and it follows that they possess the best weaponry - the sharpest blades and spears, and the maces which complement their already impressive array. Their intense focus on their weapons comes at the slight expense of their defensive abilities.
ja: 剣闘士は殺戮者とは全く異なる道を歩みます。訓練を強調するよりもむしろ、 武器の技巧に集中することを選びました。ドレーク社会の鍛冶屋であり、そのため 最高の武器を所有します。最も鋭い刀や槍やメイスで、彼等がすでに身につけて いる印象的な盛装を補います。彼等は武器に集中して情熱を傾けるため、 わずかならがら防御能力が犠牲になります。

en: Drake Glider
ja: 滑空ドレーク

en: Drake Gliders wear as little armor as possible so they can quickly escape their foes when they leave their caves. These Drakes are competent fighters, possessing the internal fire common to many of their kin. Gliders can also effectively use their speed to viciously slam their opponents into submission. The best gliders can look forward to being accepted into the ranks of the high flying Sky Drakes. From their aerial vantage point, these drakes can see past most defensive cover. Their skill at flying allows them the precision to target enemies under such cover.
    
    Special Notes:
ja: 滑空ドレークは洞窟を抜けるときに、素早く敵を避けることができるように、 可能な限り装備する鎧を少なくしています。彼らは戦士としての能力を持ち、 多くの同族と同等の内なる炎を所有しています。彼らはその速度を効果的に使用し、 それによって凶悪な一撃を敵に与えることもできます。彼らは経験を積むと 飛行ドレークとなります。 彼等の空中での優位点から、これらのドレークは ほとんどの防御範囲を越えて見渡すことができます。 彼等の飛行能力により、 そのような防御に守られた敵を正確に目標とすることができます。
    
    特記事項:

en: slam
ja: 強打

en: Hurricane Drake
ja: ハリケーンドレーク

en: Masters of the aerial realm, the Hurricane Drakes are the elite amongst those drakes which are gifted with flight. Soaring high in the air, they can see past most defensive cover and spit fire at their foes with impunity.
    
    Special Notes:
ja: 空中領域の支配者、ハリケーンドレークは飛行能力を授かったドレークの中でも エリートです。空高く舞い上がり、ほとんど防御が守りきれない範囲まで見渡し、 とがめることなく敵に炎を吐きかけます。
    
    特記事項:

en: Inferno Drake
ja: インフェルノドレーク

en: The flying configurations known as Drake Infernos are the masters of the fire they breathe, and rival their predecessors the Dragons in their ability to use it. This natural ability renders them nearly immune to fire. Their shining, flame-colored armor is a mark of their proud and powerful caste, the ideal to which their brethren aspire.
ja: インフェルノドレークとして知られる飛行体は彼等の吐く炎の達人で、それを 使う能力では彼等の先祖ドラゴンに匹敵します。この生来の能力で火炎に対する 免疫に近いものをもたらします。彼等の光輝く炎色の鎧は、彼等の誇り深く強力な 階級の印で、彼等の仲間が熱望する理想です。

en: Sky Drake
ja: 飛行ドレーク

en: Sky drakes are truly the kings of the sky. Using their momentum and fire breath as weapons these drakes are the bane of many. They can swiftly swoop down on prey, and are usually long gone before anyone can stop them. By attacking from the air, they can spit fire with great precision into positions which would otherwise afford a great defensive advantage to their foes.
    
    Special Notes:
ja: 飛行ドレークは真の大空の王です。武器としてその推進力と火炎のブレスを 使用して、多くの者に死をもたらしました。彼らは軽快に急降下して敵を襲う ことができ、誰にも止められないうちに遠くに離れることができます。 空中から 攻撃することにより、 本来なら防御側の敵に非常に優位となるような場所に 対してでも、大変正確に炎を吐くことができます。
    
    特記事項:

en: Drake Slasher
ja: ドレークの殺戮者

en: Slashers are clashers who have chosen to master the use of a Halberd instead of carrying a sword and the spear. Their great size allows them to use a weapon of matching scale, large enough to skewer a horse as a man would a boar. Their training has also enhanced their stamina and defensive skills, which is a major advantage over their close cousins the Gladiators.
    
    Special Notes:
ja: 殺戮者は、剣や槍を持つ代わりに、ハルバードの使い方を習得すために選ばれた 粉砕者です。彼等は巨大な身体のため、人がイノシシにするように馬を串刺しに できるほど巨大な武器を使うことが可能となります。彼等はまた訓練により持久力と 防御能力を高めており、それこそ彼等の近縁である剣闘士を超える大きな強みです。
    
    特記事項:

en: halberd
ja: ハルバード

en: Drake Warden
ja: ドレークの長官

en: The Warden represents the pinnacle of the clasher caste, being picked from the most able Slashers. They have forged their might such that few warriors on this earth would dare stand against them. The Wardens' weapon of choice is the halberd, which they use to great effect.
    
    Special Notes:
ja: 長官は、最もやり手の殺戮者から選ばれる、粉砕者階級の頂点を意味します。 この世界で彼等に立ち向かおうとする戦士はほとんどいないほど、彼等は その力を鍛え上げてきました。長官が選択できる武器はハルバードで、彼等は それを使ってものすごい効果を上げることができます。
    
    特記事項:

en: Drake Warrior
ja: ドレークの熟練戦士

en: Drake Warriors wield swords with great skill, and possess the fire breathing skills of their ancestors. The great strength of their kind allows them to strike withering blows, and to withstand punishment in equal measure.
ja: ドレークの熟練戦士は素晴らしい腕前の剣を装備しており、祖先の能力である 火炎のブレスを行うこともできます。彼等のすさまじい力により、縮み上がるような 一撃を打ちこみ、同じだけの苦痛に耐えることができます。

en: Dwarvish Berserker
ja: ドワーフの熟練狂戦士

en: Dwarves are an ancient race of powerful fighters. Their Berserkers forget all defense in exchange for massive damage against their enemies.
    
    Special Notes:
ja: ドワーフは、強力な戦士である古代の種族です。彼等の狂戦士は、敵に対して 強大なダメージを与えることと引き換えに、全ての防御を忘れてしまいます。
    
    特記事項:

en: berserker frenzy
ja: 狂戦

en: Dwarvish Dragonguard
ja: ドワーフのドラゴン衛兵

en: It is not clear why the Dragonguards are called what they are, a name given by their dwarven brethren. Some speculate that the name comes from their weapon of choice, these strange staves that belch fire and death. Others have surmised that it is because such weapons would be a threat against even a true Dragon, should such a thing be seen again in the known world. Whatever the case, it is for these weapons that the guardians of the great Dwarven citadels are both renowned and feared; weapons that have broken the mightiest of warriors in a single blow.
ja: なぜ彼等がドラゴン衛兵と呼ばれるのかは明らかではありませんが、これは  ドーフの仲間によって名づけられました。ある者はその名前は彼等が選ぶ武器、 炎と死を噴射する奇妙な杖に由来すると推測します。またあるものは、本当の ドラゴンさえも、この世で再び見られる機会があれば、この武器は恐れさせる からであろうと考えます。いずれにしても、偉大なドワーフの要塞の衛兵が 有名かつ恐れらているのは、一振りで最も強力な戦士達さえも倒すという、 この武器のためなのです。

en: dagger
ja: ダガー

en: dragonstaff
ja: 竜の杖

en: Dwarvish Fighter
ja: ドワーフの戦士

en: Dwarvish Fighters wield mighty battle axes and hammers, which make them feared opponents in close range combat. They are excellent in mountainous terrain or underground. Though not swift, their power and endurance more than compensate.
ja: ドワーフの戦士は強固な戦斧とハンマーを装備し、これによって格闘戦で敵を 恐れさせます。彼らは山岳や地下の地形で優れています。俊敏ではありませんが 頑健で、彼らの耐久力は鈍足であることを十分補います。

en: axe
ja: 斧

en: hammer
ja: ハンマー

en: Dwarvish Guardsman
ja: ドワーフの警護兵

en: The most resilient dwarves sometimes join the Dwarvish army as Guardsmen. Slow and without a strong attack, they guard the Army's flank, soaking up a lot of damage, and hurling heavy spears for defense.
    
    Special Notes:
ja: もっとも屈強なドワーフは警護兵として軍隊に参加することがあります。強力な 攻撃なしで遅い彼らは軍隊の側面を守備し、多くのダメージに耐え、防御のため 大槍を敵に投げつけます。
    
    特記事項:

en: Dwarvish Lord
ja: ドワーフの貴族

en: Clad in shining armor, these dwarves look like kings from under the mountains. They wield axe and hammer with masterful skill, and can hit a target with a thrown hand axe at several paces. Though slow on their feet, these dwarves are a testament to the prowess of their kin.
ja: 輝く鎧を身にまとい、このドワーフ達は山の下の王のように見えます。彼等は 達人の技で斧や鉄槌をふるい、離れた相手に斧を標的に投げつけて命中させる こともできます。足は遅いですが、これらのドワーフ達は親族の武勇の象徴です。

en: battle axe
ja: 戦斧

en: hatchet
ja: 手斧

en: Dwarvish Runemaster
ja: ドワーフのルーンマスター

en: Dwarven magic, inasmuch as is known, most often manifests itself by the inscription of runes in the surface of an object, which by their mere presence somehow imbue it with power. Though rarely seen in combat, a master of these runes can put them to terrifying use.
ja: ドワーフの魔法は、知られる限りでは、オブジェの表面のルーン文字の銘刻によって 最もよく示され、彼等が存在するだけでどういうわけか力を吹き込まれるのです。 戦闘ではめったに見られませんが、このルーンマスターはそれらを恐るべき道具に 変えることができます。

en: runic hammer
ja: ルーンの槌

en: Lightning bolt
ja: 雷撃

en: Dwarvish Sentinel
ja: ドワーフの精鋭防御兵

en: The Sentinel, with his tower shield and great courage, refuses to yield under even the strongest of enemy attacks.
    
    Special Notes:
ja: この防御兵はタワーシールドと大いなる勇気を持っており、敵の強力な攻撃にさえ、 屈することはありません。
    
    特記事項:

en: Dwarvish Stalwart
ja: ドワーフの守備兵

en: Stalwarts, after years in battle, have fashioned new shields and strong armor from the ruins of their enemies. While slow, they are feared for their resilience and strength.
    
    Special Notes:
ja: 何年もの戦争の後、守備兵は新しい楯と強力な鎧を敵の廃墟から造り出しました。 移動は遅いですが、彼らはその頑強さと強力な力で恐れられています。
    
    特記事項:

en: Dwarvish Steelclad
ja: ドワーフの装甲歩兵

en: The more experienced Dwarvish Steelclad fighters wear heavy chain mail and plate armor, for which they are rightly famous.
ja: より経験を積んだドワーフの装甲歩兵は重鎖帷子とプレートアーマーを装備して いることで有名です。

en: Dwarvish Thunderer
ja: ドワーフの銃撃兵

en: When the men of Wesnoth first encountered the dwarves, they were mystified by the power of the Dwarvish Thunderers, who were able to hurl death from afar through the apparatus of these strange ... 'wands' they carried into battle. After the peace instituted by the Ka'lian came into effect, Haldric's people, not understanding these weapons, and certainly unable to make any of their own, realized they were lucky to no longer be fighting the dwarves, and vowed never to do so again.
ja: Wesnothの人々が最初にドワーフに遭遇した時、彼等はドワーフの銃撃兵の力に 惑わされました。彼等が戦闘に持ち込むこの奇妙な器具…「杖」を使って遠くから 死を放つことができたのです。Ka'lianによって制定された平和が実施された時、 Haldricの人々はこの武器のことを理解しておらず、もちろん自分自身では全く使う ことができなかったので、ドワーフともう戦わなくてもよい幸運を理解し、二度と そのようなことはするまいと誓ったのです。

en: thunderstick
ja: 雷撃棒

en: Dwarvish Thunderguard
ja: ドワーフの熟練銃撃兵

en: The Dwarven Thunderguards are famed for their curious weaponry, these strange staves of wood and iron that make a thunderous noise in their anger. The machinations behind this weaponry are a mystery, a secret taken to the grave by the dwarves of Knalga who wield them, and are assumed to have even forged them. The most that is known are reports of dwarves pouring a strange black dust into the mouth of their weapons, which some say is a food to fuel the beast imprisoned within.
    
    Though a single shot from these 'thundersticks' can take several minutes to prepare, the results are seen by the Dwarves as being well worth the wait.
ja: ドワーフの熟練銃撃兵は彼等の珍しい武器、怒ると雷のような音を立てる木と鉄で できた奇妙な杖で名声をはせています。この武器の背後にある陰謀は謎につつまれており、 これを装備していた Knalgaのドワーフ達によって墓に埋められた秘密であり、 作り話ではないかとさえ思われています。最もよく知られているのは、その武器の 口の中に奇妙な黒い埃を詰めこむドワーフ達に関する報告で、ある者はそれは 中に閉じ込められている獣に与える食べ物だと言っています。
    
    この「雷の杖」からの一撃は準備するのに数分かかりますが、そのためにかなり 待たされるドワーフを見ることになります。

en: Dwarvish Ulfserker
ja: ドワーフの狂戦士

en: Dwarves are an ancient race of powerful fighters. Ulfserkers are the most ferocious of these in battle: they persist until either their enemy is dead or they themselves perish, paying little heed to how many wounds they may receive.
    
    Special Notes:
ja: ドワーフは強力な戦士である古代種族です。狂戦士は戦闘において最も凶暴な者たちで、 いくら傷を受けようが気にすることなく、彼らは敵か自分のどちらかが死ぬまで、 攻撃の手を止めません。
    
    特記事項:

en: Elvish Archer
ja: エルフの射手

en: Elves have always had a reputation for archery, a skill that, for many reasons, comes naturally to them. Even the frail of body can be deadly with a bow in hand, and in times of war, many will take up this weapon. Though their relative inexperience with combat leaves them somewhat vulnerable, their natural grace ensures that they can best any of humanity's fresh recruits.
ja: エルフは多くの理由で彼等に本来備わってきた技能である弓術には、 常に定評があります。例えか弱い肉体であっても弓を手にすれば恐しい存在になり、 戦時には多くがこの武器を装備します。比較的戦闘に未経験なためいくぶん弱味には なりますが、彼等生来の優雅さがどんな人間の新米もかなわないことを確かにします。

en: female^Elvish Archer
ja: エルフの女射手

en: Elvish Avenger
ja: エルフの復讐者

en: The curious name of the elvish 'Avengers' comes from a tactic often employed by these master rangers. The enemy is allowed to break through a feint defense, and when the vulnerable troops behind the front line follow, these archers break cover and attack, cutting the supply lines and surrounding the enemy in one fell stroke.
    
    This has, at times, been interpreted as a form of vengeance for their brethren lost earlier in the battle. Although not so base in design, it is not at all inaccurate.
    
    Special Notes:
ja: エルフの「復讐者」という奇妙な名前は、この熟練レンジャーによってしばしば 使用されてきた戦術に由来します。敵が見せかけの防御を攻め越えることに 成功して、前線の背後のすきのある軍隊が続いた時に、この射手は姿を現して、 供給ラインを引き避いて、身動きできなくなった敵を取り囲んで攻撃します。
    
    これは、時には、戦闘の始まりに失われた彼等の仲間への復讐の形だとして 解釈されました。そのように基から計画されたわけではありませんが、 必ずしも不正確でもありません。
    
    特記事項:

en: female^Elvish Avenger
ja: エルフの女復讐者

en: Elvish Captain
ja: エルフの隊長

en: Elves, unlike many other races, will quickly acknowledge and follow any of their peers who have experience in combat. This is quite at odds with humanity, for whom leadership is often a fickle mess of coercion and intimidation. The combination of their willingness to accept the wisdom of their leaders, and the tendency to choose leaders of merit is one of the quiet strengths of the elves.
    
    Special Notes:
ja: エルフは他の多くの種族と違って、戦いの経験のある同輩をすぐに認めて、 従います。これは、統率力が弾圧と威嚇の不安定なまがい物である人間にとっては、 極めて奇妙に見えます。そのリーダーの知恵を進んで受け入れ、 実力あるリーダーを選ぶ傾向の組み合わせこそエルフの静かなる力の一つです。
    
    特記事項:

en: Elvish Champion
ja: エルフのチャンピオン

en: Those few elves who deliberately hone themselves into weapons of war become something which belies the rather docile reputation of their race. Dedication and skill are matched with purity of form, and the result is a mastery of swordsmanship to which few can compare. Even archery, treated as a secondary pursuit, is executed with a skill that most of humanity can only stare at with wonder.
ja: 彼等自身を戦争の武器として慎重に磨き上げてきた、この数少ないエルフは、 彼等の種族のいくらか従順な評判を裏切るものであります。 献身と技能は形式の純正さに見合い、 結果としてわずかなものしか匹敵できない剣術の達人となります。弓術さえも、 二次的な追求として扱われますが、人間の多くがただ驚きでじっと 見つめるしかできないような技でもって実行されます。

en: female^Elvish Druid
ja: エルフのドルイド僧

en: The magic of the wood elves is poorly suited for combat, but effective nonetheless. The forests in which they live can be quickened by a word of command, and will lash out at those who threaten their peace.
    
    Their chief ability lies in healing, and it is for this skill that the elvish druids are revered by their people.
    
    Special Notes:
ja: 森エルフの魔法は戦闘にはあまり向いていませんが、それでもなお効果的です。 彼等が住んでいる森は一言の命令で活気づき、 彼等の平和を脅かす者達に遅いかかります。
    
    彼等の主な能力は回復であり、エルフのドルイド僧が人々から崇められるのは、 この能力のためです。
    
    特記事項:

en: ensnare
ja: 罠の術

en: thorns
ja: 刺の術

en: female^Elvish Enchantress
ja: エルフの熟練女魔術師

en: The magic of the elves is wholly unlike that of humanity, so much so that the latter is almost universally incapable of understanding it, let alone using it. Likewise, those who are masters of it are equally enigmatic; though it can be said that they are revered by their people, very little can be said about their actual function or purpose within that society.
    
    Special Notes:
ja: エルフ族の魔法は人間の魔法とはまったく異なっています。このため、人間にはほとんどその魔法を普遍的に理解することはおろか、使うことすらもできません。同様に、その魔法を習得している者についても不可解なものです。彼らが彼らの一族に崇拝されていると言われることはあっても、その社会の中での彼らの実際の役割や目的について語られることはほとんどありません。
    
    特記事項:

en: entangle
ja: 巻きつき

en: Elvish Fighter
ja: エルフの戦士

en: Elves are not warlike by nature, but in times of need, their natural grace and agility serve them well, as does their skillful craftsmanship. An elf can grasp the basics of swordsmanship and archery in an uncannily short time, and put them to effective use on the battlefield.
ja: エルフは本来戦い好きではありませんが、必要な時になれば、彼等の生来の優雅さと俊敏さが熟練の職人芸とともにとても役立ちます。 エルフは剣術と弓術の基本を超人的に短時間でつかみとり、戦場において効果的に使用することができます。

en: Elvish Hero
ja: エルフの英雄

en: A relatively small amount of experience will turn an elf from a competent fighter into a master of combat. Those who are honored as heroes are strong with both sword and bow, skills that never fade for lack of practice.
ja: 比較的少ない経験で、エルフは有能な戦士から戦闘の達人になることができます。英雄として尊敬するこの者達は剣でも弓でも強く、 練習不足でも決してなくならない技能を持ちます。

en: Elvish Marksman
ja: エルフの射撃手

en: One of the things which contributes to their skill with the bow is the unusually clear vision of elves. An elf practiced at archery can hit targets that a man couldn't even see, even at night, and can nock a second arrow almost as soon as the first is let fly.
    
    This prodigious skill does come with one cost, that being a lack of practice with the sword.
    
    Special Notes:
ja: 彼等の弓の技能に貢献するものの一つは、エルフの普通では考えられないほど良い視力です。 弓術士として訓練されたエルフは、例え夜であっても人間が見えないような目標に命中させることができ、 一矢目が射たれるとほぼ同時に二本目の矢をつがえることができます。
    
    この驚異的な技能は、剣の練習不足という唯一の犠牲が生じます。
    
    特記事項:

en: longbow
ja: 大弓

en: female^Elvish Marksman
ja: エルフの女射撃手

en: Elvish Marshal
ja: エルフの元帥

en: The longevity and natural intelligence of elves makes for a vicious aptitude for military matters, enough even to counter their general distaste for such things. Elves remember things much more clearly than humankind, and can often intuit what others can only be trained to do. Certainly, on those rare occasions when an elf sets his mind to war, the strategy that results is the work of a master.
    
    Special Notes:
ja: エルフの長寿と生まれながらの知性によって、軍隊にありがちな邪悪な性向については、 彼等が一般的にそのようなものを嫌うために、全く逆のものに変えてしまいます。 エルフは人間よりもずっとはっきりと物事を憶えていて、 他の者達にどのような訓練を行えばよいかをしばしば直感で知ることができます。 まさに、エルフが戦争に心を向けるというめったにない機会において生まれる戦略は、 巨匠の作品となります。
    
    特記事項:

en: Elvish Outrider
ja: エルフの騎馬従者

en: Elvish Outriders are trained as the royal couriers of the elven kingdoms. Despite the peaceful nature of their people, their experience makes them quite deadly in combat. No man has ever come close to their skill in using a bow on horseback - in fact, most would be hard pressed to equal it standing on solid ground.
    
    The speed of these soldiers allows the elves to strike when and where they choose when fighting on their home ground, a fact that has saved many of their number from death.
ja: エルフの騎馬従者はエルフの王国の王室密使として訓練されています。人々の穏やかな性質にも関わらず、彼等の経験により戦闘では極めて致命的な存在となります。彼等の馬に乗りながら弓を使う技能に近づけるような人間は、今だかつて誰もいませんでしたし、実際には、土の地面に立ちながらでも、そこまでできる者はほとんどいないでしょう。
    
    この兵士達の速度により、エルフが自分の本拠地で戦うことになれば、死者が相当数救われることになります。

en: Elvish Ranger
ja: エルフのレンジャー

en: Though a man might spend years in the forest, he will never shake the feeling that he is a guest in a place he is not truly a part of. With elves, this is quite reversed. Any elf that studies the lore of the woods becomes a fitting master of them, and when combined with a considerable skill at archery and swordsmanship, the result is a powerful tool of war.
    
    Special Notes:
ja: 人間が森の中で何年も過ごしたとしても、彼は実は一部ではない場所での客人であるという気分をふるい落とせないでしょう。エルフであればこれは完全に反対です。木々の知識を学んだ全てのエルフはその達人にふさわしいものとなり、弓術と剣術の目ざましい技能と組み合わされた時には、その結果は戦争での力強い道具となります。
    
    特記事項:

en: female^Elvish Ranger
ja: エルフの女レンジャー

en: Elvish Rider
ja: エルフの騎兵

en: The master horsemen of the elves are able to move through forests at a speed which would be suicidal to any man. Though this certainly leaves people in awe of the rider, questions have also been raised about the stock of the horses, for the feats they perform seem almost supernatural.
    
    This combination of incredible mobility and potent combat strength is one of the greatest assets the elves possess in warfare.
ja: 習熟したエルフの騎兵は、人間にとっては自殺的ともいえる速度で木々の中を 移動することができます。これは確かに乗り手への畏れを人々に植えつけますが、 彼等がなす芸当はほとんど超自然的に見えるめ、馬の蘊蓄についての疑問もまた 浮かび上がります。
    
    この信じられないほどの機動力と強い戦闘能力の組み合わせは、戦争における エルフが所有する偉大な資産の一つであす。

en: Elvish Scout
ja: エルフの斥候

en: The horsemen of the wood elves have some skill with bow and sword, but their true skill lies in their horsemanship. Even other elves are somewhat taken by their uncanny speed in the woods, and their ability to dart through the thick of the forest with nary a scratch. They are, perhaps, some of the only cavalry in existence that fares better in the woods than on open ground.
ja: 森エルフの騎兵は弓と剣の技能をいくらか持っていますが、彼等の真の技能は 馬術にあります。他のエルフ達でさえも、彼等の森の中でのものすごい速度や、 太い木々の間をかすりもせず投げ矢を行う能力をいくぶん取り入れています。 おそらく彼等は、開かれた大地より木の中でうまくやっていける唯一存在する 騎兵隊でしょう。

en: female^Elvish Shaman
ja: エルフの女呪術師

en: Being partly faerie in nature, elves have an inherent capability for magic. This is realized in their affinity with the natural world, which they can call upon as an ally in combat. Enemies wandering in their forests may soon find themselves entangled by the very roots they stand on, making them much less of a threat.
    
    The healing abilities of the elves are also remarkable, and of capital use in battle.
    
    Special Notes:
ja: 本質的には一部妖精の存在であるため、エルフは魔法の能力を受け継いでいます。 これは戦闘での同盟として消臭する自然界との密接な関係において思い知らされます。 彼等の森に迷いこんだ敵はただちに、それほど恐怖を感じさせない彼等が 立っている根にからみ取られることに気づくでしょう。
    
    エルフの回復の能力もまた注目すべきもので、戦闘において非常に役立ちます。
    
    特記事項:

en: Elvish Sharpshooter
ja: エルフの狙撃手

en: A story once wandered about, of an elf who stopped an arrow by shooting it out of the air with one of his own. It is a testament to the skill of the elves that such a story could be taken seriously. The sharpshooters of the elves have, quite simply, mastered the art of archery.
    
    Special Notes:
ja: かつて言われた話ですが、あるエルフは、自分の矢を打って空中で命中させることで 矢を止めたそうです。そのような物語が真剣に受け取られるのも、エルフの技能の証拠です。 エルフの狙撃手は、極めて単純に、弓矢の術に熟達しています。
    
    特記事項:

en: female^Elvish Sharpshooter
ja: エルフの女狙撃手

en: female^Elvish Shyde
ja: エルフのシェード

en: Devotion to her faerie side will eventually transform an elf maiden into a creature of both worlds. Guided by a nature which is little understood, these beautiful stewards of the elven forests epitomize the grace and mystery of their people.
    
    Special Notes:
ja: 妖精世界への傾倒は、最終的にはエルフの処女を両方の世界の生き物へと 変身させるでしょう。ほとんど理解されていない自然現象に導かれたこの美しい エルフの森の執事は、エルフ達の優雅さと神秘の典型であります。
    
    特記事項:

en: faerie touch
ja: 妖精の接触

en: female^Elvish Sorceress
ja: エルフの女魔術師

en: The world of faerie is far more potent than the corporeal world. Simply bringing some of this world into our own can have violent results. This is well-understood by the elves, although rarely used with malicious intent; doing so is no easy task, and is a very ill-regarded use of their strength.
    
    Those able to do so are roughly titled as 'sorceresses' by other races; and certainly are capable of acting the part.
    
    Special Notes:
ja: 妖精の世界は物質的な世界よりもはるかに強力です。この世界の何らかのものを我々の世界にただ持ってくるだけで、恐ろしいことが起こるでしょう。悪意で使用されることは滅多にありませんが、エルフ族はこのことをよく理解しています。それは簡単なことではなく、その力の使い方としては非常に不適切なものです。
    
    それができる者たちのことを他の種族から大雑把に「女魔術師」と呼ばれます。そして、彼らは確かにその能力を持っています。
    
    特記事項:

en: female^Elvish Sylph
ja: エルフのシルフ

en: Rarely seen, the sage-like Sylphs are masters of both their faerie and mundane natures. They are possessed of wondrous, and sometimes terrifying powers, the myths about which have given other races a healthy fear of the elves.
    
    Special Notes:
ja: 滅多に見られませんが、賢者にも似たシルフは妖精と現世の本質を習得した者です。彼らは驚くべき、そしてしばしば恐ろしい力を持っていて、その伝説によってエルフ族は他の種族にかなり恐れられています。
    
    特記事項:

en: gossamer
ja: クモの巣

en: Direwolf Rider
ja: ダイアウルフライダー

en: 'Dire wolves' differ from the garden variety only in size and color. They typically stand taller than a horse at the shoulder, and have an appetite to match. Only a madman would willingly encounter them; the goblins, at great cost to themselves, have managed to tame them, if such can be said.
    
    The claws of a wolf are not generally regarded as being the more dangerous parts, but on a beast this large, they are thicker and longer than iron nails. Their riders smear a poison on the front set, not unlike that used by the orcish assassins, making a swipe from these beasts' paws into a most deadly stroke.
    
    Special Notes:
ja: 「ダイアウルフ」は普通の種類とは、大きさと色だけが異なります。 それは通常肩までの馬よりも高く立ち上がり、それに見合う食欲があります。 狂ったものだけがそのようなものに出くわしたいと望むでしょう。すなわち、 ゴブリンが多大な労力をかけて、(言うなれば)手なづけることができたのです。
    
    狼のかぎ爪は一般的には最も危険な部分としては見なされませんが、 それは鉄釘よりも太く長いのです。その乗り手は前面に毒を塗りつけることで、 オークの暗殺者によって使われていたようなものではなく、この獣の足で打たれる ことはほぼ死にいたる一撃となります。
    
    特記事項:

en: fangs
ja: 牙

en: Goblin Impaler
ja: ゴブリンの熟練槍兵

en: Goblins are used by the orcs as fodder for their enemy's front line. Those who have somehow managed to survive invariably equip themselves to continue doing so. A much larger spear helps to compensate for their short reach, and better armor helps to shield their tiny frames.
    
    Special Notes:
ja: ゴブリンはオークによって敵の前線でエサとして利用されます。 なんとか生き残ることのできた者達は、変わらずそうし続けるために装備を整えます。 ずっと巨大な槍は彼等の短いリーチを補うのに役立ち、もっと良い鎧により彼等の 小さな肉体が守られます。
    
    特記事項:

en: Goblin Knight
ja: ゴブリンの騎士

en: The Goblin 'Knights' have little in common with the men who share that title, and the title is something used only in the parlance of their enemies. The similarity is simply that they are the elite of the wolf riders, likely promoted to their position by their success in some temerarious raid, or something of a similarly base nature.
    
    The wolves they are given are bred for speed and strength, making them quite dangerous in combat.
ja: ゴブリンの「騎士」というのは同じ称号をもつ人間とはほとんど共通点がなく、 その称号は彼等の敵の口調の中でのみ使われるものです。類似点は単に彼等が ウルフライダーのエリートであるということで、おそらくは、何か向こうみずな 襲撃での成功や、同様に下劣な性質の何かによりその地位に昇進しています。
    
    彼等が与えられる狼は速度と力のために改良されており、彼等は戦闘において 極めて危険なものとなります。

en: Goblin Pillager
ja: ゴブリンの略奪兵

en: Some Goblins train their wolves to overcome their fear of fire. In raids, these goblins take a supporting role; they will torch the homes and crops of their foes, and also carry nets to wreak havoc against those attempting to rally a defense or reprisal.
    
    Special Notes:
ja: あるゴブリンは彼等の狼を炎の恐れに打ち勝つよう訓練します。襲撃において、 これらのゴブリンは驚くべき役割を果たします。彼等は敵の家々や作物に放火し、 また網を引いて防御や報復に向かおうとする試みを台無しにします。
    
    特記事項:

en: torch
ja: 松明

en: net
ja: 網

en: Goblin Rouser
ja: ゴブリンの鼓舞兵

en: Standard bearers are an oddity amongst goblins. A goblin who has survived enough battles to be considered a veteran is rare enough, and it is rarer still for the other goblins to recognize and respect his veteran status. Nonetheless, a rouser's frenzied goading effectively steels the younger at arms to fight harder and longer before they die.
    
    Special Notes:
ja: 旗手はゴブリンの間では変わった存在です。十分な戦闘を生き延びてベテランと みなされるようなゴブリンはまったくまれであり、彼のベテランとしての地位を 他のゴブリンが認識し、尊敬しているというのはもっとまれなことです。 とはいえ、鼓舞兵の熱狂的な激励によって、若い兵士はより激しく、死ぬまでに より長く戦う覚悟ができるのです。
    
    特記事項:

en: Goblin Spearman
ja: ゴブリンの槍兵

en: In any litter of orcs, several are born much smaller and weaker than the rest. These runts are called 'Goblins' and are looked down on by the rest of their kin. In battle, these are given the most meager of equipment, and are used as a shield to give the Warlords time to prepare the real assault.
    
    Some speculate that the existence of these creatures is the beginning of a failure of the orcish bloodline, though no one knows enough of their history to state anything conclusive.
ja: オークのどのひと腹の子の中でも、何匹かは他よりもずっと小さく弱い者が 生まれます。この発育不良の者達は「ゴブリン」と呼ばれ同族の他の者から 見下されます。戦闘において、この者達は最も貧弱な装備を与えられ、将軍に実際の 強襲を準備する時間を与えるための盾として使われます。
    
    決定的な事を名言できるほど彼等の歴史については誰も知らないのですが、 こういった生き物の存在はオークの血筋の誤りの始まりであると推測する者もいます。

en: Wolf Rider
ja: ウルフライダー

en: No one is quite sure how the practice of taming and riding wolves came into being. Goblins are smaller and much weaker than orcs. Any who can manage to win themselves a mount have a much safer, and daresay, more amusing role in combat.
    
    Wolves, likely, could never support the weight of a man in plate, but a goblin in leather armor is a simple load to bear. Quite unlike horses, these mounts have a rather easy time traversing the mountains, though water and woods will still slow them down.
ja: どのように狼を飼い馴らし、乗るという習慣がどのように生まれてきたかは 誰も確証がありません。ゴブリンはオークよりも小さく、また弱いものです。 乗ることができたものは、より安全であり、戦闘においてより面白い役割を果たすでしょう。
    
    狼は、プレートアーマーを着た人間を支えることはできませんが、 レザーアーマーを着たゴブリンを担ぐのは簡単です。馬とはまったく違って、 狼は山を楽に横切ることができますが、水や森は彼らの歩みを遅くするでしょう。

en: Gryphon
ja: グリフォン

en: These majestic and powerful creatures are masters of the sky. Gryphons are both dangerous and wary of other intelligent creatures, and thus should not be disturbed without a good reason.
ja: この荘厳で力強い生物は空の支配者です。グリフォンは危険で他の知的種族に 対して用心深いため、しかるべき理由なしに彼らに干渉すべきではありません。

en: Gryphon Master
ja: グリフォンマスター

en: Gryphon Masters have long experience flying the Gryphons, which have become an extension of themselves. This special relationship makes the heart of the earth-bound tremble, for these mighty pairs may strike from anywhere.
ja: グリフォンマスターはグリフォンで飛行した長い経験があり、これにより グリフォンを彼らの身体の一部のように扱うことができます。この特別な関係に よって、このペアはどこへでも出撃して、地上の生物の心をおののかせます。

en: Gryphon Rider
ja: グリフォンライダー

en: Only a few are able to bond with the mighty Gryphons. Those who do may become Gryphon Riders, and discover the world of the skies upon the backs of these flying beasts.
ja: 強力なグリフォンと強固な絆を結ぶことができる者はほとんどいません。 グリフォンライダーとなった者はグリフォンの背にまたがって、空の世界を 見い出すことでしょう。

en: Grand Knight
ja: 近衛騎士

en: Grand Knights have reached the acme of skill with sword and lance. Wearing full plate, and riding steeds bred more for power than for speed, these warriors form the core of any serious cavalry force. A grand knight at the head of a charge is a terrifying sight for infantry, and is often enough to break right through a defensive line.
ja: 近衛騎士は剣とランスの技能の頂点を極めています。全身板金を装備し、 速度よりも力のために改良された馬に乗るため、この戦士達は重要な騎兵軍隊の核を 形成します。責任の長にあたる近衛騎士は歩兵隊にとっては恐しい存在で、 しばしば防御線を直ちに突破してしまうほどです。

en: 
    
    Special Notes:
ja: 
    
    特記事項

en: lance
ja: ランス

en: Knight
ja: 騎士

en: Horsemen of skill and discipline are promoted to Knights. Veterans of combat, they have seen the often-fatal results of a failed charge, and have learnt discretion in its use. Knights, therefore, carry swords in their armament, and practice tactics which, although requiring of much more patience, are far safer than a charge. Their lances are still at the ready, however, and growing experience with these weapons is only to their benefit.
ja: 技能と規律を身につけたは騎兵は、騎士へと昇進します。戦闘のベテランで、 突撃の失敗でしばしば致命的な結果を見てきたので、その使い方の分別を学びました。 騎士はそれゆえ、武装として剣を携帯し、より辛抱が必要ですが、突撃よりも ずっと安全な戦術を実践します。彼等のランスはいまだ使える状態ですが、 この武器を使って成長する経験は彼等の利益に対するのみです。

en: Lancer
ja: ランス騎兵

en: Lancers are some of the bravest and most feared riders in all of Wesnoth. Clad in minimal armor, they free themselves to ride swiftly, faster than any of their peers. The daring tactics they employ are a double-edged sword, often winning either glory, or a swift death. Lancers excel in hunting down infantrymen who've made the mistake of breaking formation, and in piercing defensive lines. However, they have limited use in defense.
ja: ランス騎兵は、Wesnoth全土でも、最も勇気があって恐しい乗り手です。 最小限の鎧を帯び、迅速に、彼等の仲間の誰よりも早く、自由に乗り回します。 彼等が使用する大胆な戦術は両刃の剣で、しばしば栄光を勝ち取るか、即死するかの どちらかです。ランス騎兵は、編隊を崩す過ちを犯した歩兵を狩り倒すことや、 防御ラインに穴を開けることに優れています。しかしながら、彼等は防御での 使用は限られたものとなります。

en: Paladin
ja: 聖騎士

en: Knights of the highest virtue, Paladins have sworn themselves to monastic orders, pledging their might to the cause of righteousness. Though not as imposing on the battlefield as a Grand Knight, a Paladin is a powerful force in combat, and their piety grants them other gifts. A Paladin is a bane to the unworldly, and has trained in ministering to the wounds of his comrades.
    
    Special Notes:
ja: 最も高潔な騎士である聖騎士は彼らの力を正義のために捧げることを修道院に 宣誓しました。戦場では近衛騎士ほどは堂々としていませんが、聖騎士は戦闘に おいて強力であり、彼らの忠誠は彼らに他の才能を与えます。聖騎士はこの世に いない者にとっては致命的であり、また彼の仲間の傷を治療できるよう訓練を 受けています。
    
    特記事項:

en: holy
ja: 神聖

en: Horseman
ja: 騎兵

en: Often hailing from the rather untamed regions of Wesnoth, Horsemen are trained from childhood to ride and to follow a strict code of honor. A charge made by a horseman is a powerful but reckless tactic, the worth of which has been proven time and time again on the battlefield. Horsemen excel against most infantry, especially those who have fallen out of line, but must take care against both spearmen and archers, for whom their large size and momentum provide inviting targets.
ja: しばしば Wesnothのどちらかというと抑制されていない地域の出身で、 騎兵は子供の頃から乗馬と名誉ある厳格な規定に従うことを訓練されています。 騎兵による突撃は強力ですが向こうみずな戦術であり、その価値は戦場で何度も 繰り返し明らかにされてきました。騎士はほとんどの歩兵、特にラインから 外れたものに対して優れていますが、巨大な寸法と勢いによりかっこうの的に なってしまうため、槍兵と射手に対しては気をつけなければなりません。

en: Bowman
ja: 弓兵

en: The use of archery in shooting something other than game was seen from its inception, and archers have been indispensable in warfare since time immemorial. Usually of humble origins, hailing from the peasantry or the odd woodsman, bowmen have reasonable prowess with both a bow and a short sword, and are very common on the battlefield.
ja: 競技以外で何かを射つ弓術の使用はその発端から見られ、弓術師は太古の昔から 戦争においては欠くことのできない存在でした。弓兵は通常農民やきこりのような 卑しい出身で、弓でも小剣でも十分な腕前を持ち、戦場においては非常に一般的です。

en: Cavalier
ja: 精鋭竜騎士

en: A triumphant sight on the battlefield, cavaliers are masters at the use of both sword and crossbow from horseback. This is fearsome when combined with their mobility, and such mettle is the subject of tale and song.
ja: 戦場での勝利を呼び込む精鋭竜騎士は馬上での剣とクロスボウの両方の使用法を習得しています。これらの能力が彼らの機動性と組み合わされるととても恐ろしいものになります。そしてそのような気質は物語や詩の対象となります。

en: crossbow
ja: クロスボウ

en: Cavalryman
ja: 竜騎兵

en: Cavalrymen are distinguished from horsemen by their tactics and equipment. A cavalryman wears heavier armor, and carries a sword and shield, rather than a lance. Their tactics do not include charging, but instead maneuvers like hit and run slashes with their sword, using both horse and rider as an effective tool of melee.
    
    Cavalrymen are very useful for taking and holding positions on open ground, for screening friendly soldiers, and also for scoutwork.
ja: 竜騎兵は騎兵とは戦術と装備で区別されます。竜騎兵はもっと重い鎧を着て、 ランスではなく剣と盾を携帯します。彼等の戦術には突撃は含まれませんが、 その代わりに、格闘の効果的な道具として馬と乗り手の両方を用いながら、 剣を使って当てては逃げるという戦法を行います。
    
    竜騎兵は開かれた土地での陣取りと保持や、味方の兵士達の守り、斥候の 役割として、非常に便利です。

en: Dragoon
ja: 熟練竜騎士

en: The more talented cavalrymen in the armies of Wesnoth are trained in the use of the crossbow, and outfitted with much more powerful steeds. Well-armored, and skilled in the use of their swords, these soldiers can drive forward and hold the ground they take. Their mobility and resilience make them of great value on the battlefield.
ja: Wesnothの軍隊で、より素質のある竜騎兵はクロスボウを使用する訓練を 受けており、より強力な軍馬を支給されています。優れた装備と剣技で、 彼らは前線へ疾走し、得た土地を保持します。彼らの機動性と回復力は戦場で 大いに価値があります。

en: Duelist
ja: 決闘者

en: It is a peculiar fashion of Wesnoth's nobility, in that they typically enroll their sons into one of two orders of armigers, training them either in the art of horsemanship, or fencing. Duelists are so named for an unfortunately common practice of young aristocrats, for whom the heat of insult can sometimes incite a rash demonstration of their natural right.
    
    Experienced fencers, who often look the part of nobility if not always actually of noble birth, carry with them a small crossbow that is easily concealed under a coat or cape. Slow to load and often thought dishonorable to use, it is in fact very useful, and those of their ranks who live long enough to be veterans typically do so by making such concessions to utility and survival.
    
    Special Notes:
ja: Wesnothの貴族達には、一般的に息子を2大騎士団の1つに入隊させ、 馬術か剣術のいずれかを訓練させるという、特有の流儀があります。
    決闘者は、若い貴族達に対する侮辱への熱情が生来の権利の向こうみずな 表明を時に駆り立てる、不幸にも一般的な実践から名づけられています。
    
    必ずしも実際は貴族の生まれでないこともあり完全には貴族に見えない者も いますが、経験を積んだ剣士達はコートやマントの下に用意に隠すことの できる小さな弩を携帯します。装填に時間がかかり、使うことは不名誉だと しばしば考えられていますが、それは実際には非常に便利で、彼等の階級でも ベテランと呼ばれるまで長く生きた者達は典型的に、活用と生き残りのために 譲歩することで、そうしています。
    
    特記事項:

en: Fencer
ja: 剣術士

en: Fencers belong to a school of thought that considers the armor most soldiers wear in combat to be their own worst enemy. While armor can only soften a blow, evading it leaves the defender completely unharmed. Being able to reliably dodge any offensive move is a luxury only afforded to the fit of body, and then only to those who endure rigorous training.
    
    Outfitted with only a dagger and rapier, fencers are light on their feet and useful in many situations where their armor-bound peers are at a disadvantage. They relish, often literally, in dancing circles around troops like heavy infantry, in mockery of the price they pay for their full plate.
    
    Special Notes:
ja: 剣術士が所属している道場では、ほとんどの兵士が戦闘において着用する鎧は彼等自身の最悪の敵であるという 考えをもっています。 鎧は殴打をやわらげるだけですが、 殴打を巧みにかわすことができれば完全に無傷でいられるでしょう。 攻撃的な動きを確実によけることができれば、その能力こそが身体に身につけられる唯一の贅沢品となります。 そしてその能力を身につけられるのは厳格な訓練に耐えられる者のみです。
    
    短刀とレイピアのみを装備しているため、剣術士は足取りも軽く、鎧に拘束された 仲間達が不利となる多くの状況において役に立ちます。 彼等は、しばしば文字通り 踊りながら、重歩兵のような部隊の回りを、その全身板金装備に払う代償を 冷やかしながら一回りすることを好みます。
    
    特記事項:

en: General
ja: 将軍

en: As the leaders of their armies, Generals are responsible for the protection of large or important areas in the kingdoms they swore fealty to. Their training and experience suffice to carry out these orders.
    
    Special Notes:
ja: 彼等の軍隊の指導者として、将軍は自分が中世を誓った王国の巨大または重要な 地域の防衛に対する責任を持ちます。彼等はこの秩序を遂行するのに十分な訓練と 経験を積んでいます。
    
    特記事項:

en: Grand Marshal
ja: 大元帥

en: The rank of Grand Marshal is one of the most esteemed in the armies of humanity, and those who bear its title have surpassed many trials by fire, proving their tactical facility and their considerable mettle at personal combat.
    
    Special Notes:
ja: 大元帥の階級は人間軍隊においてもっとも尊重されているもののひとつであり、 その称号を受ける者は、炎を使用した多くの試練をくぐり抜け、個人戦における 戦術的才能と目ざましい勇気を証明しています。
    
    特記事項:

en: Halberdier
ja: ハルバード使い

en: A halberd is a difficult and very heavy weapon to use, but powerful in the hands of an expert. It is also much more flexible than the spear from which it descended. As any halberdier can tell you, the weapon possesses 4 primary striking points, 2 more than a spear or pike; these are the tip, the blade, the spike at the base of the shaft, and the inner point on the blade, which can be used in a motion pulling back towards the wielder. All this makes for a very versatile weapon in melee, especially against cavalry.
    
    However, a halberd is notably more expensive to craft than a spear, and in the hands of a novice, much less effective. In the armies of Wesnoth, it is customary only to grant these weapons to veteran pikemen, who have proven that they have the skill to employ them properly on the field of war.
    
    Special Notes:
ja: ハルバードは扱いが難しくて非常に重い武器ですが、達人の手にかかれば強力に なります。それはまた、同じ系統の槍よりもずっと柔軟性に富んでいます。 ハルバード使いなら誰でも説明できますが、この武器は槍や鉾よりも2つ多く、 4つの主要な命中点があります。これらは、先端、刃、柄の先の根本の釘と、 刃の内側のポイントで、これは振り回す者の方に引っ張り返す動きで使うことができます。 この全てが、特に騎兵に対して、格闘における非常に多目的な武器となります。
    
    しかしながら、ハルバードは槍に比べて技工がとりわけ費用がかかり、初心者の 手にかかるとほとんど効果がなくなります。 Wesnothの軍隊では慣例的に、 これらの武器は戦地において適切にそれを用いる技能があると認められた老練の 槍兵にのみ与えられます。
    
    特記事項:

en: Heavy Infantryman
ja: 重歩兵

en: Heavy infantry are an unusual choice for outfitting troops. They are very difficult to send afield in war, and are typically useful only in the defense of the city or castle in which they are stationed. Clad head to toe in full plate, and armed with large maces, heavy infantry excel at their sole purpose of melee combat. A few of them in the center of a line will shore up its strength considerably. The downsides to this are obvious, both in the weight of the metal, and the great care that must be taken of it, but in certain situations, these troops are well worth the trade-offs.
ja: 重歩兵は供給部隊としては通常ではない選択です。彼等は戦地に送ることが 難しく、駐留している市街や城の防御にのみ用いられるのが一般的です。 頭からつま先まで全身板金に覆われ、巨大な鎚矛で武装されており、重歩兵は 格闘戦専用の目的に卓越しています。横隊の中心にいる何人かはその力を 相当支えています。これによる悪化傾向は明らかで、金属の重さと、 払わねばならない多大な注意の両方においてですが、特定の状況において この部隊はこの交換条件に十分見合う価値があります。

en: Iron Mauler
ja: 大槌兵

en: Iron Maulers are given their name for reasons which are all too obvious. The men within these suits of armor can match ogres in contests of strength, and are marked as the champions of the castle guards in which they serve. They are, however, expensive to maintain, and cannot be sent to distant battles without a full convoy of servants to support them.
    
    Though staggering in melee combat, there are many drawbacks to being outfitted in this way; Iron Maulers tire easily, and know all too well that they cannot run on the battlefield. Too often have they seen a distant comrade fall, yet were powerless to reach the scene in time to help.
ja: 大槌兵は、全く明らかすぎる理由により、その名前を与えられています。 この鎧スーツの中の人間は力比べではオーガにも匹敵し、彼等が仕える城の 衛兵のチャンピオンとして認められています。彼等はしかしながら維持費が高く、 使用人に支えられる完全な護送なしには遠方の戦いへ送ることはできません。
    
    格闘戦では驚異的ですが、このように装備することは多くの欠点もあります。 すなわち大槌兵は簡単に疲労してしまい、戦場で走ることができないことが あまりにもよく知られています。何度も遠くの仲間が倒れているのを見てきましたが、 助けに間に合うようにその現場まで辿りつくには力不足すぎたのです。

en: Javelineer
ja: 投槍兵

en: Spearmen almost always equip themselves with a few javelins, to harry, if not kill, enemies at range. Some, however, take to them rather well, finding that they have a natural talent in their use. Javelineers are a valuable asset to an army, being able to supplement their skill in melee combat with an ability to handle distant foes. They can hurl javelins into enemy ranks from a distance, often without retribution, and still hold their ground in melee.
    
    Special Notes:
ja: 投槍兵は、離れた敵を攻撃できるように、ほぼいつもいくつかの投げ槍を装備しています。 しかしながら、あるものは使い方に天性の才能をもっていることを見出して、 より上手に扱います。投槍兵は離れた敵を扱う能力を用いて格闘戦での技能を 補強することが可能であるため、軍隊にとって価値ある財産となります。 離れたところから敵の兵士たちに投げ槍を投げつけ、そのまま格闘で彼等の地を 保持することができます。
    
    特記事項:

en: Lieutenant
ja: 副官

en: Trained at swords and crossbows, Lieutenants lead small groups of human soldiers, coordinating their attacks.
    
    Special Notes:
ja: 剣とクロスボウによって訓練された副官は人間の兵士の小隊を率い、彼らの 攻撃を調整し、周囲の低レベルの者の戦闘能力を上昇させます。
    
    特記事項:

en: Longbowman
ja: 大弓兵

en: Longbows are forbidden to beginning archers simply by merit of physical law. It takes great strength to draw one, and the added range and power are useless unless one has good aim with the weapon, a gift that beginners certainly lack. Longbowmen carry their weaponry as a badge of pride, and most bowmen look forward to the day they can begin using one.
ja: 大弓兵は単に物理法則の長所から、射手を始めることを禁じられています。 大弓を引くには相当な力が必要であり、初心者には全く欠けている授かり物で ありますが、この武器で良いねらいがつけられなければ、増加した射程範囲と 力は役立たずになります。大弓兵は誇りの記章として自分の武器を携帯しており、 多くの弓兵はこれを仕えるようになる日を夢見ています。

en: Master Bowman
ja: 熟練弓兵

en: Master bowmen have reached the zenith of their art, inasmuch as any man is capable. Armed with both a sword, and a great yew bow, these warriors crown battalions of archers with their presence, bringing down many a foe with their well-aimed shots. Their skill with the sword is also not to be discounted; they are easily as good with it as any novice swordsman. Of the many races in the world, only the elves surpass humanity in archery, and their human counterparts have speculated, perhaps in envy, that this is only by dint of age.
ja: 熟練弓兵は、人間がなしうる限り彼等の技能の頂点に達しました。 剣と最高のイチイの弓を装備し、この戦士達はよく狙われた矢で 数多くの敵を討ち倒しながら、射手達の大隊を配備します。 彼等の剣での技能もまた無視できず、駆け出しの剣術士程度には その扱いに長けています。この世界の多くの種族の中で、エルフだけが 弓術では人間に勝っており、人間の側ではこれはただ年を取ってるからだと、 おそらく妬みから推測しています。

en: Master at Arms
ja: 先任警衛兵曹

en: Master fencers have an envied place in life. Though theirs is a reckless and dangerous way of life, they have reached the time wherein they reap its rewards. Famed for their skill, and their rakish manner, these gentlemen have the bearing of natural aristocrats, and are followed by the eyes of many a high born lady.
    
    They usually have the luxury of choosing their appointments, and are free to roam the land should they so choose. Often, they will be found as the captains of a castle guard, or as the master of a military academy, positions in which their flamboyant nature is not only accepted, but is perhaps even useful.
    
    Special Notes:
ja: 熟練剣士の人生はねたまれるような所があります。向こうみずで危険な生き方では ありますが、彼等はその見返りに報いられる時期に到ったのです。その技能と放蕩な やり方で名声を得て、この紳士には生まれついての貴族のふるまいがあり、高貴な 生まれの多くの淑女の目に追われます。
    
    彼等には通常約束を選択できるぜいたくがあり、彼等がそう選ぶなら国を放浪する自由もあります。 しばしば、彼等は城の衛兵の隊長や、士官学校の学長として見い出されますが、 そのような地位には彼等のはでやかな性質は受け入れられないだけですが、 おそらくかえって便利でしょう。
    
    特記事項:

en: Pikeman
ja: 熟練槍兵

en: Promising spearmen in the armies of Wesnoth are often graduated to wielding pikes, and are outfitted with something far superior to the motley collection of leather armor they wore as recruits. A pike is a much longer weapon than a spear, and thus facilitates different combat tactics. A wall of pikemen is the bane of any cavalry charge, and with proper discipline and tactics, pikemen can also hold most infantry at bay.
    
    Special Notes:
ja: Wesnoth の軍の有望な槍兵は、しばしば長槍を巧みに使うことを会得し、彼らが新人として身に着けていたレザーアーマーのまだらの衣服よりもすぐれたものを 支給されます。長槍は槍よりももっと長い武器で、このためさまざまな戦術を 容易にしています。熟練槍兵の壁はどんな騎兵の突撃にも致命的で、適切な訓練と 戦術があれば、熟練槍兵はほとんどの歩兵を寄せつけません。
    
    特記事項:

en: pike
ja: 長槍

en: Royal Guard
ja: 親衛隊

en: Royal Guards are picked from the best swordsmen in Wesnoth. Serving under any of the higher nobility, they function as bodyguards, and partly as a badge of office for their employers. A special force of Royal Guards is stationed at the capitol, guarding the palace grounds and the royal family. Because of their trusted relationship to their superiors, they, rather than mercenaries, are often deployed on missions of crucial import. Their reliability and mastery of close combat are their best assets, for which they are well-renowned.
ja: 親衛隊は Wesnoth の最高の剣士の中から選ばれます。より高貴な貴族のもとに仕え、彼らはボディーガードとして働くとともに、一部では彼らの雇い主の官職の 印としても機能します。親衛隊の特殊部隊は神殿にいて、王宮の土地と王室を 守っています。上官との信頼関係のために、彼らは傭兵よりも、よく重要な 輸入の任務に配備されます。彼らの信頼性や接近戦における優位性は彼らの 一番の財産です。彼らはそれで有名なのです。

en: Sergeant
ja: 軍曹

en: The Sergeant is an officer in the ranks of the Royal Army. Though academically trained, he will need some experience in the field before his leadership is sound and acknowledged.
ja: 軍曹は国王軍の階級における士官です。学問的な訓練は受けていますが、 彼のリーダーシップが有効で認められるまでには戦場でいくらかの経験を 積む必要があるでしょう。

en: Shock Trooper
ja: 破砕兵

en: Shock troopers are the elite of the heavy infantry, and half of their use in war is simply a matter of intimidation. The only men who can enter their ranks are prodigiously well-built, and when clad in black plate brimming with spikes, they are a fearsome sight to behold. The sight of Shock Troopers breaking an enemy often does the same to the morale of any opposition, who sometimes wonder if such armor covers monsters, rather than men. The drawback of such heavy armor is, of course, the time it takes to move into and out of combat.
ja: 破砕兵は重歩兵の精鋭で、彼らを戦場で使うことの半分の目的は単なる脅しです。 彼らの階級に入ることができる人間は、驚くほど体格がよく、スパイクで縁取られた 黒いプレートを着ると、彼らは恐ろしく見えます。破砕兵がモーニングスターで 敵を打ち破る姿を見れば、相手方の士気を打ち砕くのに十分です。彼らは時々、 このような鎧が包んでいる者は人間ではなく、怪物ではないかと考えています。 このような重い鎧の弱点は、もちろん、戦闘に入り、また離脱するのに時間がかかることです。

en: Spearman
ja: 槍兵

en: Swords are, for many, an expensive luxury, and one which peasants can ill afford. Spears are much easier to make and will do well even without a head, though most can afford one. Clad in leather armor, and often armed with a shield and a few javelins, spearmen are the staple of most armies, often thrown into the front lines with only basic training.
    
    Special Notes:
ja: 剣は多くの場合、高価なぜいたく品であり、農民にはほとんど保有する余裕が ないものです。槍はより簡単に作ることができ、頭を使わなくてもうまく使う ことができるでしょう。しかしながら、ほとんどの者にとっては保有する余裕が ありません。レザーアーマーを着て、しばしば楯とジャベリンで武装していている 槍兵はほとんどの軍隊にとって必須であり、しばしば基礎的な訓練を受けただけで 前線に投入されます。
    
    特記事項:

en: Swordsman
ja: 剣士

en: An experienced soldier will often save enough to equip a suit of scale or chain armor, and a sturdy broadsword. Though trading their spears for swords is often a somewhat jarring change, most spearmen will leap at the chance, knowing all too well the limitations of the weapon they are leaving behind. A sword is not without its own drawbacks, but is much more maneuverable than a spear, and much better in close quarters.
ja: 経験を積んだ兵士はスケールアーマーもしくはチェーンアーマーと頑丈な ブロードソードを装備することができるほど貯えることがよくあります。彼らの 槍を剣と交換することはしばしばいくらかいらいらする変化ですが、ほとんどの 槍兵はその機会に飛びつくでしょう。彼らが残している武器の限界をすべて知って いるからです。剣は弱点がない訳ではありませんが、槍よりも使いやすく、 接近戦では有利なのです。

en: Mage
ja: 魔術師

en: Humans have often pondered the workings of the world in which they live. Some endeavor to take this beyond idle musing, to set it as the primary enterprise of their lives. Any magi worthy of the title have spent at least a decade in study, amassing a sum of knowledge which sets them apart from other people. These men and women, who have committed themselves fully to the pursuit of wisdom, stand in stark contrast to a world where few can even read and write. Their ranks are filled with the children of hopeful nobility, or those who sought an escape from the intellectual void that is a life of manual labor.
    
    It is an irony that, with all their knowledge, and their unassuming monopoly thereof, the collective community of magi could likely rule society, were they ever to try. However, their true love is neither money, nor power, and those who see the study of magic as a means to such ends often lack the very conviction required for true mastery.
    
    Physically frail, and lacking familiarity with combat, magi do possess certain arts which are of great utility in battle.
    
    Special Notes:
ja: 人間はしばしば自分達の生きている世界の作用について思案します。 ある者は、 これを無意味な黙想以上のものととらえて、人生の第一の事業と定めようと努力 します。 魔術師は研究に何年も費やして、彼等をかけ離れたものにする知識の全てを 貯えてきました。 読み書きできる者がほとんどいない世界では、こういった男女は 知識の追及に完全に傾倒してきました。 彼等の階級は、有望な貴族の子供達か、 肉体労働の人生によって生じる知的空虚感からの脱出を求める者達で、 満たされています。
    
    皮肉にも、彼等が蓄積した知識とそれに対する謙遜した独占により、魔術師の 集団組織は社会を支配できそうでしたし、試みようとしてきました。 しかしながら 彼等の真の愛は金でも力でもなく、魔術師の研究をそのような終わりの手段だと みなす者は、 真の熟達が必要であるという大切な確信をしばしば欠いています。
    
    身体的に弱く、戦闘に慣れていませんが、魔術師は戦闘において大変有用なある種の魔法を使うことができます。
    
    特記事項:

en: female^Mage
ja: 女魔術師

en: Arch Mage
ja: 熟練魔術師

en: The title of Arch Mage is traditionally conferred only after a lifetime of study and achievement to match. Arch Magi are often employed in positions of education, or as advisors to those sensible enough to seek the fruits of their wisdom. Many tend to wealthy patrons, a profitable enterprise for both as, outside of the occasional thaumaturgy or word of advice, it gives the mage leave to pursue their research undisturbed. From this flows the greater body of human knowledge; the sciences, the philosophies, and the arts which give beauty to the world at large.
    
    Though not trained for any sort of combat, if need arises an Arch Mage can unleash the full power of their art, something which is not to be taken lightly.
    
    Special Notes:
ja: 熟練魔術師の称号はそれに見合うだけの一生をかけた研究と業績の後でのみ 贈られるものです。 熟練魔術師はしばしば教育の地位か、彼等の知恵の成果を求めるほど 賢い者達への顧問として雇われます。 多くの場合は、裕福な後援者か、もうけの多い企業で、ひっきりなしの仕事や 助言から離れて、その魔法使いは妨げられることなく研究に従事することになります。 このことが人間の知識の大部分に流れています。 科学や哲学、世界中に美を提供する芸術といった知識に。
    
    戦闘に関してはどのような訓練も受けていませんが、必要があれば熟練魔術師は  容易には対処できない彼等の術を最大限の力まで解放することができます。
    
    特記事項:

en: Great Mage
ja: 大魔術師

en: Any person who is even considered for the title of Great Mage is quite nearly a legend in their own time, and town criers have forcibly learnt discretion in applying the title. Merit for the title is carefully considered by a council of the leading magi of the age, and the conferment of the title is given only by a majority vote. Regardless, anyone who is seriously nominated for the honor of being called a Great Mage is, without question, a master of their art, and has surpassed almost any of their peers in skill.
    
    Though they are not warriors, by any means, the application of their art to combat is something that often causes other soldiers to stand aside in awe.
    
    Special Notes:
ja: 大魔術師の称号について検討されるような者はみな、その時代のほとんど伝説に 近い存在であり、街の触れ役は称号を与える上で説得力をもって分別を学んできました。 称号の功績は老齢の先導魔術師達の評議会によって注意深く考慮され、 称号の叙勲は過半数の投票によってのみ与えられます。それにも関わらず、 大魔術師と呼ばれる栄誉に本気で推薦される者は誰でも疑いなく、その術の達人であり、 技能において彼等のほぼ全ての仲間よりも上回ります。
    
    彼等はあらゆる意味で戦士ではありませんが、戦闘での彼等の術の適用はしばしば 兵士達を畏れで退かせるほどのものになります。
    
    特記事項:

en: Red Mage
ja: 赤魔術師

en: Upon the successful termination of their apprenticeship, a mage is stripped of the brown robes of an apprentice, and given the ruddy cloak of a master. The significance of this change is often lost on the peasantry, who mistakenly title Master Magi as 'Red Magi'. Likewise, the symbolism of the change in colors is often mistaken to signify the mage's ability to seemingly conjure fire from nothing but thin air, a trick which, although undeniably useful, is viewed as a crass application of their hard-won knowledge.
    
    Though physically frail, and untrained as warriors, the 'Red Magi' have a number of tricks up their sleeves, including the gouts of fire which may have cemented their colloquial name.
    
    Special Notes:
ja: 見習いの期間を無事終えると、魔術師は見習いの茶色のローブを脱ぎ、師匠から 赤いローブを与えられます。 この変化の意味はしばしば農民階級では失われていて、 間違って熟練魔術師を「赤魔術師」と呼んでいます。 同様に、色の変化の象徴的意味は しばしば何もないところから火を作り出す魔術師の能力を意味するものだと誤解されます。 このトリックはまぎれもなく有用ですが、彼らが苦労して手に入れた知恵の おろかな利用と見なされています。
    
    体力的には弱く、戦士として鍛えられていませんが、「赤魔術師」はいくつかの トリックを用意しています。 これには、彼らの口語的な名前と結びつけられた火の 塊も含まれています。
    
    特記事項:

en: Silver Mage
ja: 銀魔術師

en: The many paths that a mage can take in study lead to strikingly different ends. Often viewed as sages, or wandering mystics, silver magi act under an agenda which is obscure even to their own colleagues. Though helpful to the magisteriums which often employ them in the field, they remain somewhat aloof.
    
    They have, in fact, their own order amongst the ranks of magi, an order which withholds certain secrets from their peers. One of these is an apparent ability to cross great distances, faster than one could possibly travel on foot. Members of the silver order ardently refuse to discuss the workings of this with any of their fellow magi, and on those rare occasions when others have pried into their work, they have abandoned the endeavor, never to speak of it again.
    
    Silver magi are often more physically adept than other magi, and their skills are of undeniable use on the battlefield, if one can manage to coerce the mage into applying them.
    
    Special Notes: Silver Magi are well-attuned to their magical natures and are highly resistant to non-physical damage.
ja: 魔術師が研究においてとることができる多くの進路は、著しく異なる最後へと導きます。 銀魔術師は、現実とともに結び付けられた力の研究に専念し、ほとんどの人が想像して いたよりも大きな世界の神秘を解明することができたものです。 しばしば賢人や放浪する神秘主義者として見られ、銀魔術師は彼らの同職者からさえも 隠された意図のもとで行動します。教導職にとって役に立つのでしばしば雇われますが、 彼らはいくらか距離をおいたままです。
    
    彼らは実際、魔術師の階級の中で自らの結社を持っています。彼らの同輩にある 秘密を与えないという結社を。これらのうちの一つは、歩いて移動するよりも 早く大きな距離を渡ることができる明らかな能力です。銀魔術師の結社のメンバーは この働きについて同僚の魔術師と議論することを熱心に拒否します。まれに他の者が 彼らの仕事について詮索したときには、彼らは努力することをやめ、 二度とそのことを話しません。
    
    銀魔術師はたいてい他の魔術師よりも肉体的に熟練していて、彼らの技能は戦場でとても役に立ちます。もし誰かが魔術師に強制的にそれを用いさせることができれば。
    
    特記事項: 銀魔術師は彼等の魔法的な性質によく調和しており、非物理的ダメージに対して高い抵抗力があります。

en: White Mage
ja: 白魔術師

en: Some magi, as they learn about the world around them, and learn the truth of the suffering and squalor in which humanity too often lives, find that they cannot bring themselves to be cloistered into a life of study. These men and women give up the life of a mage, and join monastic orders, dedicating the skills they have been given to the good of all. After their ordination, they often travel the world, ministering to sickness and injury.
    
    Though not trained for combat, there is one enemy against which they are a potent ally. If need arises, they can call on the power of the Light to banish the unworldly from the mortal plane.
    
    Special Notes:
ja: 一部の魔術師は、彼らの周りにある世界について学び、そして人間があまりにも 頻繁に苦しみや汚らしさの中で生きているという真実を学んだことにより、 研究人生の中に閉じこもるしかないということに気がつきます。これらの男や女は 魔術師としての人生をやめて、修道僧の聖職に加わり、彼らに与えられた技能を すべての者の利益のために捧げます。聖職を授かる儀式の後、彼らは病気やけがを 治療しながら頻繁に世界を旅します。
    
    戦いのためのために訓練されていないものの、彼らが強力な同盟者であるという 一人の敵がいます。必要があれば、彼らは光の力を呼び出し、致命的な状態を 取り除くでしょう。
    
    特記事項:

en: lightbeam
ja: 光線

en: female^White Mage
ja: 女白魔術師

en: Mage of Light
ja: 光の魔術師

en: After years of experience, the most devout of white magi are bestowed with vast spiritual powers. By strict devotion to the path of the light, they can call upon its aid to chase away the shadows of the night.
    
    Following a strict code of piety and honor, these men and women work tirelessly to bring life and order to the troubled world in which they live.
    
    Special Notes:
ja: 何年も経験を積んだ後、白魔術師の中でも特に敬虔な者達は、巨大な霊的な力を 授かります。光の道への厳格な献身によって、彼等は夜の影を追い払うための 助けを呼び出すことができます。
    
    敬虔と名誉の厳格な規定に従うことで、これらの男女は、自分たちの生きる困難な 世界に生命と秩序をもたらすために、疲れることなく働きます。
    
    特記事項:

en: female^Mage of Light
ja: 光の女魔術師

en: Outlaw
ja: 無法者

en: After some years of service, former 'footpads' rise up in the ranks of their fellow outlaws. Having proven themselves in combat, they are given more dangerous tasks, and a greater share of the spoils. Though many opponents would mock their choice of weaponry, the outlaws are well aware of its deadly capacity, and also of the ready availability of ammunition. Outlaws are somewhat ill at ease fighting during the day, preferring the cover of nightfall.
ja: 何年かの下積みの後、「追いはぎ」は彼らの仲間である無法者に昇格します。 戦闘において彼ら自身の力量を証明したので、彼らにはより危険な仕事が与えられ、 また略奪品の分け前もより多くなります。多くの相手が彼らの武器の選択をばかに するでしょうが、無法者は武器の致命的な許容量や攻撃手段の有効性をよく心得ています。 無法者は昼間の戦闘にはいくらかの不安があり、日暮れに包まれるのを好みます。

en: female^Outlaw
ja: 女無法者

en: Assassin
ja: 暗殺者

en: The greatest of thieves are sometimes tasked to take far more than their victim's belongings. Masters of knife-fighting and uncannily light on their feet, these menacing figures will employ any means to dispatch their victims, be it poisoned knives thrown from afar, or a dagger planted in the back. Deadly at night, assassins are somewhat uncomfortable fighting under the open sun.
    
    Special Notes:
ja: 盗賊の中でも最も偉大な者達は犠牲者の所持品よりもはるかに大きな物を奪う 仕事を与えられます。 ナイフ戦と超人的に軽い忍び足の達人として、このおそろしい人影は犠牲者の 命を静かに奪うために、 遠くから投げつけられる毒のナイフや背後から、背後から 突き立てられる短剣など、いかなる手段をも用います。 夜間は致命的ですが、 こういった暗殺者は明るい太陽の下で戦うのはいくぶん苦手です。
    
    特記事項:

en: knife
ja: ナイフ

en: female^Assassin
ja: 女暗殺者

en: Bandit
ja: 山賊

en: Bandits are a motley collection of men, most of dubious background. They are the strong arm of any organized group of criminals, and though they may lack in finesse, or intelligence, they excel at their preferred task of pummeling victims into submission. Like any sort of outlaw, they're not comfortable fighting in broad daylight, being used to working at night.
ja: 山賊はほとんどが不審な背景をもつ人間達の混成の集まりです。彼等は 犯罪組織集団の強力な兵であり、策略や知性には欠けますが、犠牲者を 服従させるまで打ちのめすような彼等好みの仕事に優れています。 あらゆる無法者と同様に、広い日中での戦いは苦手で、夜間の行動に慣れています。

en: Footpad
ja: 追いはぎ

en: These petty criminals are often derisively called 'footpads' by their superiors, for they are tasked with any job that requires a great deal of running around, often being employed as couriers, or scouts. The endurance and skill on their feet that comes of this serves them well in combat, and despite their pitiable weaponry, they are quite good at harrying their enemies, especially under cover of darkness.
ja: このけちな犯罪者は、しばしば上の者から「追いはぎ」と嘲笑的に呼ばれますが、 それは彼等が、走り回ることに大いに長けていることを要求されるどのような仕事も 引き受けるためで、しばしば密使や斥候としても雇われます。彼等の脚の持久力と 技能は戦闘においても同様に活躍し、みじめな武器しかないにも関わらず、彼等は、 特に闇に隠れて、敵を悩ますのが極めて得意です。

en: club
ja: 棍棒

en: female^Footpad
ja: 追いはぎ女

en: Poacher
ja: 密猟者

en: Though not trained as warriors, the skills possessed by a hunter, especially those of archery, are useful in battle.  Turning these skills against their fellow man can happen for any number of reasons, be they mercenary or vigilante in nature.  Any group of bandits will need a few poachers in their employ, culling the night's meal from surrounding farmland, and often lending a hand in any serious fight.
    
    Because of their experience, these hunters are unusually capable at night, and in forests and swamps.
ja: 戦士として鍛えられてはいませんが、狩人が持つ能力、特に弓の能力は戦闘において有用です。この能力を彼らの仲間の人間に対して使うことがいろいろな理由から起こりえます。彼らが実際に傭兵か自警団かに関わらず。どんな山賊のグループも数人の密猟者を雇う必要があるでしょう。彼らは周辺の農地から夕食を集めてきます。そしてしばしば、彼らは本格的な戦いにおいて手を貸します。
    
    彼らの経験によって、狩人は夜間、森や沼地において非常に有能です。

en: Rogue
ja: 熟練盗賊

en: The ringleaders of any group of thieves earn their positions by skill. These rogues have spent many an unpleasant moment darting through crowds and dodging away from those who wish them ill, a set of skills which is very handy in a fight. Masters of knifework, they can also throw knives with reliable accuracy, and their long hours of prowling around at night leave them more comfortable fighting in the dark.
    
    Special Notes:
ja: 盗賊のグループの親玉は技術でその地位を手に入れます。これらの熟練盗賊は、 群衆の中を通り抜け、彼らの不幸を願う者たちから隠れながら不幸な時間を 過ごしてきました。これらの技術は戦いにおいてとても便利なものです。 ナイフ使いの達人であり、彼らは確実な精度でナイフを投げることができます。 そして夜に長い時間獲物を求めてぶらついていたため、暗闇での戦闘により 長けています。
    
    特記事項:

en: female^Rogue
ja: 女熟練盗賊

en: Thief
ja: 盗賊

en: For as long as anyone can remember, the members of the various 'guilds' of rat-catchers that spring up in any larger city have had a curious practice of bleaching their hair with lime till it becomes a pale shade of blue. It is a bold thing to do, as their profession often delves into less-than-legal enterprises. Thieves have many skills, and by necessity are both light on their feet, and good with knives. They happily employ less-than-honorable tactics in combat, seeing little purpose in a 'fair fight'.
    
    Special Notes:
ja: 誰もが覚えていられる限り、どんな大きな都市にも発生する、ねずみ取りの いくつかの「ギルド」のメンバーには、彼らの髪を淡い青色になるまでライムで 漂白するという珍しい習慣がありました。彼らの職業は「あまり合法的でない」企てを 調べるため、これは大胆な行動です。盗賊はたくさんの技術を持っていて、必然的に 足取りが軽く、ナイフを使うのに長けています。彼らは戦闘において「フェアな戦い」には ほとんど意味を見いださず、「あまり立派ではない」戦術をよろこんで使います。
    
    特記事項:

en: female^Thief
ja: 女盗賊

en: Thug
ja: 悪党

en: Thugs come from a wide variety of sources; while a few are born into thuggery, many are former soldiers deemed unfit to serve in the army or peasants thrown off their lands. They quickly become thugs as a means of sustenance. Regardless of their background, they all share the practice of beating their victims with large clubs.
ja: 悪党はさまざまな原因によりうまれます。一部には悪党として生まれてくる者も ありますが、多くは軍隊に不適格とされた元兵士か、土地を捨てた農民です。 彼らは生計を立てるためにすぐに悪党になります。彼らの経歴に関係なく、 彼らは犠牲者を大きなこん棒で打つという共通の習慣を持っています。

en: Trapper
ja: 罠猟者

en: Master woodsmen are useful allies to any army, and indispensable for any sizable group of bandits.  They can track both man and beast, notice things most others would overlook, and are often the only ones who can find food for the table, be it animal or vegetable.
    
    Their skill at hunting is very useful in combat, and also leaves them unusually competent at night, and in forests and swamps.
ja: 熟練した森の住人はどんな軍隊においても役に立つ仲間です。 また、大規模な山賊のグループにおいては不可欠な存在です。 彼らは人間と獣の双方を追跡することができ、他の者は見過ごしてしまうようなことにも気がつきます。 そして、彼らはしばしば食料を見つけることができる唯一の存在です。 それが動物か果物かにかかわらず。
    
    彼らの狩猟能力は戦闘においてとても有用です。また、その能力のおかげで、夜間、森や沼地の中で非常に有能です。

en: Peasant
ja: 農民

en: Peasants are the backbone of the rural economy, and the soldiers of last resort. While not fearsome by nature, they will stubbornly defend their homes. However, if you're hurling peasants at your foes, you're clearly out of superior forces.
ja: 農民は地方経済の 根幹であり、 兵士としては 最後の手段となります。 生まれつき 臆病でない限りは、 彼らは家庭を 断固として守るでしょう。 しかし、 彼らに敵を 攻撃させる場合には、 その特別な力は 発揮できません。

en: pitchfork
ja: 熊手

en: female^Mermaid Diviner
ja: マーメイドの占い師

en: Mermaid Priestesses meet their calling with a fervor that leaves their human counterparts somewhat taken aback. This may have its roots in a legend they recite, telling of a nameless, shadowy horror which was once the bane of their people. Though little is told about it, it is clear that it was the power of the light which somehow defeated it, and made their people safe.
    
    Special Notes:
ja: マーメイドの司祭は、人間の同等の者をいくぶん驚かすほどの情熱をもって 天職を見い出します。これは彼らが暗唱しているある伝説が起源なのかも知れません。 彼らの民族をかつて破滅させた、言い表すことのできない謎の恐怖を物語る伝説です。 このことについて語られることはほとんどありませんが、それをどうにか打ち負かし、 彼らの民族を安泰にしたのは光の力であったことは明らかです。
    
    特記事項:

en: female^Mermaid Enchantress
ja: マーメイドの術師

en: Mermaids, like elves, have a powerful and native ability in magic, though theirs is considerably different. Those who master this ability are held in high regard, and their skill is used in a multitude of crafts, many of which are things that humanity would never dream of. The obvious use in war is forbidden against their own race - this power is the greater part of what protects their people from the monsters that wander out of the abyss.
    
    Special Notes:
ja: マーメイドはエルフと同じように、魔法に関して強い天性の能力がありますが、 彼らの能力はかなり異なっています。この能力をマスターした者は高い評価を受け、 彼らの技術は数多くの工芸に使用されており、これらの多くは人間が夢にも 思わないようなものです。この技術を戦争において彼らの種族自身に対して使うことは 禁じられています。この力は、地の底から迷い出てきた怪物から彼らの種族を 守るものの大部分なのです。
    
    特記事項:

en: water spray
ja: 水撃

en: female^Mermaid Initiate
ja: マーメイドの下級術師

en: Young Mermaids are often initiated into the water magics native to their people. The wondrous abilities this grants are inimitable by any other race, a mark of the faerie side of these creatures.
    
    Despite their frailty, this makes them quite formidable in combat, as they can call upon the very water about them to smite their enemies.
    
    Special Notes:
ja: 若いマーメイドはしばしば彼らの種族に生まれつき備わっている水の魔法を 伝授されます。この驚くべき能力の授与は他のどんな種族にもまねできないものであり、 これらの種族が妖精側であるという印なのです。
    
    彼らの弱さにもかかわらず、この能力のおかげで彼らは戦闘においてとても手強いです。 彼らは彼らのすぐ周りにある水を敵に魔法をかけ、打ち付けることができるからです。
    
    特記事項:

en: female^Mermaid Priestess
ja: マーメイドの司祭

en: Mermen share the creed that much of humanity follows, though for cultural reasons, the upholding of this is left to the mermaids, who are more intellectually inclined. It is they who dedicate themselves to the ideal of bringing peace and life to the world, and they who study the arts of battling sickness and injury, maladies which they share in no small part with humanity. Their diligence and piety also grant them certain spiritual powers, allowing them to guard their people against the unworldly.
    
    Special Notes:
ja: マーマンは人間の多くが従う教義を共有しています。文化的な理由により、 この支持はマーメイドにも残されています。マーメイドはより知的に傾いています。 平和と生命をもたらすという理想のために彼ら自身を捧げ、病気や負傷、疾病と 戦うための技術を学んでいるのは彼らです。これらの病気や負傷は、人間とは どんな小さい部分も共有していません。彼らの不断の努力や信心深さにより、 彼らはある精神的な力を授与されます。これにより、彼らはこの世にいない者から 彼らの種族を守ることができるのです。
    
    特記事項:

en: Mermaid Siren
ja: マーメイド・セイレン

en: The faerie nature of the mermaids is strongest in the Sirens, whose connection to naia often causes them to be mistaken for naiads themselves. Though certainly far from the truth, the mistake is understandable, as true naiads are rarely seen even by mermaids. The manifestation of their magic is certainly very similar; the water about a siren can be commanded at whim, like an extension of herself.
    
    The myriad applications of this rarely occur to land dwellers, who simply regard it with wonder.
    
    Special Notes: the attacks of a siren are magical in nature, and always have a high chance of hitting their opponents.
ja: マーメイドの精霊種はセイレンの中で最も強い者です。水の精とのつながりから、 しばしば水の精自身と間違えられます。これはまったく真実ではないのですが、 この間違いは理解できます。本当の水の精はマーメイドにとってもほとんど見る ことができないからです。彼らの魔法の出現も確かに非常に似ています。セイレンの 周りにある水は彼女自身が拡張したかのように気まぐれに操られます。
    
    この無数の用途は陸地の住人はほとんど思いつきません。彼らは単に驚いてそれを 見るだけです。
    
    特記事項: セイレンの攻撃は本質的に魔法であり、常に高い確率で敵に命中します。

en: naia touch
ja: 水精の接触

en: Merman Entangler
ja: マーマンの精鋭投網兵

en: The weighted nets used by mermen in warfare are a difficult weapon to use well; those who master it are valued and revered by their comrades. This weapon helps to cement the utter superiority of a merman in his own element, and makes their race a threat even to enemies who merely approach the water.
    
    Special Notes:
ja: 戦闘においてマーマンによって使われる重りをつけられた網はうまく使うのが 難しい武器です。それをマスターした者は彼らの仲間から評価され、尊敬されます。 この武器は彼らの得意なところでマーマンンの完全な優位を確実にすることを助け、 またまったく水のそばに近づかない敵にとってさえも彼らの種族を脅威にします。
    
    特記事項:

en: Merman Fighter
ja: マーマンの戦士

en: Skilled creatures of the sea, Mermen are powerful and quick in any watery environment, but struggle greatly to move on land.
ja: 水域に慣れた生物であるマーマンは、水の環境では力強く素早いですが、 陸上ではもがくようにしか移動できません。

en: trident
ja: トライデント

en: Merman Hoplite
ja: マーマンの装甲歩兵

en: With their towering shields, the Merman Hoplites form the elite guard of the watery realm. Their powerful armor and rigid discipline allow them to hold a steadfast line against the rages of battle. In times of desperation, they can even do so on land, though not nearly as well as a creature with legs.
    
    Special Notes:
ja: タワーシールドによって、マーマンの装甲歩兵は水域の強固な守備隊を形成します。 強力な鎧と厳しい訓練によって、彼らは戦場の熱狂に左右されません。脚のある 生物とは異なり、絶望的な時も彼らは陸地において、そのように振舞うことができます。
    
    特記事項:

en: Merman Hunter
ja: マーマンの漁師

en: The skills employed by mermen in spear-fishing are easily translated into warfare, especially against those who are not at home in the water. In times of need, many mermen of that occupation will volunteer to swell the ranks of their military.
ja: 槍による漁業でマーマンによって使用される技術は簡単に戦闘に応用することができます。 特に水中に住んでいるのではない者に対して。必要なときに、この職業の多くの マーマンは彼らの軍隊の兵を増やすために志願するでしょう。

en: Merman Javelineer
ja: マーマンの投槍兵

en: Those mermen who master the art of javelinry can become nearly as effective as an archer - though the heft of their weapons impedes their range, the impact of one is considerably greater. In the water, the mobility of the mermen more than makes up for this when facing foes who cannot swim.
ja: 投槍術をマスターしたマーマンは射手とほとんど同様に効果的になります - 彼らの武器の重さが射程距離を妨げますが、この衝撃はかなり大きくなります。 水中では、泳げない敵に対面しているとき、マーマンの機動性がこれを補ってあまりあります。

en: Merman Netcaster
ja: マーマンの投網兵

en: Fishing, as practiced by mermen, is largely a matter of chasing schools of fish into waiting nets. These are not very damaging in themselves, but they can be used to great effect against troops attempting to ford a river. Smaller, weighted nets can be cast through the air; though these are not designed for peacetime use, they are especially effective in warfare. Mermen use such weapons both to immobilize troops in water, and more importantly, to level the playing field against troops on land, who would otherwise be at a great advantage.
    
    Special Notes:
ja: マーマンによって営まれる漁業は、たいていは魚の群れを待ち伏せの網に追い込むと いうものです。これらの網はそれ自身ではそれほど大きなダメージを与えることは できませんが、川の浅瀬を渉ろうとしている軍隊に対して大きな効果を与えるために 使われます。小さくて重りをつけられた網は空中に投げ出されます。これらの網は 平時に使うために設計されたのではありませんが、戦闘時には特に効果的です。 マーマンはこのような武器を軍隊を水中で動けないようにするためにも使用します。 そしてもっと重要なのは、陸にいる軍隊に対して戦場を公平にするためです。 そうでないと軍隊はとても有利になるでしょう。
    
    特記事項:

en: Merman Spearman
ja: マーマンの槍兵

en: Archery is little favored by the mermen, for whom javelinry serves the same function. Though thrown javelins are of little use under the water, they are extremely useful at the surface, where their weight allows them to plunge several feet below the water while retaining enough momentum to remain effective. They are also useful in melee, even deep under the surface, which is something that certainly cannot be said of arrows.
ja: 弓術はマーマンにはあまり好まれません。彼らにとっては投槍術が同じ働きを 果たすからです。水中では投げ槍を投げてもほとんど役に立ちませんが、水面では 非常に役に立ちます。水面では、それらの重さにより、効果的で十分な勢いを 保ったまま数フィートの水中まで突入することができます。彼らは深い水中に おいてさえ、格闘でも役に立ちます。深い水中というのは確実に、矢のことなど 言うことのできない場所です。

en: Merman Triton
ja: 精鋭トライトン

en: Tritons are masters of the sea. Skilled in use of the trident, Tritons easily defeat any enemy foolish enough to wander into their preferred environment.
ja: トライトンは海を知りつくしており、トライデントの使用に長けているため、 彼らの得意とする地形に入り込んだ愚かな敵を容易に撃退します。

en: Merman Warrior
ja: マーマンの熟練戦士

en: The Mermen Warriors form the core of the mermen armies. Wielding powerful tridents, they are a bane to any who dare enter their waters.
ja: マーマンの戦士はマーマンの軍隊の中核を形成します。力強いトライデントを 使用することで、彼らは彼らの水域に入った命知らずを撃退します。

en: Giant Spider
ja: 巨大蜘蛛

en: Giant Spiders are said to roam the depths of Knalga, devouring many victims. They can bite at close range, thereby poisoning their enemies, and also can attack with a web at long range, slowing their foes down.
    
    Special Notes:
ja: 巨大蜘蛛はKnalgaの深淵をさまよい歩いて多くの犠牲者を貪り食っていると 言われています。彼らは接近戦では噛みついて敵に毒を与えることができます。 また、蜘蛛の巣を投射して、敵を遅くすることができます。
    
    特記事項:

en: web
ja: 蜘蛛の巣

en: Cuttle Fish
ja: 殺人魚

en: Cuttle Fish are gigantic creatures of the seas. They can grab their opponents with strong tentacles, or spit a poisonous black ink from a distance. The best way to survive an encounter with these monsters is to remain ashore.
    
    Special Notes:
ja: 殺人魚は海中の巨大な生物です。彼らは巨大な触手によって敵をつかむことや、 毒を含んだ墨を吐くことができます。彼らと遭遇して生き残る最善の方法は、 浅瀬にとどまることです。
    
    特記事項:

en: tentacle
ja: 触手

en: ink
ja: 墨

en: Giant Mudcrawler
ja: 巨大泥蟲

en: Giant Mudcrawlers are a larger kind of Mudcrawler, and are magical constructs of soil and water. They attack by belching lumps of mud at their foes, or by slapping them with their fists.
ja: 巨大泥蟲は泥蟲よりも大きく、魔法によって土と水から造られました。 彼らは敵に泥のかたまりを噴射するか、あるいは拳で打ちつけることで攻撃します。

en: fist
ja: 拳

en: mud glob
ja: 泥のしずく

en: Giant Scorpion
ja: 大サソリ

en: A normal scorpion is dangerous enough - one the size of a man needs little explanation.
    
    Special Notes:
ja: 普通のサソリでも十分危険ですが、…人間の大きさのとなれば、 説明はいらないでしょう。
    
    特記事項:

en: sting
ja: 毒針

en: pincers
ja: ハサミ

en: Mudcrawler
ja: 泥蟲

en: Mudcrawlers are magical constructs of soil and water. They attack by belching lumps of mud at their foes.
ja: 泥蟲は魔法によって土と水から造られています。彼らは敵に泥のかたまりを 噴射することで攻撃します。

en: Sea Serpent
ja: シーサーパント

en: Sea Serpents are gigantic monsters, capable of capsizing boats by themselves.
ja: シーサーパントは巨大な怪物で、 その体で船をひっくり返すことができます。

en: Tentacle of the Deep
ja: 深淵のテンタクル

en: Tentacles of the Deep are the appendages of some larger monster that lurks below the waves.
    
    Special Notes:
ja: 深淵のテンタクルは、 波の下にいくつかの巨大な触手を隠しています。
    
    特記事項:

en: Yeti
ja: イェティ

en: Little is known about Yetis, ape-like creatures said to live in remote and snow-covered mountains. Few profess to have seen one, and their existence is doubted by many.
ja: イェティについてはほとんど知られていませんが、猿のような生き物で、 人里離れ雪に覆われた山に住むんでいると言われています。見たという証言もわずかで、 多くの人にその存在は疑われています。

en: Naga Fighter
ja: ナーガの戦士

en: The serpentine naga are one of the few races capable of any meaningful mobility in water, giving them a whole world forbidden to land dwellers. Still, they are not true creatures of the sea, and their inability to breathe water leaves them in trepidation of the abyss. They are small, and somewhat frail in form, but often much more nimble than their opponents.
ja: ヘビの姿をとるナーガは水上での有効な移動力を持つ数少ない種族のひとつです。 しかし、彼らは真の海の生物ではなく、水呼吸できないために、深海へ移動する ことはできません。彼らは小さく、やわな体をしていますが、ほとんどの場合 敵よりも非常に素早く動作できます。

en: Nagini Fighter
ja: 女ナーガの戦士

en: Naga Myrmidon
ja: ミュルミドーン

en: The most practiced of the naga blademasters are initiated into the caste of the Myrmidon, masters of their twin-bladed art. They strike as fast as the snakes which they resemble, and dance away from attacks with grace. Not only are they potent enemies on any open terrain, but their ability to swim allows them a deadly mobility.
ja: ナーガの剣士としてもっとも熟練した彼らは、二刀流の達人であるミュルミドーンの 階級に加わっています。彼らはヘビと同じくらい早く攻撃でき、優雅に踊りながら 攻撃を回避します。どのような開けた土地で敵に有効なだけでなく、水泳能力によって 素晴しい移動力を持っています。

en: Nagini Myrmidon
ja: 女ミュルミドーン

en: The most practiced of the nagini blademasters are initiated into the caste of the Myrmidon, masters of their twin-bladed art. They strike as fast as the snakes which they resemble, and dance away from attacks with grace. Not only are they potent enemies on any open terrain, but their ability to swim allows them a deadly mobility.
ja: 女ナーガの剣士としてもっとも熟練した彼女らは、二刀流の達人である ミュルミドーンの階級に加わっています。彼らはヘビと同じくらい早く攻撃でき、 優雅に踊りながら攻撃を回避します。どのような開けた土地で敵に有効なだけでなく、 水泳能力によって素晴しい移動力を持っています。

en: Naga Warrior
ja: ナーガの熟練戦士

en: Many of the young warriors of the naga aspire for the day when they merit their second blade. Their martial practice of using twin blades is wholly unlike that of the Orcs and other races, for they have begun to learn the art of using their serpentine form to best effect, twisting and turning to dodge from blows. This makes them potent on land, but the friction of water greatly impedes their ability to do this.
ja: ナーガの若い戦士たちの多くは二刀流を熟達する日を熱望しています。彼らの 二刀流による格闘技能はオークや他の種族のものとは全く異なっており、彼らは ヘビの姿でもっとも効果的な技能である、攻撃回避の捻りや回転を学んでいます。 これは陸上では有効ですが、水の抵抗がこれを行うことを大きく妨げます。

en: Nagini Warrior
ja: 女ナーガの熟練戦士

en: Ogre
ja: オーガ

en: Ogres are giant creatures that usually live alone in the wilderness, remarkably similar to humans in form, though large and misshapen. While they can be easily outrun or outsmarted, their strength is not to be underestimated.
ja: オーガは通常は単独で荒野に棲む生き物で、巨大で醜くはありますが、姿は著しく 人間に似ています。素早さや知恵で彼らに打ち勝つのは簡単ですが、その腕力は 侮ることはできません。

en: cleaver
ja: 大包丁

en: Young Ogre
ja: 若者オーガ

en: When still young, Ogres are sometimes captured and taken into the army to be trained. They cannot manage weapons skillfully, but that is of little concern given their strength.
ja: まだ若い内にオーガは時々捕えられ、軍隊に入れて訓練させられます。彼らは それほど武器をそれほど上手に扱えませんが、彼等の怪力を考慮すると大したこと ではありません。

en: Orcish Archer
ja: オークの弓兵

en: Orcish Archers are considered by many of their fellow orcs to be a lesser caste of warrior, for attacking their enemies from a distance. However, since most orcs won't learn how to handle a bow, he is an indispensable part of the orcish army.
ja: オークの弓兵は遠くから敵を攻撃するため、多くの仲間のオークから下級の戦士で あると思われています。しかし、ほとんどのオークは弓の扱いを学んでいないため、 弓兵はオークの軍隊では不可欠な要素です。

en: Orcish Assassin
ja: オークの暗殺者

en: Though some consider it cowardly to use, poison is a weapon favored by orcs, especially those weak of frame. Orcish assassins, who use it on throwing knives, are typically a bit frail, although surprisingly nimble. Though rarely the ones who deal the killing blow, their tactics are a considerable aid to their larger and more brutal kin.
    
    Special Notes:
ja: それを使うのは臆病だと考える者もいるでしょうが、毒は特に体格的に劣った オークに好まれる武器です。これを投げナイフに使うオークの暗殺者は驚くほど 素早いのですが、少し弱いです。とどめの一撃を与える者になることはほとんど ありませんが、彼らの戦術はより大きくて荒々しい彼らの一族にとって重要な助けと なります。
    
    特記事項:

en: throwing knives
ja: 投げナイフ

en: Orcish Crossbowman
ja: オークのクロスボウ兵

en: Orcish Crossbowmen try to compensate for their lack of skill with the raw power of their weapon. While they are not as effective as the Elvish Marksmen in long-range combat, they are sturdier and can handle themselves a little better than the Elves in close combat.
ja: オークのクロスボウ兵は技能の低さを補うのに十分な威力の武器を備えています。 エルフの射撃手と比べると投射攻撃において効果的ではありませんが、彼らは頑強で あるため、格闘戦においてはエルフよりも少しだけ有利です。

en: short sword
ja: 短剣

en: Orcish Grunt
ja: オークの兵卒

en: Orcish Grunts form the core of the orcish forces. Although slower than human or elven fighters, Grunts can deliver much more powerful blows, and take more hits before falling.
ja: オークの兵卒はオーク軍隊の中核です。人間やエルフの戦士よりも遅いですが、 オークの兵卒はより強力な攻撃ができ、倒されるまでにより多くの攻撃を命中させます。

en: Orcish Leader
ja: オークのリーダー

en: Orcish Leaders are the chiefs of their tribe. They make the important decisions and lead their people into battle. They carry a bow out of necessity, but are much more skilled with the sword; all in all, they are powerful fighters. Their natural leadership skills make them very precious in battle: if the Leader is lost, so is the battle.
    
    Special Notes:
ja: オークの支配者は彼らの部族の族長です。彼らは重要な決定を下し、戦闘時には 彼らの民を統率します。彼らは必要に応じて弓も使用しますが、剣技に非常に長けて おり、全員が強力な戦士です。生来の統率技能によって、彼らは戦闘時には非常に 貴重な存在となります。この支配者が死亡したら、戦闘も敗北です。
    
    特記事項:

en: Orcish Ruler
ja: オークの支配者

en: Orcish Rulers are the chiefs of their tribe. They make the important decisions and lead their people into battle. They carry a bow out of necessity, but are much more skilled with the sword; all in all, they are powerful fighters. Their natural leadership skills make them very precious in battle: if the Ruler is lost, so is the battle.
    
    Special Notes:
ja: オークの支配者は彼らの部族の族長です。彼らは重要な決定を下し、戦闘時には 彼らの民を統率します。 彼らは必要に応じて弓も使用しますが、剣技に非常に 長けており、全員が強力な戦士です。生来の統率技能によって、戦闘時には彼らは 非常に貴重な存在となります。この支配者が死亡したら、戦闘も敗北です。
    
    特記事項:

en: Orcish Slayer
ja: オークの殺戮者

en: The larger, and often more skilled orcish assassins are called 'Slayers' by their enemies, though this distinction is somewhat unclear. Slayers are fast on their feet, and quite nimble in combat, although they achieve that end by forgoing armor. Their weapon of choice, poison, is a vicious tool, and its common use on the battlefield is often the real cause of orcish supremacy.
    
    Special Notes:
ja: 区別は多少不明瞭ですが、より大きく、しばしばより熟練したオークの暗殺者は 彼らの敵から「殺戮者」と呼ばれます。殺戮者は足が速く、戦闘においてとても すばやいですが、彼らは防具を身につけないことでそれを実現しています。彼らの えり抜きの武器、毒は危険な道具で、戦場における主な使い方はしばしばオークの 覇権の本当の原因です。
    
    特記事項:

en: Orcish Slurbow
ja: オークのスラーボウ兵

en: Slurbowmen have managed to improve their crossbow with the addition of a cranequin and a metal barrel. As a result they are able to launch lead shot with deadly power and accuracy. Although they remain weaker in ranged combat than their Elven and Human counterparts, they still maintain an edge in melee strength and stamina.
ja: スラーボウ兵はクレインクインと金属の円筒を追加することで彼らのクロスボウを 改良しました。その結果、彼らは致命的な強さと精度で矢を放つことができるように なります。エルフや人間の似たユニットよりも投射戦闘において相変わらず弱いまま ですが、格闘の強さと持久力においてまだ優位に立っています。

en: Orcish Sovereign
ja: オークの君主

en: Orcish Sovereigns are the chiefs of their tribe. They make the important decisions and lead their people into battle. They carry a bow out of necessity, but are much more skilled with the sword; all in all, they are powerful fighters. Their natural leadership skills make them very precious in battle: if the Sovereign is lost, so is the battle.
    
    Special Notes:
ja: オークの君主は彼らの部族の族長です。彼らは重要な決定を下し、戦闘時には 彼らの民を統率します。 彼らは必要に応じて弓も使用しますが、剣技に非常に 長けており、全員が強力な戦士です。生来の統率技能によって、戦闘時には彼らは 非常に貴重な存在となります。この支配者が死亡したら、戦闘も敗北です。
    
    特記事項:

en: Orcish Warlord
ja: オークの将軍

en: Only orcs with both great cunning and unsurpassed strength can become Warlords. Masters of the sword, and even possessing some skill with the bow, these beast-warriors lead their brethren with an iron hand.
ja: 非常に狡猾で卓越した力を持つオークだけが将軍になることができます。剣の 達人で弓の能力さえも持つ、この残忍な戦士が鉄の手をもつ彼等の同胞を統率します。

en: Orcish Warrior
ja: オークの戦士

en: Having mastered the art of dual-sword fighting, Orcish Warriors are highly respected among the Orcs, and highly feared by their foes. Their only weakness is their inability to wield the bow.
ja: 二刀流の剣技に長けているオークの戦士はオークの中では非常に尊敬されており、 敵には非常に恐れられています。弓を使用できないことが唯一の彼らの弱点です。

en: Saurian Ambusher
ja: トカゲの熟練散兵

en: Saurians are light on their feet, and considerably good at navigating terrain that confounds their enemies.  When this is combined with experience, strength, and equipment, one of their warriors can become particularly threatening in battle, largely because they are so much more difficult to confine than other foes.  Even in armor, saurian warriors can take advantage of the smallest gap in an enemy line, and have the prowess to make the enemy regret the mistake.
    
    Special Notes:
ja: トカゲ族は素早く、彼らの敵を困らせような地形を進むのが非常に得意です。 経験や強さ、装備を得れば、彼らの戦士は戦闘において特に脅威となるでしょう。 というのは、彼らを閉じ込めることは他の敵よりも非常に難しいからです。 防具をつけていても、トカゲの戦士は敵の前線の最も小さな隙間をたくみに利用し、 敵に過ちを後悔させる優れた能力を持っています。
    
    特記事項:

en: Saurian Augur
ja: トカゲの占い師

en: Saurians have some ability in what men call magic, but one which reeks of augury and all the unpleasantry of witchcraft.  As little as it may be understood, it is well-regarded with fear by those it is used against.
    
    Special Notes:
ja: トカゲ族は人間が魔法と呼んでいる何らかの能力を持っています。 そのひとつは占いを思わせるもので、すべて不快な魔術です。 それはたいしたことのないものと理解されるかもしれませんが、それを使われるものにとっては恐怖と見なされます。
    
    特記事項:

en: Saurian Flanker
ja: トカゲの精鋭散兵

en: Saurian warriors are generally weaker in frame than their elven, or human counterparts.  This is of course a relative term, and they can still become considerably powerful, whilst losing none of their natural mobility.  This is very dangerous in combat, as a careless enemy can soon find their support troops flanked by these creatures.
    
    Special Notes:
ja: トカゲの戦士はたいてい、エルフ族や人間の戦士よりも体格的に弱いです。もちろんこれは相対的な話であり、彼らはそれでも相当強力です。彼らがもともと持っている機動性をまったく失っていないのですから。これは戦闘においてとても危険です。なぜなら、敵が不注意でいると、彼らの支援部隊の側面からすぐにこの生物の攻撃を受けることになってしまうからです。
    
    特記事項:

en: Saurian Oracle
ja: トカゲの神官

en: Certain saurians are seen, dressed in considerable regalia, and covered head to toe in horrifying, esoteric shapes and markings, both with paint and tattoo. Some suspect them to be visionaries, or oracles amongst their ilk. But whatever 'societal' function they may have, they are undeniably powerful in the strange magics their kind possess, and are a thing to be wary of if ever seen.
    
    Special Notes:
ja: 一部のトカゲ族は、重要な王権の象徴として、頭からつま先まで、塗料と入れ墨で描かれた恐ろしい、秘密の形や模様に覆われています。ある者は彼らを空想家、あるいは彼らの種族の中の神官だろうと考えています。しかし、彼らが持っている「社会的な」機能がなんであれ、彼らはまぎれもなく強力です。彼らの種族の持つ奇妙な魔法のために。そして彼らはいつでも警戒すべき存在です。
    
    特記事項:

en: Saurian Skirmisher
ja: トカゲの散兵

en: Saurians are very small of frame, and though they are somewhat frail because of this, they are very, very agile.  In combat, their size allows them to dart past defenses that would hold any grown man at bay, making them a tricky foe to deal with.
    
    Spears are their preferred weapon, as their powerful hind legs can drive a spear with enough force to do considerable damage, either in hand or thrown.
    
    Special Notes:
ja: トカゲ族は体格がとても小さく、そのためにいくぶん弱いのですが、彼らは大変機敏です。 戦闘においては、その大きさのおかげで、人間の大人も寄せつけないような防御を素早く通り抜けることができます。 これにより、彼らに対処する者にとって油断のならない敵となっています。
    
    彼らは槍を好みます。 それは彼らの強力な後ろ足によって大きなダメージを与えるための十分な力を槍に与えることができるからです。 槍を手に持って使うかにしても、投げるにしても。
    
    特記事項:

en: Saurian Soothsayer
ja: トカゲの僧侶

en: Saurians are known to have some strange skills, arts bordering on the magical and mysterious.  It is clear that some of them are particularly skilled at a sort of medicine, which is of great benefit whenever battle is brought against them.
    
    Special Notes:
ja: トカゲ族はある奇妙な能力を持っていることが知られています。その能力は不思議で神秘的な技術です。彼らの一部は一種の薬品の扱いに特に長けているのは明らかです。戦闘に巻き込まれたときにはいつでも、薬はすばらしい利益となります。
    
    特記事項:

en: Troll
ja: トロル

en: Trolls have been a mote to trouble the thoughts of humanity and dwarf-kind, who remain baffled at the origins of these creatures, and perhaps more importantly, the driving force behind their unnatural vitality and strength. A fully-grown troll towers above a man, and, even unarmed, would be a great threat in combat. The large clubs typically favored in fighting act as extensions of their arms, used for the same purpose of mauling their prey into submission.
    
    Special Notes:
ja: トロルはこれらの生き物が原因で困ったままの人間やドワーフ族を悩ませる頭痛の 種でした。そしておそらくもっと重要なことは、彼らの異常な生命力と強さを味方に つけることでした。成長したトロルは人間の上にそびえ立ち、武装していなくても 戦闘において大きな脅威になるでしょう。戦闘でよく好まれる大きなこん棒は彼らの 武器を拡張するものとして働き、彼らの犠牲者を大槌で打って服従させるのと同じ 目的に使われます。
    
    特記事項:

en: Great Troll
ja: グレートトロル

en: When a troll, gifted with abnormal strength of life, matches that with age and wisdom, it becomes something extraordinary, a beast remembered for generations. Their feats of strength and cunning are the source of most tales about trolls, and to see the stories made flesh does nothing to diminish their grandeur.
    
    Special Notes:
ja: 生まれながらに異常な怪力を授かったトロルが年齢と知恵に見合うならば、 何世代にも渡り記憶に残る獣である並み外れたものとなります。彼等の力の妙技と 狡猾さはトロルに関するほとんどの言い伝えの出所であり、肉体となった物語を 見ても、彼等の威厳をなくすことは全くありません。
    
    特記事項:

en: Troll Hero
ja: トロルの英雄

en: Some trolls are born with an undue share of the strength and vitality that characterizes their race. In a society where might makes right, those of their ilk revere them as heroes.
    
    Special Notes:
ja: トロルの中には彼らの種族を特徴づける過剰なほどの強さと生命力を併せ持つ者が います。力を持つ者が正しいとされる社会において、彼らの種族は彼らを英雄として 崇拝します。
    
    特記事項:

en: Troll Rocklobber
ja: トロルの投石手

en: The thought of throwing a boulder in combat has certainly occurred to many trolls, and some have taken to them as a weapon of choice. Because such stones are not always easy to find, Rocklobbers have taken to carrying them in sacks slung over their shoulders. The same leather out of which the sack is formed is easily adapted to a crude sling.
    
    Special Notes: though unwieldy, a stone thrown by one of these monsters is much more deadly than any arrow, if it manages to hit.
ja: 戦闘で大きな丸石を投げるという考えは、多くのトロルが確実に思い浮かべます。 そして一部の者は武器の選択の一つとしてそれを使い始めました。これらの石は いつでも簡単に見つけることができるわけではないため、投石手はそれらを袋に 入れて肩に担いで運ぶようになりました。袋を形作るのと同じ革は粗末な投石機に 簡単に適合します。
    
    特記事項: 扱いにくいのですが、これらの怪物によって投げられる石は、もし あたればどんな矢よりも致命的です。

en: Troll Warrior
ja: トロルの戦士

en: Trolls typically neither need nor prefer to use any proper armament in combat, as large 'sticks and stones' serve them all too well. However, trolls have been seen on numerous occasions clad in rough-shod armor and bearing metal hammers. It is speculated that their typical orcish allies are the source and often crafters of these, as expeditions into several forcibly-vacated troll holes have shown little evidence of tool use, and certainly no metalworking of any kind. Given how dangerous a troll is in combat, the thought of a troll in full armor is entirely unsettling.
    
    Special Notes:
ja: トロルは概して戦闘で武器を使う必要がなく、また好みません。大きな「棒や石」が あればそれで十分だからです。しかしながら、トロルは滑り止めの蹄鉄をつけた 防具を着て金属のハンマーを持っている姿が何度か目撃されています。これは彼らの 代表的な同盟者であるオークがこれらの供給元であり、またしばしば作成者であると 推測されます。いくつかの強制退去させられたトロルの穴の調査によって道具が 使われたというわずかな証拠は見つかっていますが、どんな金属加工の跡も見つかって いません。トロルが戦闘においてどれだけ危険かを考えると、完全武装した トロルを考えるのは非常に不安を与えるものです。
    
    特記事項:

en: Troll Whelp
ja: トロルの子供

en: Describing a troll as a whelp is something of an oxymoron, given that their bodies are already much hardier than that of a grown man. They are clumsy and not yet capable of walking properly, forced instead to shamble about on all fours, but any inhibition this causes them is more than made up for by the raw strength of their race.
    
    Special Notes:
ja: トロルを子供と呼ぶのはある種の矛盾語法です。彼らの身体はすでに成長した 人間よりもより頑丈だからです。彼らは不器用でまだちゃんと歩くことができず、 代わりにほぼ 4 本足でよたよた歩くことを余儀なくされます。しかしこのことが 彼らに引き起こすいかなる阻害も、彼らの種族が元々持つ強さが補うものよりも 大きいということはありません。
    
    特記事項:

en: Blood Bat
ja: 吸血コウモリ

en: Blood Bats are fast and can drain the blood of those they attack, thereby gaining some of the health lost by their victims. Such is their fury that the fur of these undead flying beasts is tainted red with the blood of their victims.
    
    Special Notes:
ja: 吸血コウモリは素早く、相手の血を吸い取ることで、餌食から奪った体力の 一部を得ることができます。 この不死の空飛ぶ獣が彼らの犠牲者の血によって 赤く汚れていることこそが、凶暴性の証です。
    
    特記事項:

en: Vampire Bat
ja: ヴァンパイアバット

en: Vampire Bats are undead flying beasts that attack by biting their victims. While their fangs are not very powerful, the health of victims is drained away along with their blood, and given to the Bats.
    
    Special Notes:
ja: ヴァンパイアバットは不死の飛行動物で、 その獲物を噛んで攻撃します。 その牙はそれほど強力ではありませんが、 獲物の血とともに 体力を奪い、 それを自身のものとします。
    
    特記事項:

en: Ghoul
ja: グール

en: Only those who have delved into the circles of necromancy know what must be done to turn a person into a ghoul, and it is a secret they are not telling. Whatever unspeakable rites they have performed, the result is a beast that knows nothing of its days as a human being, a creature that shambles about as naked as the day it was born, and gorges itself on the flesh of the dead.
    
    It is because of such things that necromancy is condemned with an almost primal hatred.
    
    Special Notes:
ja: 降霊術の全体を探求してきた者だけが人間をグールに変えるために何がなされる べきかを知っており、それは彼等が教えようとしない秘密です。彼等が行ってきた 言語に絶する儀式が何であったとしても、その結果は人間であった日のことは何も 憶えていない獣であり、生まれた時の裸のままよろよろ歩いて、死体を腹いっぱいに 詰め込む物です。
    
    降霊術がほぼ第一級の嫌悪により使用禁止になっているのは、そのような理由からです。
    
    特記事項:

en: Necrophage
ja: ネクロファージ

en: Driven ravenous by an unholy hunger for dead flesh, Necrophages attack their hoped-for food with beast-like ferocity. When they are sated with the flesh of their victims, they simply shrug off all damage sustained as if they had been freshly summoned, to begin their search for flesh again.
    
    Special Notes:
ja: 死肉にひどく飢え、ネクロファージは獣のような凶暴さで彼らの期待している 食料を攻撃します。彼らが犠牲者の肉を堪能するとき、あたかも新しく召喚されたかの ように彼らは被ったすべてのダメージを単純に脱し、再び肉を探し始めます。
    
    特記事項:

en: Soulless
ja: さまよえる死体

en: These animated walking corpses have become strong from long experience fighting the living.
    
    Special Notes:
ja: この動く死体は 生者と戦った長い経験によって 強くなっています。
    
    特記事項:

en: Walking Corpse
ja: 歩く死体

en: Walking Corpses are the bodies of the dead, re-animated by dark magic. Although weak in combat, these zombies can spread their curse to those they kill, increasing the army of undead.
    
    Special Notes:
ja: 歩く死体は、 黒魔術によって 動かされている 死体です。戦闘には弱いですが、 これらのゾンビは 倒した相手に呪いを広げ、 不死の軍隊を増やしていきます。
    
    特記事項:

en: Ancient Lich
ja: 古代リッチ

en: A being of this order is a herald of the age long past. Anyone who encounters an Ancient Lich likely has far worse things to worry about than death.
    
    Special Notes:
ja: この種族の存在は長く過ぎ去った年月の伝令です。古代リッチに遭遇した者は 誰でも死よりもずっと悪い事を心配します。
    
    特記事項:

en: Dark Adept
ja: 暗黒僧

en: To attract any practitioners, the lure of black magic must be a great prize indeed, for anyone caught practicing the art in the civilized world is subject to a death sentence. And yet there are those who pursue this art, for the prize offered is nothing less than immortality. Hidden away in secret cults, or initiated into the dark orders of the underworld, the training which these fanatics must endure often drives them to exhaustion and enfeeblement.
    
    In such condition, their only weapon is the craft they have so committed themselves to learning.
    
    Special Notes:
ja: いかなる専門家も惹きつけられる黒魔術の誘惑は、文明世界ではその芸術を 学んで捕らえられると死刑宣告を受けるにもかかわらず、まさに大きな賞です。 そしていまだこの芸術を追い求める者達がおり、その賞がもたらすものは 不死以外の何物ではありません。秘密の教団内で隠されていたり、地下世界の 暗黒の儀式において伝授され、これらの狂信者が耐えなければならない訓練は、 彼等を消耗させ衰弱させます。
    
    そのような制約において、彼等の唯一の武器は彼等が学ぶことに専心した 技巧になります。
    
    特記事項:

en: shadow wave
ja: 影の波動

en: female^Dark Adept
ja: 暗黒尼僧

en: Dark Sorcerer
ja: 黒魔術師

en: The dread inspired by black magic comes chiefly from how little is known about it by the common man. Dark sorcerers have begun to unlock the secrets of life and death, quickly becoming masters of inflicting pain and anguish.
    
    The ultimate prize of the dark arts is complete domination of death and life. Dark Sorcerers may eventually learn how to manipulate life and death by reanimating corpses, skeletons, and spirits. The most corrupt and power-hungry will attempt to completely conquer death through the transformation to lichdom and attainment of a dreadful immortality.
    
    Special Notes:
ja: 黒魔術から思い起こされる恐怖は主に、一般人にはそれがほとんど知られて いないことから来ています。 黒魔術師は生命と死の秘密の扉を開き、 すぐに痛みと苦しみを与える達人になろうとしています。
    
    暗黒の技の究極の目標とは死と生命の完全な支配です。 黒魔術師は、死体や 骸骨や霊魂を生き返らせることで、ついには生命と死の操り方を学ぶでしょう。 堕落と力への渇望により、リッチ敵なものへの変身と恐ろしい不死の達成を通して、 死を完全に克服しようと試みることでしょう。
    
    特記事項:

en: Lich
ja: リッチ

en: A lich is the physical embodiment of black magic's first goal: the quest to achieve immortality. Though a great deal is sacrificed in the rebirth, in becoming a lich one cheats death of that which truly gives it terror. For it is the mind that is retained, and the spirit which follows, though the body may wither away.
    
    It is not known, save perhaps by the inner circles of necromancy, whether life is prolonged indefinitely or simply extended. But to even consider such a thing bears tribute to the magnitude of what they have already achieved.
    
    Special Notes:
ja: リッチは、黒魔術が最初に目指したものの肉体的に具現化した形、不道徳を 成し遂げる来訪者です。復活の犠牲は大事ですが、リッチになった者は真に 恐怖を与えるものである死をも逃れることとなります。維持しているものは心と、 肉体は枯れ果てていますが、魂が続きます。
    
    知られてはいませんが、おそらく交霊術の内なる循環によって保たれており、 生命が無限に引延ばされているか、単に延長されているかのどちらかです。 しかしそのようなことを考えることさえ、彼等が既に成し遂げた事の重要度に 対する貢献を支持することになります。
    
    特記事項:

en: One of the greatest circles of what is considered 'black magic' is the art of necromancy, the terrible ability to awaken the dead with false life. It was a discovery that had terrible ramifications and caused humanity's condemnation of black magic, for it has given fear a vast new arsenal.
    
    This ability, in all aspects, is the first step towards cheating death of its ultimate prize. It is the highest degree of power a dark mage can attain without losing grip on humanity itself, but pales to the lethal power wielded by Liches. Their mortal bodies are also made sturdier by their magic, in contrast to the frail decayed form of a Lich.
    
    Special Notes:
ja: 「黒魔術」だと考えられている最も偉大な領域のひとつは降霊術師の技術、 死者を偽りの人生に目覚めさせる恐ろしい能力です。それは恐ろしい悪影響の発見 であり、黒魔術に対する人間の非難を引き起こし、新しい大量兵器の保有という 恐怖をもたらしました。
    
    この能力は、あらゆる面において、死者を究極のものに変える最初のステップでした。 それは闇の魔術師が人間性を失うことなく手に入れることができる最も高度な 力ですが、リッチのもつ致命的な力に比べれば見劣りするものです。また、彼らの 人間の体も魔法によって強化されており、リッチのもろく崩壊した姿とは対照的です。
    
    特記事項:

en: plague staff
ja: 疫病の杖

en: Bone Shooter
ja: ボーンシューター

en: Of a dark sorcerer's creations, some take more strongly to the false life given them. Potency of life is given equipment to match; archers, in particular, are often outfitted with a truly vile arsenal. Their quivers are filled with shafts made not of wood, but of the bones of their victims. Dubbed simply 'Bone-Shooters' by their unfortunate enemies, these abominations are a terror to all who live.
    
    Special Notes:
ja: 黒魔術師の創造物の中でも、ある者達は与えられた偽りの人生において、 より強力な力を手にします。生きていた時の能力に見合う装備が与えられ、 特に射手はまったく卑劣な兵器を装備させられます。彼等の矢筒は、 木ではなく犠牲者の骨によって造られた矢が詰められています。 不幸な敵によって単純に「ボーンシューター」と名づけられた 忌まわしき者たちは生ける者すべての恐怖となります。
    
    特記事項:

en: Death Knight
ja: 死の騎士

en: Tales are told of the mightiest warriors and generals, who, cursed with hate and a sense of betrayal, came back to this world as Death Knights. Wielding the same weapons as they did before, they command the Undead in their quest for revenge.
    
    Special Notes:
ja: 伝説で伝えられる最も強固な戦士と司令官であった者たちで、憎悪と裏切りの 感情によって呪われており、死の騎士としてこの世界に戻ってきました。彼らは 生前と同じ武器を装備しており、復讐のために不死の軍隊を指揮します。
    
    特記事項:

en: Deathblade
ja: デスブレード

en: In life, the abominations known as 'Deathblades' were masters of combat, soldiers who were both lithe and deadly. Their new masters will often recognize this, and try to take advantage of it by outfitting them to match the skills they once had. Though frail, these monsters are much faster than the rest of their kind, both on foot and with their blades.
    
    Special Notes:
ja: 生きていた時は、「デスブレード」として知られていた憎悪は戦闘の達人で、 柔軟で致命的な兵士でした。彼等の新しい主人はしばしばこれを認め、彼等が かつてもっていた技能に見合うよう装備させることでその長所を活かそうとする でしょう。もろいですが、この怪物達は同種の他の者達よりも、足も剣の振りも ずっと早いのです。
    
    特記事項:

en: Draug
ja: ドラウグ

en: Towering remains of what once were legendary warriors, the Draug strike fear in the hearts of all who oppose them. They are driven not by malice, but are forever bound within the dream of unlife, wandering through the greatest battles of their memory, and fighting desperately for release, for a peace bought only by strength of arms. The memory of their enemy, and the purpose of their struggle have long faded into oblivion.
    
    Special Notes:
ja: かつて伝説的な戦士であったものの残りであるドラウグは敵対する者すべての 心の中の恐怖心を打ちつけます。彼らは悪意によって動かされているのではなく、 生命なき者の夢の中で永遠に束縛されており、記憶の中にある偉大なる戦いを通して さまよっており、軍隊の力によってのみもたらされる開放と平和のために命知らずで 戦います。敵の記憶や目的はずっと以前に忘却し、消えさっています。
    
    特記事項:

en: Revenant
ja: レブナント

en: Given false life to do battle once more, the creatures known as Revenants were clearly great warriors in their time, though the memory of that time is now long gone. Even the sorcerers who raised them can only speculate on their past. Such questions aside, a Revenant is a powerful tool in combat: a fearless warrior that feels no pain, and which will fight to the bitter end.
    
    Special Notes:
ja: もう一度戦うという偽の生命を与えられ、レブナントとして知られている生き物は かつては明らかに偉大な戦士でした。しかし、そのときの記憶はもう久しく失われて います。彼らを呼び覚ました魔術師でさえ彼らの過去を推測することだけしか できません。そのような質問は別として、レブナントは戦闘において強力な道具です。 痛みを感じない恐れを知らない戦士であり、彼らはあくまで戦うでしょう。
    
    特記事項:

en: Soul Shooter
ja: ソウルシューター

en: The most powerful of the undead archers invariably end up being those who were themselves archers in their previous life. They wander the fields of battle, guided by the fading memory of their former skill, neither knowing, nor caring what their purpose, or foes be. They are driven only by a malice borne of the anguish of their empty and incoherent existence.
    
    Special Notes:
ja: もっとも強力な不死の射手で、生前も射手であった者たちです。 彼らは、 薄れつつある生前の技術をたよりに、彼らの目的や敵が何であるかを知らず 気にもせずに、戦場をさまよいます。彼らは、空の矛盾した存在への苦悩に よって生じた悪意によってのみ動かされます。
    
    特記事項:

en: Skeleton
ja: スケルトン

en: Skeletons are warriors who have been slain in battle and brought back by dark magics. Nearly mindless, and unwavering in their purpose, they fear neither pain, nor death, and their mere presence will often frighten away any who would challenge their master.
    
    Special Notes:
ja: スケルトンは、 戦場で斃れたものを 黒魔術で蘇えらせた戦士です。 心をほとんど失い、 確固たる目的をもち、彼等は痛みも死でさえも恐れず、存在するだけで彼等の主人に 立ち向かおうとする者達は逃げ出すこともあります。
    
    特記事項:

en: Skeleton Archer
ja: スケルトンの射手

en: A skeleton archer is little different from the 'skeletons' which often accompany it - it is a sin against nature, a warrior raised from the dead to fight once again. In their master's hands, these soldiers will do anything to achieve the tasks laid before them, for death holds no fear for one who is already dead.
    
    Special Notes:
ja: スケルトンの射手はしばしば一緒にいる「スケルトン」とほとんど変わりません － これは自然に対する罪であり、再び戦うために死からよみがえった戦士なのです。 彼らの主人の手の内で、これらの兵士は彼らの前にある仕事を達成するために あらゆることを行うでしょう。既に死んだものにとって、死はまったく恐ろしいものでは ないのです。
    
    特記事項:

en: Ghost
ja: 幽霊

en: It is one of the greater mercies of creation that a human soul is immutable, and cannot be destroyed. However, the many things a necromancer can do in spite this are entirely horrifying.
    
    Trapped within a shroud of vile enchantments, a spirit likens unto the wind in the sails of a ship. The contrivance that results from this prison is an unfailing servant, which can be bound to whatever task their master sees fit.
    
    Special Notes:
ja: 人間の魂は不変で滅びることはないというのが、創造主の偉大な慈悲の一つです。 しかしながら、降霊術師がこれにもかかわらずできる多くのことは、 全くぞっとさせられます。
    
    不愉快な魔法の白布にまとわれるため、幽霊は船の帆の風になぞられます。 この投獄に起因する計略は忠実な下僕で、彼等の主人が適しているとみなす 務めは何でも行わせることができます。
    
    特記事項:

en: wail
ja: 叫び声

en: Nightgaunt
ja: 夜鬼

en: The purpose of the masks that these creatures wear is unknown, as is the countenance that they obscure. These terrible forms are rarely seen by the living, and those who live to speak of them had no leisure to study their foe.
    
    Special Notes:
ja: この生き物が身に着けている仮面の目的は、彼らの顔つきと同様に知られていません。 これらの恐ろしい姿は生きている者に見られることはほとんどありません。そして、 彼らのことを話すことができる生存者は彼らの敵を研究する暇はありませんでした。
    
    特記事項:

en: Shadow
ja: シャドウ

en: When light came into the world and gave form to the unknown, fear was forced to retreat into darkness. Since that day, the shadows of the world have held terror for humanity, though it knows not why.
    
    That is a question which is easily answered by a necromancer.
    
    Special Notes:
ja: 世界に光があらわれ、未知のものに形を与えたとき、恐れは闇の中に退却する ことを余儀なくされました。そのときから、世界の影は人間にとって恐怖と なりました。しかしながら、その理由がわかっている訳ではありません。
    
    これは降霊術師にとっては簡単に答えられる質問です。
    
    特記事項:

en: Spectre
ja: スペクター

en: Sometimes called the 'hollow men', spectres form the right arm of their master's power. These abominations are a rightful terror to the living, and keep a sleepless vigil over their master's domain.
    
    The creation of these is no mean feat; the real danger in encountering one is that it is likely only the harbinger of a much more dangerous force that will follow in its wake.
    
    Special Notes:
ja: 「透明人間」とも呼ばれ、スペクターは彼らの主人の力の右腕になります。 これらの憎悪は生きているものにとって本当の脅威であり、彼らの主人の 領地では夜通し監視をしなければなりません。
    
    これらの創造は大きな功績です。1 体に遭遇したことにおける本当の危険は、 これがその後ろに続くもっと危険な軍の単なる前触れかも知れないということです。
    
    特記事項:

en: baneblade
ja: 死の剣

en: Wraith
ja: レイス

en: These tortured forms of what were once warriors are among the most terrifying things a necromancer can create, for a sword will cleave right through them, as through air itself. What inspires such fear is the thought that these beasts are invincible, a belief that is actually far from the truth.
    
    Because of this, a means was made by which the enchantments that drive these creatures could renew themselves through the very thing which threatened them.
    
    Special Notes:
ja: かつては戦士だった者が拷問された姿は降霊術師の創造物の中で最も 恐ろしいものです。剣は彼らが空気そのものであるかのように彼らを素通りするでしょう。 これらの生き物が無敵であるという考えがこのような恐怖を引き起こしていて、 その考えは実際には真実にはほど遠いものです。
    
    このため、彼らを追い払う魔法によって、彼らを脅かしたまさにそのものを通して 彼ら自身を再生するという方法が作られました。
    
    特記事項:

en: Wose
ja: ウーズ

en: Rarely seen, even by elves, a Wose is an order of creature about which little is known. The elves are the source of most of this knowledge; they know that these beings are not descended from trees, despite the similarity in form, and they know that a wose is more closely tied to the faerie world than the elves themselves, though in a different way. The motives and workings of their kind are unknown, though most posit the obvious idea that woses are wardens of the natural world.
    
    Woses are utterly unwarlike, but possess a great strength. They are, however, neither used to, nor quick at moving around.
    
    Special Notes:
ja: エルフであってもめったに見つけられないため、ウーズはほとんど知られていない 生物種です。エルフはこの知識の多くの出所で、この生き物は形が似ているが木の 子孫ではなく、エルフ達自身よりも、違なる流れですが、妖精世界に近く結びついて いるとわかっています。この種族の動機や働きは不明ですが、多くが、ウーズは 自然界の管理者であるという考えを明らかだとしています。
    
    ウーズは全く戦いを好みませんが怪力を持っています。しかしながら、動き回ったり することになれておらず、素早くもできません。
    
    特記事項:

en: Ancient Wose
ja: 古代ウーズ

en: There is a curious story of a farmer who had a great oak in his lawn, a tree which had stood when his father first broke the soil on that land, and under which his family had many memories. It was thus a shock to him, one morning, when he awoke to find it somehow spirited away, with nothing but a bare patch of earth where it once stood. The poor farmer was never quite the same, afterwards.
    
    Such encounters are all that is known of what are presumably the most ancient of woses.
    
    Special Notes:
ja: 自分の芝生に巨大なカシワをもっていた農夫の不思議な話があります。木は彼の 父親がその土地で初めて土を耕した時にはすでに立っていて、その下で彼の 家族にはたくさんの思い出がありました。そのようなわけで彼にとってショック だったのですが、ある日彼が起きると神隠しにあったようになくなっており、 木が立っていた場所には大地にむき出しの断片以外には何も残っていませんでした。 哀れな農夫はその後すっかりおかしくなってしまいました。
    
    そのような遭遇は全て、おそらく最古のウーズとして知られているものだと言われます。
    
    特記事項:

en: Elder Wose
ja: 老ウーズ

en: Woses have been said to possess many shapes, all of them tree-like in form, and as they age, to increase in size. Tales tell of woses who resemble trees in this respect as well, towering over the creatures who walk beneath them. This is the greater part of why they are so rarely seen - standing in the slumber which they so often do, a wose of that stature appears to be nothing more than an oddly-shaped tree. Even a careless elf can sometimes be fooled.
    
    Woses are not warriors by any means, however the strength they possess is obviously capable of violence, should someone manage to raise the ire of these creatures.
    
    Special Notes:
ja: ウーズは、全て木のような形をしていますが、さまざまな姿をもち、年を取るに 従い大きさも増すと言われてきました。この点でも同様に木に似ているウーズに ついての伝説では、生き物が下を通れるほどはるか高くそびえ立つと言います。 これはなぜ彼等がめったに見られないかの大きな原因です。彼等がよくする居眠りを しながら立っているため、それほど成長したウーズは珍しい形の木以外には見えません。 注意深いエルフでさえも、時にはだまされるほどです。
    
    ウーズは決して戦士ではありませんが、誰かがこの生き物の怒りを呼び起こすことが できれば、彼等のもつ力は明らかに暴力的になります。
    
    特記事項:

en: +Developers
ja: +開発者

en: +General Purpose Administrators
ja: +全般管理者

en: Close
ja: 閉じる

en: You don't have a leader to recruit with.
ja: 雇用するためのリーダーがいません。

en: You must have your leader on a keep to recruit or recall units.
ja: ユニットを雇用したり 召還したりするためには、 リーダーが 主塔にいなければなりません。

en: There are no vacant castle tiles in which to recruit a unit.
ja: ユニットを雇用するための 城タイルの空きがありません。

en: poisoned
ja: 毒を受けた

en: slowed
ja: 遅くなった

en: stone
ja: 石化

en: Ambushed!
ja: 待ち伏せにあった！

en: Friendly unit sighted | $friends friendly units sighted
ja[0]: 味方ユニット発見

en: Enemy unit sighted! | $enemies enemy units sighted!
ja[0]: 敵ユニット発見！

en: Part of 'Units sighted! (...)' sentence^1 friendly | $friends friendly
ja[0]: Part of 'ユニット発見！ (...)' sentence^1 friendly

en: Part of 'Units sighted! (...)' sentence^1 enemy | $enemies enemy
ja[0]: Part of 'ユニット発見！ (...)' sentence^1 enemy

en: Units sighted! ($friendphrase, $enemyphrase)
ja: ユニットを発見！ ($friendphrase、$enemyphrase )

en: (press $hotkey to continue)
ja: (続けるには $hotkey を押して下さい)

en: Advance Unit
ja: ユニットの昇進

en: What should our victorious unit become?
ja: この勝利ユニットは何になりますか？

en: No objectives available
ja: 目標がありません

en: Save Game
ja: ゲームの保存

en: Overwrite?
ja: 上書きしますか？

en: Save already exists. Do you want to overwrite it ?
ja: 保存データは既に存在します。 上書きしますか？

en: Don't ask me again!
ja: 二度と聞かないで！

en: Do you really want to delete this game?
ja: このゲームを本当に削除しますか？

en: %a %b %d %H:%M %Y
ja: %Y年%m月%d日(%a) %H:%M

en: #(Invalid)
ja: #(無効)

en: Campaign
ja: キャンペーン

en: Multiplayer
ja: マルチプレイヤー

en: Tutorial
ja: チュートリアル

en: replay
ja: リプレイ

en: Turn
ja: ターン

en: Scenario Start
ja: シナリオ開始

en: Difficulty:
ja: 難易度:

en: Version:
ja: バージョン:

en: %b %d %y
ja: %y年%m月%d日

en: %b %d
ja: %m月%d日

en: No Saved Games
ja: 保存されたゲームはありません

en: There are no saved games to load.
    (Games are saved automatically when you complete a scenario)
ja: 読み込み用に保存されたゲームがありません。
    (シナリオを制覇すると、 自動的にゲームは保存されます)

en: Delete Save
ja: 保存データの削除

en: Date
ja: 日付

en: Name
ja: 名前

en: Show replay
ja: リプレイを見る

en: Load Game
ja: ロード

en: Choose the game to load
ja: ロードするゲームを選択して下さい

en: Profile
ja: プロフィール

en: level
ja: レベル

en: XP:
ja: 経験:

en: Moves:
ja: 移動:

en: Screenshot
ja: スクリーンショット

en: Warning: The file you have tried to load is corrupt. Loading anyway.
ja: 警告: 読み込もうとしたファイルは壊れています。とにかく読み込みます。

en: This save is from a different version of the game. Do you want to try to load it?
ja: この保存データはゲームとは異なるバージョンです。 ロードしてみますか？

en: The file you have tried to load is corrupt: '
ja: ロードしようとしたファイルは壊れています: '

en: File I/O Error while reading the game
ja: ゲーム読み込み中のファイル入出力エラー

en: Choose the campaign you want to play:
ja: 遊びたいキャンペーンを選択して下さい:

en: Difficulty
ja: 難易度

en: Select difficulty level:
ja: 難易度を選択して下さい:

en: B
ja: バイト

en: KB
ja: Kバイト

en: MB
ja: Mバイト

en: Connect to Server
ja: サーバーへの接続

en: You will now connect to a server to download add-ons.
ja: アドオンをダウンロードするために、サーバーに接続します。

en: Server:
ja: サーバー:

en: Connecting to Server...
ja: サーバーに接続中...

en: Could not connect to host.
ja: ホストに接続できませんでした。

en: Asking for list of add-ons
ja: アドオンの一覧を要求中

en: Error communicating with the server.
ja: サーバーとの通信エラー

en: Version
ja: バージョン

en: Author
ja: 作者

en: Downloads
ja: ダウンロード

en: Size
ja: 大きさ

en: Publish add-on:
ja: アドオンの公開:

en: Delete add-on:
ja: アドオンの削除:

en: There are no add-ons available for download from this server.
ja: このサーバーから ダウンロード可能な アドオンはありません。

en: Choose the add-on to download.
ja: ダウンロードするアドオンを選択して下さい。

en: Get Add-ons
ja: アドオンの入手

en: Downloading add-on...
ja: アドオンのダウンロード中...

en: Cannot rescan the filesystem
ja: ファイルシステムを再読み込みできません

en: Add-on Installed
ja: インストールされたアドオン

en: The add-on has been installed.
ja: アドオンのインストール完了。

en: Network communication error.
ja: ネットワーク通信エラー。

en: Remote host disconnected.
ja: リモートホストと切断しました。

en: There was a problem creating the files necessary to install this campaign.
ja: このキャンペーンを導入するのに 必要なファイルを作成する際に、 問題がありました。

en: Connection timed out
ja: 接続時間切れ

en: The server responded with an error: "
ja: サーバーがエラーを返しました: "

en: Terms
ja: 通信

en: Sending add-on
ja: アドオンを送信しています

en: Response
ja: 応答

en: Join Official Server
ja: 公式サーバーに参加

en: Log on to the official Wesnoth multiplayer server
ja: Wesnothの公式マルチプレイサーバーにログオンします。

en: Join Game
ja: ゲームに参加

en: Join a server or hosted game
ja: サーバーか主催されたゲームに参加します。

en: Host Networked Game
ja: ネットワークゲームを作成

en: Host a game without using a server
ja: サーバーを使用せずに、ゲームを主催します。

en: Hotseat Game
ja: ホットシートゲーム

en: Play a multiplayer game sharing the same machine
ja: 同一マシンを共用してマルチプレイを行います。

en: Human vs AI
ja: 人間対AI

en: Play a game against AI opponents
ja: AIと対戦します。

en: Login:
ja: ログイン:

en: The login name you chose is too long, please use a login with less than 18 characters
ja: あなたが選んだログイン名は長すぎます。 18文字未満のログイン名を使用して下さい。

en: The game could not be loaded:
ja: ゲームはロードできませんでした:

en: Error while playing the game:
ja: ゲームプレイ中のエラー:

en: The game map could not be loaded:
ja: ゲームマップを読み込めませんでした:

en: Language
ja: 言語

en: Choose your preferred language:
ja: お好みの言語を選んで下さい:

en: The following add-on campaign(s) had errors and could not be loaded:
ja: 以下のアドオンキャンペーンでエラーが起きて、読み込めませんでした:

en: ERROR DETAILS:
ja: エラー詳細:

en: Warning: Errors occurred while loading game configuration files: '
ja: 警告: ゲームの設定ファイル読み込み中にエラー発生: '

en: Error loading game configuration files: '
ja: ゲーム設定ファイルの読み込みエラー: '

en: ' (The game will now exit)
ja: ' (このゲームは終了します)

en: Loading game configuration.
ja: ゲーム設定を読み込んでいます。

en: Re-initialize fonts for the current language.
ja: 現在の言語でフォントを再初期化します。

en: Loading title screen.
ja: タイトル画面を読み込んでいます。

en: Victory:
ja: 勝利条件:

en: Defeat:
ja: 敗北条件:

en: Could not write to file
ja: ファイルに書き込みできませんでした。

en: Advances to:
ja: クラスチェンジ先:

en: Abilities:
ja: 能力:

en: Cost:
ja: コスト:

en: Alignment:
ja: 属性:

en: Required XP:
ja: 必要経験値:

en: unit help^Attacks
ja: 攻撃

en: unit help^Name
ja: 名前

en: Type
ja: 型

en: Strikes
ja: 回数

en: Range
ja: 範囲

en: Special
ja: 特殊

en: Resistances
ja: 抵抗力

en: Attack Type
ja: 攻撃型

en: Resistance
ja: 抵抗値

en: Terrain Modifiers
ja: 地形による修正

en: Terrain
ja: 地形

en: Defense
ja: 防御

en: Movement Cost
ja: 移動コスト

en: or
ja: あるいは

en: This terrain acts as $terrains for movement purposes.
ja: この地形は、移動目的では $terrains として作用します。

en: The terrain with the best modifier is chosen automatically.
ja: 最良の修正をもつ地形が、 自動的に選択されます。

en: The terrain with the worst modifier is chosen automatically.
ja: 最悪の修正をもつ地形が、自動的に選択されます。

en: This terrain acts as $terrains for defense purposes.
ja: この地形は、防御目的では $terrains として作用します。

en: This terrain acts as a keep, i.e., you can recruit units when a leader is in a location with this terrain.
ja: この地形は主塔の役割をもつ。すなわち、リーダーがこの地形をもつ地点にいると、ユニットを雇用することができます。

en: This terrain acts as a castle, i.e., you can recruit units onto a location with this terrain.
ja: この地形は城の役割をもつ。すなわち、この地形をもつ地点でユニットを雇用することができます。

en: This terrain gives healing.
ja: この地形は回復を与える。

en:  < Back
ja: < 戻る

en: Forward >
ja: 進む >

en: Reference to unknown topic:
ja: 不明なトピックへの参照:

en: The Battle for Wesnoth Help
ja: The Battle for Wesnoth ヘルプ

en: Parse error when parsing help text:
ja: ヘルプ文書をパース中にエラー:

en: Next
ja: 次

en: Skip
ja: スキップ

en: The End
ja: 完

en: System default language
ja: システムデフォルト言語

en: ?
ja: ？

en: Verifying cache.
ja: キャッシュを検証しています。

en: Reading cache.
ja: キャッシュを読み込んでいます。

en: Reading unit files.
ja: ユニットのファイルを読み込んでいます。

en: Reading files and creating cache.
ja: ファイルを読み込んでキャッシュを作成しています。

en: My lord, this unit is an experienced one, having advanced levels! Do you really want to dismiss $noun?
ja: 王よ、このユニットは高レベルの経験を積んでいます！ 本当に $noun を解雇しますか？

en: My lord, this unit is close to advancing a level! Do you really want to dismiss $noun?
ja: 王様、 このユニットはもうすぐレベルアップしますよ！ 本当に $noun を解雇するのですか？

en: her
ja: 彼女

en: him
ja: 彼

en: Recruits
ja: 雇用

en: Recalls
ja: 召還

en: Advancements
ja: レベルアップ

en: Losses
ja: 失った数

en: Kills
ja: 倒した数

en: Damage Inflicted
ja: 与えたダメージ

en: Damage Taken
ja: 受けたダメージ

en: Damage Inflicted (EV)
ja: 与えたダメージ (EV)

en: Damage Taken (EV)
ja: 受けたダメージ (EV)

en: Statistics
ja: 統計情報

en: unit list^Traits
ja: 特性

en: Moves
ja: 移動

en: Location
ja: 位置

en: Unit List
ja: ユニット一覧

en: Leader
ja: リーダー

en: Team
ja: チーム

en: Gold
ja: 所持金

en: Villages
ja: 村の数

en: status^Units
ja: ユニット

en: Upkeep
ja: 維持

en: Income
ja: 収入

en: Name:
ja: 名前:

en: Error
ja: エラー

en: Save names may not contain colons, slashes, or backslashes. Please choose a different name.
ja: 保存名は、コロン(:)、スラッシュ(/)、バックスラッシュ(\)を 含んではいけません。 違う名前をつけて下さい。

en: Saved
ja: 保存された

en: The game has been saved
ja: ゲームを保存しました。

en: The game could not be saved
ja: ゲームは保存できませんでした

en: Auto-Save
ja: 自動保存

en: Could not auto save the game. Please save the game manually.
ja: ゲームを 自動保存できませんでした。 手動で 保存して下さい。

en: Chat Log
ja: チャットログ

en: Message:
ja: メッセージ:

en: Send to allies only
ja: 同盟者にのみ送る

en: unit^Gold | Gold
ja[0]: ゴールド

en: You have no units available to recruit.
ja: 雇用できるユニットがいない。

en: Recruit
ja: 雇用する

en: Select unit:
ja: ユニットを選択してください:

en: You don't have enough gold to recruit that unit
ja: そのユニットを雇用できるだけのお金が ありません。

en: You are separated from your soldiers and may not recall them
ja: あなたは 戦士達から離れてしまい、 彼等を召還することはできない。

en: There are no troops available to recall
    (You must have veteran survivors from a previous scenario)
ja: 召還可能な部隊がありません
    (以前のシナリオからの老練な生存者がいなければなりません)

en: Level
ja: レベル

en: Dismiss Unit
ja: ユニットを解雇する

en: Recall
ja: 召還

en: You must have at least 1 gold piece to recall a unit | You must have at least $cost gold pieces to recall a unit
ja[0]: １ユニット召還するのに 少なくとも 1 ゴールド必要です。

en: You have not started your turn yet. Do you really want to end your turn?
ja: このターンではまだ行動を開始していません。 本当に自分のターンを終了しますか？

en: Some units have movement left. Do you really want to end your turn?
ja: まだ移動可能な ユニットが 残っています。 本当にターンを 終了して よろしいですか？

en: Rename Unit
ja: ユニット名変更

en: Place Label
ja: ラベルをつける

en: Label:
ja: ラベル:

en: Search
ja: 検索

en: Commands: whisper ignore emote. Type /help [command] for more help.
ja: コマンド: whisper ignore emote。詳しいヘルプは /help [コマンド] と入力してください。

en: Sends private message. You can't send messages to players that control any side in game. Usage: /whisper [nick] [message]
ja: プライベートメッセージを送ります。ゲームでいずれかの陣営を操作しているプレイヤーにはメッセージを送ることができません。使い方: /whisper [ニックネーム] [メッセージ]

en: Add player to your ignore list. Usage: /ignore add [argument]
ja: 無視リストにプレイヤーを追加します。使い方: /ignore add [引数]

en: Remove player from your ignore list. Usage: /ignore remove [argument]
ja: 無視リストからプレイヤーを削除します。使い方: /ignore remove [引数]

en: Clear your ignore list. Usage: /ignore clear
ja: 無視リストを消去します。使い方: /ignore clear

en: Show your ignore list. Usage: /ignore list
ja: 無視リストを表示します。使い方: /ignore list

en: Unknown subcommand
ja: 不明のサブコマンド

en: Ignore messages from players on this list. Usage: /ignore [subcommand] [argument](optional) Subcommands: add remove list clear. Type /help ignore [subcommand] for more info.
ja: このリストに載っているプレイヤーからのメッセージを無視します。使い方: /ignore [サブコマンド] [引数](オプション) サブコマンド: add remove list clear。詳しくは /help ignore [サブコマンド] と入力してください。

en: Send an emotion or personal action in chat. Usage: /emote [message]
ja: チャットで、感情や個人的な行動を送る。 使い方: /emote [メッセージ]

en: Unknown command
ja: 不明のコマンド

en: Added to ignore list:
ja: 無視リストに追加されました:

en: Invalid username:
ja: 無効なユーザ名:

en: Removed from ignore list:
ja: 無視リストから削除されました:

en: Unknown command:
ja: 不明のコマンド:

en: Couldn't find label or unit containing the string '$search'.
ja: 文字「 $search 」を含む ラベル名や ユニットは見つかりませんでした。

en: prompt^Command:
ja: コマンド:

en: Attacker
ja: 攻撃側

en: Defender
ja: 防御側

en: Expected Battle Result (HP)
ja: 想定される戦闘結果 (HP)

en:  resistance vs
ja: 抵抗力:

en:  vulnerability vs
ja: 弱点:

en: Slowed
ja: 遅くなった

en: Time of day
ja: 時刻

en: Leadership
ja: 統率

en: Total damage
ja: 総ダメージ

en: No usable weapon
ja: 使用できる武器がありません

en: Chance of being unscathed
ja: 無傷でいられる可能性

en: Damage Calculations
ja: ダメージ計算

en: vs
ja: 対

en: Attack Enemy
ja: 敵を攻撃する

en: Choose weapon:
ja: 武器の選択:

en: Address
ja: アドレス

en: List of Servers
ja: サーバーリスト

en: Choose a known server from the list
ja: リストからサーバを選んでください

en: View List
ja: リストを見る

en: Connect to Host
ja: ホストに接続

en: Choose host to connect to:
ja: 接続ホストを選択:

en: Reading from Server...
ja: サーバーから読み込み中...

en: The server requires version '$version1' while you are using version '$version2'
ja: サーバーではバージョン'$version1'を要求していますが、あなたのお使いのバージョンは'$version2'です。

en: Server-side redirect loop
ja: サーバー側のリダイレクトループ

en: You must log in to this server
ja: あなたはこのサーバーにログインする必要がある

en: No multiplayer sides available in this game
ja: このゲームではマルチプレイヤーのチームは使えない

en: Era not available
ja: 無効な時代

en: No multiplayer sides found
ja: マルチプレイヤー側は見つからない

en: Normal
ja: ノーマル

en: (
ja: （

en: )
ja: ）

en: Default AI
ja: デフォルト AI

en: (Vacant slot)
ja: (空スロット)

en: Anonymous local player
ja: 匿名ローカルプレイヤー

en: Computer player
ja: コンピュータプレイヤー

en: (Empty slot)
ja: (空スロット)

en: No non-random sides in the current era
ja: この時代にはランダム以外のチームはありません。

en: Unable to find a leader type for faction $faction
ja: 党派 $faction のリーダーのタイプが見つかりません。

en: Game Lobby
ja: ゲームロビー

en: Player/Type
ja: プレイヤー

en: Faction
ja: 党派

en: Color
ja: 色

en: Computer vs Computer
ja: コンピュータ対コンピュータ

en: I'm Ready
ja: 準備完了

en: Cancel
ja: キャンセル

en: The scenario is invalid because it has no sides.
ja: チームがないため、 シナリオは無効です。

en: Network Player
ja: ネットプレイヤー

en: Local Player
ja: ローカルプレイヤー

en: Computer Player
ja: コンピュータ

en: Empty
ja: なし

en: This is not a multiplayer save
ja: マルチプレイヤーのセーブデータではありません

en: Cannot find era $era
ja: $era の時代が見つかりません

en: Victory:
    @Defeat enemy leader(s)
ja: 勝利条件
    @敵のリーダー（達）を打ち負かす

en: Waiting for players to join...
ja: プレイヤーの参加待ち...

en: Create Game
ja: ゲームの作成

en: Time limit
ja: 制限時間

en: Name of game:
ja: ゲーム名:

en: Era:
ja: 時代:

en: Map to play:
ja: 使用マップ:

en: Use map settings
ja: マップ設定を使用

en: Fog Of War
ja: 戦争の霧

en: Observers
ja: 観戦者

en: Regenerate
ja: 再生

en: Settings...
ja: 設定...

en: The maximum number of turns the game can last
ja: ゲームが続けられる最大ターン数

en: Enables user time limit
ja: ユーザー設定の時間制限を有効にする

en: Longest time allowed for first turn (seconds)
ja: 最初のターンに使用できる最長時間（秒）

en: Longest time possible for any turn (seconds)
ja: どのターンにも使用できる最長時間（秒）

en: Time for general tasks each turn (seconds)
ja: それぞれのターンに一般的な行動をするための時間（秒）

en: Time for each attack, recruit, and capture
ja: それぞれの攻撃、雇用、占拠のための時間

en: The amount of income each village yields per turn
ja: 各村がターン毎にもたらす総収入

en: The amount of experience a unit needs to advance
ja: ユニットがレベルアップに必要な経験値の合計

en: Use scenario specific settings
ja: シナリオ特有の設定を使用

en: Enemy units cannot be seen unless they are in range of your units
ja: 敵ユニットは、 あなたのユニットの範囲に入るまで見えません。

en: The map is unknown until your units explore it
ja: あなたのユニットが調査するまで、そのマップは未知のままです。

en: Allow users who are not playing to watch the game
ja: プレイしていないユーザが ゲームを見ることを許可

en: Share View
ja: 視界を共有

en: Share Maps
ja: マップを共有

en: Share None
ja: 共有なし

en: No multiplayer sides.
ja: マルチプレイヤーの チームがありません。

en: No eras found
ja: 時代が見つかりません

en: $login's game
ja: $loginのゲーム

en: Invalid era selected
ja: 無効な時代が選択されました

en: You must enter a name.
ja: 名前を入れて下さい。

en: Turns:
ja: ターン数:

en: Unlimited Turns
ja: 無制限ターン

en: Init. Limit:
ja: 最初のターン:

en: Turn Bonus:
ja: ターンボーナス:

en: Reservoir:
ja: 蓄積:

en: Action Bonus:
ja: 行動ボーナス:

en: Village Gold:
ja: 村からの収入:

en: Experience Modifier:
ja: 経験の修正:

en: Players:
ja: プレイヤー数:

en: Map
ja: マップ

en: Settings
ja: 設定

en: Status
ja: 状態

en: --no games open--
ja: ＜公開中のゲームはありません＞

en: Unknown era
ja: 不明の時代

en: Unknown scenario
ja: 不明のシナリオ

en: Remote scenario
ja: リモートシナリオ

en: Vacant Slot:
ja: 空いているスロット

en: Vacant Slots:
ja: 空のスロット

en: none
ja: なし

en: Observe Game
ja: ゲーム観戦

en: Quick Replays
ja: クイックリプレイ

en: Preferences
ja: 初期設定

en: Quit
ja: 終了

en: Skip quickly to the active turn when observing
ja: 観戦のとき、現在のターンまで瞬時にスキップします

en: Invalid Color
ja: 無効な色

en: Leader:
ja: リーダー:

en: Recruits:
ja: 雇用:

en: Waiting for game to start...
ja: ゲーム開始を待っています...

en: Getting game data...
ja: ゲームデータ入手中...

en: Choose your side:
ja: あなたのつく側を選んで下さい:

en: invalid network handle
ja: 不正なネットワークハンドル

en: Client disconnected
ja: リモートホストと切断しました

en: Could not add socket to socket set
ja: ホストに接続できませんでした

en: Could not send initial handshake
ja: 初期応答確認を送れませんでした

en: The file you have tried to load is corrupt
ja: 読み込もうとしたファイルは 壊れています。

en: Back to start
ja: 最初に戻る

en: Back to turn
ja: 戻るターン :

en: Autosaves
ja: 自動保存

en: Do you want to delete the autosaves of this scenario?
ja: このシナリオの自動保存を保存しますか？

en: Defeat
ja: 敗北

en: You have been defeated!
ja: あなたは敗れました！

en:  replay
ja: リプレイ

en: Do you want to save a replay of this scenario?
ja: このシナリオのリプレイを保存しますか？

en: Receiving data...
ja: データ受信中...

en: Downloading next scenario...
ja: 次のシナリオをダウンロード中...

en: Do you want to save your game? (Also erases Auto-Save files)
ja: このゲームを保存しますか？（この操作は自動保存ファイルを消去します）

en: Unknown scenario: '
ja: 不明のシナリオ: '

en: The games are out of sync and will have to exit. Do you want to save an error log of your game?
ja: このゲームは 同期が取れなくなったため、 終了するしかありません。 ゲームのエラーログを保存しますか？

en: Game Over
ja: ゲームオーバー

en: The game is over.
ja: ゲーム終了です。

en: Remaining gold:
ja: 残っているゴールド:

en: Early finish bonus:
ja: 早期終了ボーナス

en: per turn
ja: ／ターン

en: Turns finished early:
ja: 早期に終わったターン:

en: Bonus:
ja: ボーナス:

en: Gold:
ja: 所持金額:

en: 80% of gold is retained for the next scenario
ja: 所持金額の80%が次のシナリオに持ち越されます

en: Retained Gold:
ja: 保持金額:

en: Victory
ja: 勝利

en: You have emerged victorious!
ja: あなたの勝利が明らかになりました！

en: Scenario Report
ja: シナリオレポート

en: A network disconnection has occurred, and the game cannot continue. Do you want to save the game?
ja: ネットワークが切断されたため、 ゲームを続けられません。 このゲームを保存しますか？

en: It is now your turn
ja: あなたのターンです。

en: Replace with AI
ja: AIと交代する

en: Replace with local player
ja: ローカルプレイヤーと交代する

en: Abort game
ja: ゲームを中断する

en: Replace with
ja: 交代する

en: has left the game. What do you want to do?
ja:  はゲームを去りました。 どうしますか？

en: This unit is invisible. It cannot be seen or attacked by enemy units.
ja: このユニットは見えません。 敵のユニットから 発見されることも、 攻撃されることもありません。

en: invisible:
ja: 姿が見えない:

en: This unit has been slowed. It will only deal half its normal damage when attacking.
ja: このユニットは遅くなってしまいました。攻撃時に通常の半分のダメージしか与えられません。

en: slowed:
ja: 遅化:

en: This unit is poisoned. It will lose 8 HP every turn until it can seek a cure to the poison in a village or from a friendly unit with the 'cures' ability.
    
    Units cannot be killed by poison alone. The poison will not reduce it below 1 HP.
ja: このユニットは毒を受けています。 村の中か 治療能力をもつ友好なユニットからの毒の治療を受けるまで、 毎ターン8HP失います。
    
    毒のみでは死ぬことはありません。毒はHPを1未満には下げません。

en: poisoned:
ja: 毒:

en: This unit has been turned to stone. It may not move or attack.
ja: このユニットは石になってしまいました。移動や攻撃はできません。

en: stone:
ja: 石化:

en: tooltip^damage | damage
ja[0]: ダメージ

en: tooltip^attack | attacks
ja[0]: 攻撃

en: weapon range:
ja: 武器の射程:

en: damage type:
ja: ダメージの種類:

en: Lawful units:
ja: 秩序ユニット:

en: Neutral units:
ja: 中立ユニット:

en: Chaotic units:
ja: 混沌ユニット:

en: Owned village
ja: 自軍所有の村

en: Enemy village
ja: 敵所有の村

en: Allied village
ja: 同盟所有の村

en: Observers:
ja: 観戦者:

en: Unexpected characters at line start
ja: 行頭に予期せぬ文字

en: Missing closing tag for tag $tag at $pos
ja: $pos の位置のタグ $tag に対する閉じタグがない

en: Unterminated [element] tag
ja: 予期せぬ [element] タグ

en: Invalid tag name
ja: 無効なタグ名

en: Unterminated [+element] tag
ja: 予期せぬ [+element] タグ

en: Invalid closing tag name
ja: 不正な閉じタグ名

en: Unterminated closing tag
ja: 終わっていない閉じタグ

en: Unexpected closing tag
ja: 予期せぬ閉じタグ

en: Found invalid closing tag $tag2 for tag $tag (opened at $pos)
ja: ($pos にて開かれた)タグ $tag に対するタグ $tag2 の不正な閉じタグを発見

en: Empty variable name
ja: 空の変数名

en: Unexpected characters after variable name (expected , or =)
ja: 変数名の後に予期せぬ文字 ( , あるいは = を期待)

en: Unterminated quoted string
ja: 引用符が閉じられていない文字列

en:  included from
ja:  は以下に含まれる:

en: $error at $pos
ja: $pos の $error

en: -- The Tome of Wesnoth
ja: -- Wesnothの書

en: TitleScreen button^Tutorial
ja: チュートリアル

en: TitleScreen button^Campaign
ja: キャンペーン

en: TitleScreen button^Multiplayer
ja: マルチプレイ

en: TitleScreen button^Load
ja: 再開

en: TitleScreen button^Get Add-ons
ja: アドオンを入手

en: TitleScreen button^Language
ja: 言語

en: TitleScreen button^Preferences
ja: 設定

en: About
ja: クレジット

en: TitleScreen button^Quit
ja: 終了

en: Start a tutorial to familiarize yourself with the game
ja: ゲームに慣れるためのチュートリアルを開始します

en: Start a new single player campaign
ja: 新たに一人用キャンペーンを開始します

en: Play multiplayer (hotseat, LAN, or Internet), or a single scenario against the AI
ja: マルチプレイヤーゲーム（交互に一台か、LAN、あるいはインターネット）、またはAIとの対戦で単一シナリオをプレイします

en: Load a single player saved game
ja: シングルプレイヤーゲームを読み込みます

en: Download usermade campaigns, eras, or map packs
ja: ユーザーが作成したキャンペーン、時代、マップのパッケージをダウンロードします

en: Change the language
ja: 言語を変更します

en: Configure the game's settings
ja: ゲームの設定を行います

en: View the credits
ja: クレジットを表示します

en: Quit the game
ja: ゲームを終了します

en: More
ja: 次

en: Help
ja: ヘルプ

en: Help Wesnoth by sending us information
ja: 我々に情報を送って Wesnoth を支援してください

en: XP to advance
ja: レベルアップに必要な経験値

en: damage
ja: ダメージ

en: strikes
ja: 回数

en: chaotic
ja: 混沌

en: lawful
ja: 秩序

en: neutral
ja: 中立

en: Enable summary uploads
ja: サマリのアップロードを有効にする

en: Wesnoth relies on volunteers like yourself for feedback, especially beginners and new players.  Wesnoth keeps summaries of your games: you can help us improve game play by giving permission to send these summaries (anonymously) to wesnoth.org.
ja: Wesnoth はあなたのようなボランティアからのフィードバックを頼りにしています。特に初心者や新しくゲームを始めた方の。Wesnoth はあなたがプレイしたゲームのサマリを保持しています。これらのサマリを（匿名で）wesnoth.org に送信することを許可することにより、ゲームの改良に寄与することができるのです。

en: Summaries are stored here:
ja: サマリはここに保存されています:

en: You can view the results at:
ja: 結果をここで見ることができます:

en: Help us make Wesnoth better for you!
ja: Wesnoth をもっとよくするために協力してください！
